• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Rozstępy po ciąży – jak z nimi walczyć?

Ciąża jest dla kobiety okresem niezwykłym. Pełnym radości i pozytywnych uczuć. Jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie, mama wyobraża sobie, jak będzie wyglądało i w jaki sposób zmieni jej życie. Niestety po tym cudownym okresie, kiedy pod sercem matki rozwija się nowe życie, wielu kobietom zostaje niechciana i, delikatnie ujmując, nieestetyczna pamiątka.

Rozstępy powstają na skutek zerwania kolagenowych i elastynowych włókien, które tworzą skórę właściwą. W ciąży są wynikiem szybkiego przybierania na wadze i nadmiernego, mechanicznego rozciągania skóry. Nie dotyczy to wszystkich kobiet. Niektóre panie mają to szczęście, że skóra na ich brzuchu po ciąży wygląda równie dobrze, jak przed ciążą. Rozstępy pojawiają się w momencie, kiedy mama wykazuje pewne cechy osobnicze, decydujące o skłonnościach do ich powstawania. Rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale mogą być poważnym defektem estetycznym, który obniża komfort życia mamy.

Wczesna profilaktyka

Rozstępy powstają najczęściej około szóstego miesiąca ciąży. Ich symptomy można jednak zauważyć już wcześniej. Pierwsze, niewidoczne dla oka zmiany powstają w tkance łącznej już w pierwszych miesiącach ciąży. Towarzyszy temu zwykle świąd lub lekkie pieczenie skóry.

Już na tym etapie profilaktyki warto stosować dietę bogatą w witaminy: A, B5, E i PP. Zewnętrznie natomiast doskonale sprawdzą się kremy z zawartością krzemu i cynku. Pozytywny skutek mogą odnieść też ćwiczenia fizyczne. Te jednak, jeśli wykonywane są przez ciężarną, lepiej skonsultować z lekarzem.

W pierwszych miesiącach ciąży zaleca się stosowanie kremów przeciw rozstępom. Dzięki nim skóra staje się bardziej nawilżona i natłuszczona, a co za tym idzie odporniejsza na uszkodzenia. Wcześnie podjęta profilaktyka może dawać dobre efekty i skutecznie chronić skórę przed uszkodzeniami.

Aktywność fizyczna a powstawanie rozstępów

W dużym skrócie można powiedzieć – aktywne mamy mają lepiej. Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom (warto zaznaczyć, że musi to być aktywność, która nie zagrozi ciąży i wykonywana będzie z umiarem) ciężarna poprawia swoją kondycję oraz wydolność oddechową, co jest z korzyścią dla mamy i dla dziecka. Wykonywanie ćwiczeń przekłada się też na kondycję skóry. Ta staje się bardziej napięta i lepiej ukrwiona, dzięki czemu znacznie lepiej broni się przed powstaniem rozstępów.

A co, jeśli rozstępy już powstaną?

Choć walka z rozstępami, które już powstały, nie jest łatwa, to jednak możliwa. Sposobów może być wiele. Niektóre zabiegi przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych, innych, domowych metod można wypróbować samodzielnie. Do tych pierwszych zalicza się między innymi zabiegi łączące laseroterapię i mezoterapię. Świetne efekty przynoszą też zabiegi polegające na precyzyjnym uszkadzaniu skóry za pomocą laserów frakcyjnych i plazmy frakcyjnej. W połączeniu z mezoterapią kwasem hialuronowym efekty mogą być bardzo zadowalające. Największe postępy w leczeniu uzyskuje się dzięki zastosowaniu terapii łączonych.

Usuwania rozstępów można próbować też domowymi metodami. O tych sposobach leczenia przeczytasz na stronie http://mksalwernia.pl/rozstepy-po-ciazy-nimi-walczyc
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY