• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Leczenie niepłodności

Niepłodność jest aktualnie problemem dotyczących bardzo wielu par. Leczenie niepłodności jest długotrwałym i bardzo skomplikowanym procesem. Istnieje jednak wiele metod na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Hormonalne leczenie niepłodności

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia niepłodności jest leczenie hormonalne. Stosuję się je w momencie, kiedy występują zaburzenia owulacji, albo kiedy hormony, nie tylko płciowe, uniemożliwiają kobiecie zajście w ciąże, a mężczyźnie zapłodnienie. Leczenie w tym przypadku polega właśnie na podawaniu odpowiedniej dawki hormonów, które regulują pracę jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej czy też podwzgórza. Przyjmuje się je w formie zastrzyków albo tabletek przez kilka miesięcy w zależności od indywidualnych cech organizmu. Pacjent jest przez cały ten okres pod stałą kontrolą lekarza i wykonuje mu się badania kontrolne, na podstawie których będzie można określić czy w danym dniu, czy tygodniu możliwe będzie zapłodnienie.

Chirurgiczne metody leczenia niepłodności

Innym sposobem, bardzo często wykorzystywanym, jest zabieg chirurgiczny. Ma on za zadanie zlikwidować zrosty po zapaleniach przydatków, udrażniać jajowody lub usunąć przegrody w macicy. W przypadku mężczyzn z kolei likwiduje się żylaki powrózków nasiennych czy blizny powstałe przykładowo w najądrzu na skutek zakażeń chlamydiami lub rzeżączką. Ponadto udrażnia się również drogi przepływu plemników. Przy większości pacjentów tego typu operacje wykonuje się laparaskopowo znieczulając ogólnie organizm. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że po wykonanej operacji pacjent musi dojść do siebie. W konsekwencji staranie się o dziecko trzeba odłożyć na około dwa miesiące, kiedy to już organizm całkiem się zregeneruje. Metoda ta jednak nie przynosi zazwyczaj zbyt dużych efektów. U nielicznych pacjentów operacja przynosi realne skutki.

Leczenie niepłodności immunologicznej

Czasem zdarza się również tak, że układ immunologiczny kobiety rozpoznaje nasienie mężczyzny, jako obce białko i tym samym zaczyna je niszczyć poprzez automatyczne wytwarzanie specjalnych przeciwciał. Zdarza się również tak, że czasem męski układ odpornościowy niszczy wytworzone przez siebie plemniki. Przyczyny immunologiczne są jednymi z najczęściej występujących w dzisiejszym społeczeństwie. W przypadku, kiedy to układ kobiety jest winny niemożności zajścia w ciąże, to zaleca się wprowadzenie plemników bezpośrednio do macicy. Wtedy pomija się wszystkie miejsca, gdzie wytwarzają się przeciwciała, które mogą je zniszczyć. Z kolei, jeżeli problem występuje po stronie mężczyzny, to przepisywane mu są specjalne szczepionki, które hamują wytwarzanie się przeciwciał. Sama terapia trwa około miesiąca i jest jedną ze skuteczniejszych w dzisiejszych czasach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czasem do zapłodnienia nie może dojść w wyniku problemów psychicznych. Długotrwały stres, depresja, złe samopoczucie hamują w żadnym stopniu zajście w ciąże. Wtedy należy wybrać się do psychologa aby poprawić swój stan psychiczny.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY