• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Poród typowy a poród podwyższonego ryzyka

Poród, choć kojarzy się z zabiegiem, w rzeczywistości stanowi naturalny stan rzeczy. Mimo wszystko w niektórych przypadkach może on zagrażać zdrowiu lub nawet życiu kobiety. Poznajmy jak odróżnić typowy poród od porodu podwyższonego ryzyka.

Wszystko po kolei

Aby na świecie zjawiło się dziecko potrzeba ciągu przyczynowo-skutkowego. Rozmnażanie, czyli zradzanie nowych organizmów zapewnia trwanie gatunku. Na początku łączą się dwie gamety, czyli komórki płciowe – męska komórka plemnikowa i żeńska komórka jajowa. W ten oto sposób dochodzi do zapłodnienia. Tworzy się najpierw zygota, czyli zapłodniona komórka jajowa, a następnie, w wyniku jej intensywnych podziałów, tworzy się zarodek. Gdy zarodek wykształci zalążki wszystkich organów, określa się go płodem, który wciąż rozwija się i wzrasta. To wszystko przypada na etap ciąży, 40-tygodniowego lub, inaczej licząc, 9-miesięcznego czasu rozwijania się dziecka w organizmie matki. Gdy płód pozostaje na tyle rozwinięty, że może funkcjonować w środowisku naturalnym, wówczas przychodzi na świat. Wydanie dziecka na świat przez matkę to poród, który zakańcza ciążę. Wówczas też pojawia się instynkt macierzyński.

Poród zakończeniem ciąży

Mianem porodu określa się wydanie dziecka na świat przez matkę. Zaczyna się skurczami, które z czasem przybierają na sile i częstotliwości. W wyniku tego odchodzą wody płodowe i zaczyna się właściwy poród. Na koniec, po przyjściu dziecka na świat, matka rodzi niepotrzebne już w jej organizmie łożysko. Poród odbywa się na zasadzie porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia. Poród naturalny stanowi po prostu wydanie na świat dziecka. Wymaga od matki większego nakładu sił, ale pozostaje ona świadoma i nie zostają jej żadne blizny. Cesarskie cięcie z kolei przybiera charakter zabiegu chirurgicznego, poprzez który dziecko się wydobywa. On nie wymaga od matki żadnych sił, choć poprzez znieczulenie ją nieco otumania i pozostawia jej blizny. Zawsze zaleca się rodzić siłami natury, bo dziecko nabywa wówczas pierwszej odporności. Cesarskie cięcie wykonywać się powinno tylko przy sytuacjach podwyższonego ryzyka.

Poród typowy a poród podwyższonego ryzyka

Poród nie stanowi zagrożenia. To, że ktoś się rodzi, to naturalna kolej rzeczy, tak samo jak to, że ktoś umiera. Istnieją jednak sytuacje, gdy poród uchodzi za poród podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że w czasie porodu może dojść do zagrożenia życia matki lub dziecka. Każdą ciążę podwyższonego ryzyka kończy też poród podwyższonego ryzyka. Lęk przed porodem również może wywołać komplikacje. Podwyższyć ryzyko nie musi, ale może rodzenie więcej niż jednego dziecka, a tym bardziej więcej niż dwoje. Gdy wcześniak przychodzi na świat, ryzyko przy porodzie automatycznie wzrasta. Oprócz tego różne schorzenia kobiety, jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i mózgu, podwyższają ryzyko. Za ostatni czynnik podwyższonego ryzyka przy porodzie uznaje się konflikt serologiczny. Dochodzi do niego, gdy matka nie posiada przeciwciał Rh we krwi, a ojciec tak i dziecko dziedziczy je po nim, co może w niektórych przypadkach prowadzić do jego uszkodzenia lub śmierci.

GS
Artykuł powstał we współpracy z BabyBoom.pl.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY