Jak działają kwasy do peelingów chemicznych
  • Kategoria: Archiwum
  • Data:

Przegląd wybranych peelingów chemicznych

Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na przeprowadzanie kuracji złuszczających skórę. W gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych spotkamy się wtedy z szerokim wyborem zabiegów z różnymi kwasami. Mogą to być zarówno peelingi powierzchniowe, jak i średnio-głębokie oraz głębokie. A najczęściej wybierane, ze względu na dobre właściwości terapeutyczne, są kwasy: migdałowy, salicylowy, glikolowy czy substancje mocniej złuszczające – retinol i TCA.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy, należący do grupy alfa-hydroksykwasów, pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Substancja ta sprawdza się idealnie w przypadku posiadaczy cery z problemami takimi jak: zaskórniki, grudki, krostki czy drobne przebarwienia. Peeling tego typu znajduje również zastosowanie u osób ze skórą wrażliwą i suchą oraz płytko unaczynioną. Ponadto, kwas migdałowy nie wykazuje działania światłouczulającego. Jest to jego niebywałym atutem, ponieważ dzięki temu można go stosować nawet wiosną i latem.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy zalicza się do grupy beta-hydroksykwasów. Bardzo często stosowany jest nie tylko w gabinetach kosmetologicznych, ale także w preparatach przeznaczonych do użytku domowego. Kwas salicylowy ma przede wszystkim działanie keratolityczne, czyli pobudza naszą skórę do odnowy komórkowej. W efekcie stosowania tej substancji, keratynocyty szybciej się namnażają, a obumarłe komórki złuszczają. Co więcej, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych zwężają się, zablokowane ujścia mieszków włosowych oczyszczają, a wydzielanie sebum zostaje uregulowane. Warto pamiętać, że kwas salicylowy sprawdza się najlepiej w przypadku cery zanieczyszczonej bądź trądzikowej.

Kwas glikolowy

We współczesnej kosmetyce ten alfa-hydroksykwas występuje w stężeniach od 5 do 70%. Jego korzystne działanie polega w szczególności na tym, że poprawia on grubość skóry właściwej o 25% – bez wywoływania niepożądanych skutków. Stosowanie kwasu glikolowego jest więc nie tylko bezpieczne, ale także dobrze wpływa na cerę starzejącą się, z widocznymi przebarwieniami i drobnymi bliznami. Ponadto, substancja ta poprawia koloryt skóry oraz jej strukturę, działa wygładzająco i przywraca młodszy wygląd. Warto też zaznaczyć, że w porównaniu z innymi preparatami tego typu, kwas glikolowy ma dużo mniejszą cząsteczkę. W związku z tym, bardzo łatwo penetruje do głębszych warstw skóry, co przekłada się na jego skuteczność. Dodatkowo, odpowiednie stężenie kwasu (25-30%) działa nawilżająco, zatrzymując wodę w skórze.

Retinol

Retinoidy to naturalne pochodne betakarotenu. Do grupy tej zaliczamy retinaldehyd, estry retinylu, kwas retinowy oraz retinol. Natomiast ostatni ze wspomnianych związków chemicznych to główna forma witaminy A w czystej postaci. Retinol możemy spotkać zarówno w preparatach wykorzystywanych do profesjonalnego zabiegu w gabinecie, jak i w niedużych stężeniach w kremach i maściach. Dzięki swoim właściwości, reguluje on proces odnowy naskórka oraz wspomaga regenerację. Do głównych zalet retinolu zalicza się działanie przeciwstarzeniowe, poprawę elastyczności skóry oraz zmniejszenie przebarwień. Ponadto, wpływa on korzystnie na wzrost komórek macierzystych oraz stymuluje produkcję kolagenu.

TCA

Wśród omawianych tu substancji, kwas trójchlorooctowy to najmocniejszy preparat, o silnych właściwościach złuszczających. Dostępny jest tylko w profesjonalnych zabiegach w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych. Głównymi zaletami zabiegu z TCA są: mocne złuszczanie się skóry oraz wywołanie kontrolowanego efektu martwicy naskórka i górnych warstw skóry właściwej. W rezultacie, dzięki swym właściwościom, kwas trójchlorooctowy przebudowuje skórę, pobudzając ją do produkcji kolagenu i elastyny.

Najlepsze efekty osiąga się podczas stosowania peelingu TCA w przypadku skóry z głębokimi bliznami, rozstępami i śladami potrądzikowymi, a także u posiadaczy rozległych przebarwień. Warto podkreślić, że kwas trójchlorooctowy działa wielokierunkowo. Spłyca zmarszczki, rozjaśnia i napina skórę oraz redukuje trądzik grudkowo-krostkowy. TCA jest zaawansowaną kuracją, która przynosi spektakularne efekty. Jej zastosowanie może jednak nieść za sobą działania niepożądane. W związku z tym, trzeba rygorystycznie przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Wtedy wykonanie peelingu będzie w pełni bezpieczne.

Patrycja Pietras-Garlej, kosmetolog Qclinique.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY