• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Czytanie bajek a rozwój dziecka

Nie od dziś wiadomo, że czytanie bardzo korzystnie wpływa na rozwój intelektualny człowieka. Wzbogaca słownictwo, poszerza horyzonty, pomaga się zrelaksować. Choć już w przypadku osób dorosłych zalet jest bardzo dużo, nieporównywalnie więcej będzie ich w przypadku dzieci. Czytanie bajek wpływa na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny najmłodszych.

Czy warto czytać dzieciom bajki? Bez wątpienia tak. O tym, jak pozytywny ma to wpływ na ich rozwój, pisano już dawno. Niektórzy rodzice, być może nie do końca świadomi pozytywnego wpływu czytania bajek, a być może niemający na to zbyt wiele czasu, próbują zastąpić je oglądaniem kreskówek. Choć takie rozwiązanie najmłodszym bardzo odpowiada, nie tylko nie wywiera tak dobrego wpływu jak wspólne czytanie bajek, to jeszcze, jeśli nie jest poddane odpowiedniej kontroli rodzicielskiej, może szkodzić.

Czytanie bajek kontra oglądanie kreskówek

Oglądanie kreskówek zwykle należy do jednej z ulubionych czynności najmłodszych. Niektóre dzieci mogłyby je oglądać bez końca. Niestety w dobie, kiedy telewizja umożliwia nieograniczony dostęp do nich przez całą dobę, staje się to możliwe. Jeśli rodzice nie poddadzą wnikliwej kontroli tego, co i jak długo dziecko ogląda, może się zdarzyć, że będą to treści nieodpowiednie dla najmłodszych, w dodatku podane w nadmiernej dawce.

W przypadku czytania książek rodzic wspólnie z dzieckiem wybiera te bajki, które będą stosowne dla jego wieku. Ma zatem pełną kontrolę nad tym, jakie treści docierają do dziecka. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość spędzania czasu wraz z dzieckiem. Sprzyja to pogłębianiu więzi rodzic – dziecko i jest źródłem radości dla obu stron.

Dziecko, od najmłodszych lat przyzwyczajone do czytania bajek, z pewnością preferować będzie ten sposób poznawania świata od oglądania kreskówek. Warto czytać dziecku przynajmniej 20 minut dziennie. Ogrom korzyści, jaki z tego dla niego wynika, jest nie do przecenienia.

Czytanie książek dla dzieci a rozwój najmłodszych

Dzieci, którym od najmłodszych lat czytane są bajki, rozwijają się znacznie lepiej od tych, które są tego pozbawione. Czytanie pobudza wyobraźnię dziecka i kształtuje jego wiedzę o otaczającym świecie. Sprzyja szybszemu rozwojowi mowy, a także znacznie poszerza zasób słownictwa.

Jaka jeszcze korzyść wynika z czytania bajek? Ogromną zaletą jest to, że pobudza rozwój emocjonalny dziecka. Kształtuje jego wrażliwość, a niejednokrotnie jest odbiciem tego, czego dziecko doświadcza i co przeżywa. Dzieci utożsamiają się z bohaterami bajek, wchodzą w ich rolę, na podstawie ich przygód i przeżyć uczą się rozwiązywania problemów w życiu codziennym. Uczą się też rozpoznawać emocje i odpowiednio na nie reagować.

Z książek dla dzieci najmłodsi uczą się reguł rządzących światem oraz poznają pożądane w społeczeństwie wzorce zachowania. Dowiadują się, czym jest przyjaźń i lojalność. Budują swój światopogląd oraz kształtują postawy prospołeczne.

Czytanie książek dla dzieci nie tylko pozwala najmłodszym poznawać świat, ale sprzyja też ich rozwojowi. Największą radością dziecka jest to, że może to robić wraz z rodzicem.

Więcej o wpływie książek na rozwój dzieci dowiesz się na stronie http://dzieciswiata-swiatdzieci.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom-waznych-powodow
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY