• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak zabezpieczyć szafki i szuflady przed dziećmi?

Kiedy twoje dziecko zaczyna raczkować i chodzić musisz dostosować dom do nowej sytuacji. Jedną z najważniejszych rzeczy będzie zabezpieczenie wszelkich niebezpiecznych kantów, szafek, szuflad czy innych elementów. Jak to zrobić?

Dziecko zaczynające chodzić jest bardzo ciekawe otaczających go przedmiotów. Nawet zachowując wszelką ostrożność nie zawsze jesteśmy w stanie upilnować naszego malucha. Warto zatem zadbać o to, by niektóre meble czy miejsca były odpowiednio zabezpieczone. W tym celu możemy wykorzystać różne sposoby, by zarówno rodzic, jak i dziecko czuli się bezpiecznie.

W sklepach z meblami lub artykułami dziecięcymi możemy znaleźć specjalne zabezpieczenia, które możemy przymocować do szafek, szuflad, drzwi czy innych elementów. Przed zakupem rozejrzyj się, jakie meble i miejsca mogą stanowić zagrożenie dla twojej pociechy. Zwróć uwagę na to w jaki sposób otwierają i zamykają się szuflady oraz szafki. Zobacz czy meble wykończone są ostrymi kantami, jeśli tak, to na jakiej wysokości się one znajdują. Pomyśl także o zabezpieczeniu wszelkich urządzeń elektrycznych, gniazdek czy przewodów.

Co i jak zabezpieczyć?

Jednym z najbardziej niebezpiecznych elementów w domu mogą być gniazdka oraz przewody elektryczne. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić dziecko przed tym, by nie zbliżało się do tego rodzaju elementów. W tym celu powinniśmy wykorzystać specjalne nakładki zabezpieczające. Uniemożliwiają one wsadzania w małe otworki palców czy małych przedmiotów. Warto pomyśleć także o kablach. Te powinny być schowane w specjalnych listwach.

Jeśli chodzi o szuflady oraz szafki powinniśmy zadbać, by w dolnych częściach nie znajdowały się ciężkie oraz ostre przedmioty. Na dolnych półkach najlepiej umieścić ręczniki, ścierki czy inne niezagrażające dziecku przedmioty. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie specjalnych nakładek, które uniemożliwią otwieranie i zamykanie szuflad oraz szafek.

Dużym zagrożeniem są również kanciaste wykończenia różnego rodzaju mebli: stołów, komód czy krzeseł. W tym celu także możemy użyć specjalne gumowe nakładki, które wykonane są z miękkiego tworzywa. Zazwyczaj przykleja się je na kantach za pomocą taśmy.

Pamiętajmy także o drzwiach, które stanowią zagrożenie dla twojego malucha – może on przytrzasnąć sobie paluszki. Ochroną będą specjalne blokady na drzwi. Oczywiście można wykorzystać prostszy sposób, a mianowicie zastawić drzwi krzesłem lub fotelem. Bardzo istotne są także schody. Niezbędne będzie zabezpieczenie ich specjalną bramką – zarówno na dole, jak i na górze. Oprócz tego zadbać o antypoślizgowe nakładki na stopnie, by zabezpieczyć dziecko przed upadkiem.

Rodzaje zakładek

W sklepach czy w Internecie możemy znaleźć różnego rodzaju zabezpieczenia do mebli. W przypadku ochrony na szuflady czy szafki, mogą to być zabezpieczenia na rzep, na magnes, tzw. kotwice meblowe czy zabezpieczenia sprężynowe. Ważne, by były odpowiednio przymocowane i dopasowane do naszych mebli.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Centrum Meblowe dostępne na stronie http://www.radiuscentrum.pl/
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY