• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Sposoby na niejadka

Dziecko, które z chęcią zjada urozmaicone posiłki to dla rodziców wielka radość. Niestety wielu rodzicieli doświadcza sytuacji zgoła odmiennej. Pomimo podsuwania pociesze różnych potraw, mały niejadek notorycznie odmawia spożywania posiłków. Nie pomagają prośby, namawiania, a nawet wymyślanie podczas jedzenia różnych zabaw. Czy można znaleźć jakiś sposób, by zachęcić dziecko do zjadania serwowanych potraw? Poniżej podajemy kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne.

O tym, jak zachęcić dziecko do jedzenia, toczono już wiele rozmów i napisano niejedną książkę. Rodzice, którzy zmagają się z takim problemem dobrze wiedzą, że wiele z tych sposobów niestety zawodzi. Znalezienie metody, która się sprawdzi, wcale nie jest takie proste. Dobrze jest też wiedzieć, że to, co zadziała u jednego dziecka, niekoniecznie musi sprawdzić się u drugiego. Dlatego warto konsekwentnie testować różne metody w nadziei, że któraś z nich zadziała, a niejadek nareszcie zacznie z chęcią zjadać posiłki.

Każde dziecko jest inne

Na początek trzeba sobie uświadomić, że każde dziecko jest inne. Nawet wśród rodzeństwa może się zdarzyć, że jedna pociecha będzie miała bardzo duży apetyt, druga natomiast nie będzie jadła prawie w ogóle. Wcale jednak nie musi to oznaczać, że nie zaspokaja swojego apetytu i zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Taka duża dysproporcja w ilości zjadanych posiłków może sprawić, że odniesiemy wrażenie, że niektóre dzieci nie jedzą niemal nic. Jeśli czujecie się zaniepokojeni taką sytuacją, możecie skonsultować się lekarzem i wspólnie ustalić dalszy sposób postępowania. Być może zlecone zostanie wykonanie podstawowych badań w celu wykluczenia anemii i niedoborów w organizmie.

Dobry sposób na niejadka

Jeśli dziecko rzeczywiście je za mało i nie zaspokaja zapotrzebowania na składniki odżywcze, które zapewniłyby mu prawidłowy rozwój, możesz pokusić się o wypróbowanie naszych sposobów.

  1. Po pierwsze nie podawaj dziecku przekąsek pomiędzy posiłkami. Jeśli maluszek będzie notorycznie podjadał paluszki, chrupki i inne drobne pokarmy, może się zdarzyć, że nie zdąży zgłodnieć do czasu posiłku.
  2. Pamiętaj o stałych porach posiłków. Dzięki nim dziecko ureguluje sobie rytm dnia i zacznie robić się godne w porach posiłków.
  3. Proponuj dziecku mniejsze porcje. Jeśli nalejemy maluszkowi pełen talerz zupy, możemy go tym przestraszyć. Znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze, za to bardziej zróżnicowane posiłki. Talerz pełen różnorodnych, kolorowych składników zachęca już samym wyglądem.
  4. Możesz dać dziecku prawo ograniczonego wyboru. Jeśli chcesz, by maluszek zjadł owoc, zapytaj: Chcesz zjeść jabłko, czy banana? Jeśli z kolei chcesz mu zaproponować kanapkę, zapytaj: Zjesz kanapkę z serkiem, czy wędliną? Staraj się przy tym poszerzać menu dziecka i oferować od czasu do czasu również lubiane przez nie pokarmy.
  5. Podawaj potrawy w ciekawy sposób. Możesz układać je na podobieństwo bajkowych postaci, budować z owoców kształty zwierzątek itp. Mnóstwo inspiracji znajdziesz w Internecie.

Z mojego doświadczenia wynika, że są to jedne z najlepszych metod na małego niejadka. Jeśli jednak nie sprawdzą się w przypadku waszego dziecka, możecie poszukać jeszcze innych sposobów. Znajdziecie je między innymi na stronie http://sps-ruczaj.pl/niejadek-zrobic-dziecko-chce-jesc

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY