• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak zachęcić siebie i dziecko do częstszych wizyt u stomatologa?

Wizyty u stomatologa mogą być przyjemne – o ile weźmiemy odpowiedzialność za kondycję naszych zębów. Warto regularnie odwiedzać dentystę, powinniśmy wraz z członkami naszej rodziny dbać o zdrowie jamy ustnej. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób zachęcić siebie i dziecko do regularnych wizyt stomatologicznych?

W dbaniu o piękny i zdrowy uśmiech członków naszej rodziny najważniejsza jest regularność wizyt stomatologicznych. Dzięki częstym i – co wydaje się ważniejsze – systematycznym odwiedzinom będziemy mogli cieszyć się śnieżnobiałymi zębami, bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

Zapobiegać, nie leczyć

To lekarskie powiedzenie sprawdza się również w stomatologii. Skutki chorób dziąseł czy zębów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, niekiedy zła kondycja naszego uzębienia ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Warto dlatego stosunkowo wcześniej monitorować zdrowie naszych zębów – dzięki temu możemy uniknąć późniejszego kosztownego leczenia.

Najczęściej jednak udajemy się do stomatologa wówczas, gdy doskwiera nam ból zęba. Warto podkreślić, że jest już wtedy za późno na zapobiegnięcie choroby. Należy zatem zastanowić się, w jaki sposób możemy zachęcić siebie samych oraz członków naszej rodziny do regularnych wizyt u stomatologa.

Lepsze zdrowie

Przede wszystkim powinniśmy zachęcić się argumentem zdrowotnym. Dobra kondycja zębów może wpływać również na nasze samopoczucie, a także – czego nie da się ukryć – ma wpływ na nasz cały organizm. Warto również uświadomić sobie, że kontrolne wizyty u stomatologa nie mają w sobie nic strasznego – rutynowy przegląd stanu jamy ustnej nie naraża nas na bolesne zabiegi. Wiele osób kojarzy gabinety dentystyczne jedynie z bólem, co skutecznie uniemożliwia im regularne dbanie o kondycję swojego uśmiechu.

System nagród

System nagród stosuje się wszędzie tam, gdzie chcemy przekonać samych siebie do jakiegoś działania. W przypadku regularnych wizyt u stomatologa system ten znajduje zastosowanie przede wszystkim jeśli chodzi o dzieci. Po każdej wizycie u dentysty warto więc kupić sobie coś dla przyjemności – może to być cokolwiek, co sprawi nam radość lub chwilową przyjemność. Dzięki temu możemy wyrobić u siebie i dziecka nawyk, który będzie kojarzył wizytę u stomatologa z nagrodą. Po jakimś czasie będziemy mogli zobaczyć, że stomatologiczne badania kontrolne będą dla nas bardzo przyjemne.

Stomatolodzy przewidują zazwyczaj dla młodszych pacjentów naklejki lub odpowiednie dla zębów słodycze. Nagrody te mają przekonać dzieci do tego, że wizyty u stomatologa nie są niczym strasznym. Wielu dentystów ma doświadczenie w pracy z dziećmi.

Podsumowując, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że regularność badań stomatologicznych służy naszemu zdrowiu. Zapobieganie chorobom dziąseł i zębów nie tylko korzystnie wpłynie na stan naszych zębów, ale również na kondycję naszego portfela.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY