Ferie w domu nie muszą być nudne

Właśnie trwa okres ferii zimowych. Jeśli wyjeżdżamy gdzieś całą rodziną lub wysyłamy dziecko na obóz, to problem organizacji czasu w ferie w sumie nie istnieje, jednak większa część dzieci zostaje na ferie w domach. Nie wszyscy chcą wysyłać dzieci na półkolonie organizowane w tym czasie w mieście, nie wszystkie dzieci chcą i lubią uczestniczyć w takiej formie zabawy.

Gdy ja byłam dzieckiem, problem organizacji ferii nie istniał. Na dworze przez całą zimę leżał śnieg, ferie spędzało się więc, zjeżdżając na sankach od rana do wieczora. Obecnie ze śniegiem bywa rożnie i częściej go nie ma niż jest. Dodatkowo, gdy pora roku znów się pomyli i udaje jesień, czyli na dworze pada deszcz, pozostaje nam siedzenie w domu.

 Czy siedzenie w domu = nudzenie się w domu? Nic z tych rzeczy! Mam dla was propozycje spędzania ferii w domu z dzieckiem, przetestowane na żywych organizmach – dziewięciolatku i sześciolatku. Nasze ferie dobiegły już końca, ale, mimo że spędziliśmy je w domu, były bardzo udane.

Gry planszowe

—> Bluzka z szopem
—> Spodnie Młodego Młodszego
—>Bluzka Młodego Starszego

Przy planszówkach można spędzić praktycznie cały dzień. Traciłam rachubę czasu, gdy zaczynaliśmy grać. Kończyliśmy jedną i zaczynaliśmy drugą. Ponieważ gier mamy dużo, była to rozrywka na wiele dni, bo zawsze znalazło się coś, w co jeszcze nie graliśmy.

Seans filmowy

—>Bluzka Młodego Starszego
—> Dresy Młodego Starszego
—> Bluzka Młodego Młodszego

W ciągu roku szkolnego wieczory filmowe organizuję tylko w weekendowy wieczór. Natomiast w ferie mogliśmy zaszaleć i filmy wieczorem oglądaliśmy prawie codziennie. Zrób popcorn, kup chipsy albo zamów pizzę, usiądźcie razem i cieszcie się rodzinnym seansem. Jeśli masz odwagę, to możesz tak jak my spędzić cały jeden dzień na oglądaniu filmów lub seriali. Polecam serial „Łowca Trolli”, wciągnęło mnie nie mniej niż moje dzieci.

Puzzle

—> Bluzka Młodego Młodszego
—> Dresy z łatami
—>Bluzka Młodego Starszego
—> Dresy Młodego Starszego

Wspólne układanie puzzli to moje nowe odkrycie. Spokojne, wyciszające zajęcie pochłaniające całkowicie na długie godziny. Ze starszymi dziećmi warto rozważyć kupno puzzli mających nawet 1000 kawałków (albo i więcej), z młodszymi można układać wiele różnych obrazków z mniejsza ilością elementów.

Wspólne gotowanie

Upieczcie razem ciasteczka lub ugotujcie coś pysznego. Dzieci mają zazwyczaj wiele radości ze wspólnego gotowania. Gotowe danie możecie zjeść przy rozgrywce w gry planszowe lub przy seansie filmowym.

Gra na konsoli

—> Dresy Młodego Młodszego
—>Bluzka Młodego Starszego

W ferie można trochę nagiąć zasady, w szczególności, gdy jesteśmy uziemieni w domu i spędzić trochę czasu grając w gry. W niektóre gry można grać nawet w cztery osoby. Możecie pograć w coś wspólnie albo urządzić sobie turniej. Nie ma co demonizować tej formy rozrywki, w niczym nie jest gorsza od planszówek i karcianek. Poza tym, mówimy o jednym wolnym dniu ferii.

Nic

—> Bluza Młodego Starszego
—> Bluzka Młodego Młodszego
—> Spodnie Młodego Młodszego

Dajmy się sobie ponudzić, poleżeć do góry brzuchem i myśleć o niebieskich migdałach. W ciągu roku szkolnego nasze dzieci mają dużo na głowie: szkoła, lekcje, zajęcia dodatkowe. Praktycznie nie mają czasu na to, by pobyć sam ze sobą. Po prostu być i odpoczywać. Ferie to dobry czas na to, by odciążyć psychikę naszego dziecka nieróbstwem.

Zaproście znajomych

Na pewno w klasie Twojego dziecka jest jeszcze ktoś, kto spędza ferie w domu. Warto te dzieci zaprosić do siebie na wspólne spędzanie czasu. Możesz też zaszaleć i zorganizować kinderbal dla większej ilości osób. A może pidżama-party dla najbliższych przyjaciół? Wszystko zależy od Waszych chęci i możliwości.

Oczywiście wszystko to można przeplatać z rozrywką na świeżym powietrzu, do czego zachęcam. Możemy też dodać wspólne wypady do kina, gorącą czekoladę lub łyżwy. Wtedy ferie naszego dziecka będą nie mniej atrakcyjne niż wypad w Alpy. My właśnie tak spędziliśmy ten wolny czas i całą rodziną jesteśmy z niego zadowoleni.

Wpis powstał we współpracy z 5. 10. 15.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY