• Kategoria: Archiwum
  • Data:

W jaki sposób wybierać zabawki dla dziecka, a czego unikać?

Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, najlepiej poznają świat poprzez zabawę. Odbieranie im jej może więc skutkować pewnymi brakami w rozwoju emocjonalnym, blokadami psychicznymi lub po prostu zaburzeniem systemu wartości. Dziecko, które nie może się bawić, jest ponadto nieszczęśliwe, co w prosty sposób może wpłynąć na jego relację z innymi – wyalienowanie, a nawet wrogość w stosunku do innych dzieci.

Rodzice powinni jednak umieć również dobierać zabawki do potrzeb swojego malucha, ale nie oznacza to wcale, iż powinno się kupować wszystko, czego chce dziecko lub też wyłącznie to, co sami uważamy za wartościowe. Nietrafione zabawki i tak wylądują w pudle, a ich potencjał zostanie zapewne zmarnowany. Jak więc podjąć właściwą decyzję? Czym się kierować podczas tego typu zakupów? Jak bardzo ważne jest w tej kwestii zdanie dziecka? O tym poniżej.

Tobie się podoba, ale dziecku nie…

Najgorszym doradcą podczas wybierania zabawek dla dziecka jest marketing firm, które produkują tego typu asortyment. W połączeniu z autorytatywnym podejściem do zakupów – to rodzic wybiera zabawkę, a nie dziecko – mamy zatem sytuację, gdy obie strony pozostają niezadowolone. Maluch otrzymuje coś, co w ogóle nie wzbudza jego zainteresowania, a rodzic irytuje się, że jego pociecha nie chce się bawić i że źle wydał pieniądze. Marketing również nie pomaga, gdyż to, co zobaczymy w sklepie z zabawkami, to w większości produkty, które dostosowywane są do gustu mam i ojców, którzy akurat mogą mieć potomstwo, a chętnie sami by pobawili się podobnymi rzeczami, gdy byli mniejsi. Wystarczy jednak zapytać córkę lub syna, czy podoba się im to równie bardzo, jak nam i mamy gotową odpowiedź, czy kupić, czy też nie (niby proste, ale nierzadko o tym zapominamy).

Sekret dobrej zabawki

Nie ma czegoś takiego, jak zabawka idealna – choć reklamy starają się nas przekonać, że jednak spełniają marzenia naszych dzieci – dlatego bardzo trudno jest ją dokładnie opisać. Jaka powinna być? Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo ogólnie, ale nawet takie podejście może okazać się pomocne podczas zakupów, gdyż według psychologów sekret dobrej zabawki tkwi przede wszystkim w:

  • prostocie rozwiązania (specjaliści z Centrum Badań w Sztokholmie wysnuli teorię, iż prostota rozwija wyobraźnię dziecka),
  • zrezygnowaniu z automatyzacji (wciskanie guzików by zabawka coś zrobiła, nie rozwija dziecka tylko pokazuje mu, jak zamienić się w obserwatora efektów wykonania instrukcji),
  • możliwości dowolnego manewrowania nią (np. klocki bez instrukcji, paczka żołnierzyków, kolejka z torami, które można układać w dowolny sposób),
  • wyborze zabawki, która jest równie kreatywna co edukacyjna, gdyż takie zabawki potrafią pochłonąć uwagę dziecka na bardzo długo i dać mu wiele satysfakcji z samodzielnie wypracowanych efektów,
  • nieograniczaniu jej skomplikowania do wieku dziecka, a do indywidualnych cech malucha (małe dzieci potrafią nierzadko bawić się zabawkami przeznaczonymi teoretycznie dla starszego odbiorcy).

Kiedy zabawka jest bezpieczna?

Wiele słyszy się o zabawkach, które nie były dostosowane do wieku malucha i spowodowały jakieś zagrożenie dla jego zdrowia. By to ocenić, rodzice powinni zwracać uwagę na sugestie producenta co to wieku dziecka, które bez obaw może bawić się daną rzeczą. Nie zapominaj jednak, że żywiołowy szkrab może niezbyt dobrze radzić sobie z puzzlami, więc nawet gdy pudełko opatrzone jest tu oznaczeniem sugerującym odbiorcę od 3 do 4 lat to czasami warto poczekać rok dłużej niż później żałować decyzji, jeśli dziecko połknie jeden z małych elementów.

Najbardziej uniwersalnym oznaczeniem bezpieczeństwa jest CE – sugeruje on, iż to, co kupujemy maluchowi, zostało dobrze sprawdzone i posiada atest bezpieczeństwa i zgodność z wymogami UE. Jeśli go nie ma, to lepiej podarować sobie zakup.

W dziedzinie wyboru zabawek dla dzieci uzyskaliśmy poradę od zespołu Matfi.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY