• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak samodzielnie zrobić pluszaka dla dziecka? – porady i wskazówki

Samodzielne wykonywanie niektórych rzeczy co prawda jest czasochłonne, ale dostarcza również wiele satysfakcji. Jeśli dodatkowo mamy odrobinę zdolności manualnych i dobry plan działania, to efekty naszej pracy wcale nie muszą się tak bardzo różnić od tego, co otrzymalibyśmy dzięki masowej produkcji. Gdy zaś chodzi o zrobienie czegoś, co w dodatku będzie dla naszego dziecka, jesteśmy skłonni poświęcić bardzo wiele wolnych chwil.

Jeśli maluch jest na tule duży, by nam odrobinę pomóc, to tym bardziej nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok takiej możliwości – wspólne zabawy połączone z tworzeniem rozwijają bowiem kreatywność, uczą cierpliwości i planowania. Jak więc mama, czy tata powinni przygotować się do uszycia wyjątkowego pluszaka dla swojego dziecka? Jakie zadania można powierzyć w tym czasie swojej latorośli? Co będzie potrzebne, a co jedynie opcjonalne? Porady i wskazówki na ten temat umieściliśmy poniżej.

Przygotujcie sobie…

Robienie wyjątkowego pluszaka nie może obyć się bez gruntowych przygotowań. Nie ważne, czy ma to być niespodzianka dla dziecka, czy też planujecie wspólne tworzenie maskotki. Warto zaopatrzyć się wcześniej między innymi w:

  • projekt pluszaka, który macie zamiar wykonać (prosty rysunek, uśrednione wymiary, pomysł na to, czym ma finalnie być przytulanka),
  • różnokolorowe materiały, które będą pasować do waszej koncepcji (można nawet wykorzystać stare koszulki),
  • filc w różnych barwach (idealny do tworzenia oczu, wnętrza łapek, nosa, buzi, czy zaznaczenia brzuszka),
  • igłę, nożyczki i pasujące odcieniem nici,
  • wypełnienie dla pluszaka (watę lub inne, podobne tworzywo),
  • guziki i inne ozdoby (dla dodatkowego efektu i urozmaicenia projektu zabawki).

Kształt i wypełnienie

Mając projekt, zaczynamy oczywiście od wycięcia wszystkich potrzebnych elementów z wybranych materiałów. Osobno na tułów, osobno na głowę i na kończyny. Rozpoczynamy od zszycia (na lewej stronie) rączek i nóżek, zostawiając jeden koniec otwarty, by włożyć w niego wypełnienie. To samo można zrobić z głową, o ile oczy i inne elementy twarzy nie mają zostać umieszczone na zaprojektowanym tułowiu. Kiedy już kończyny i głowa mają wypełnienie – przed jego umieszczeniem odwracamy zszyte elementy na prawą stronę – można zacząć scalać tułów, wszywając w odpowiednich miejscach inne elementy. Końcowy szew, który zrobimy już po wypełnieniu całości, warto zaplanować w najmniej widocznym miejscu, gdyż jako jedyny będzie on musiał być zrobiony na prawej stronie. Warto też ograniczyć jego wielkość, by utrzymać w pełni estetyczny efekt naszej pracy.

Wykończenie

Pora na guziki, kształty z filcu i inne elementy ozdobne dla naszego pluszaka. To też najlepszy etap na zaangażowanie do pomocy swojej pociechy, gdyż wcześniej można było jej powierzyć co najwyżej wypełnianie zszytych elementów, czy nawlekanie igły. Przyszywanie lub przyklejanie przy pomocy kleju do materiału różnych detali może być całkiem przyjemną zabawą. Upewnijmy się jednak, że dziecko wie, jak korzystać z akcesoriów służących do tego celu, by niepotrzebnie nie musieć spieszyć mu na ratunek, gdy sklei sobie palce, zapomni się i przetrze brudną dłonią okolicę oka, czy też ukłuje się podczas szycia. Inną opcją jest uszycie ubranka dla misia, czy też naszycie na nim imienia swojej pociechy. Gotowego pluszaka warto też wyprać (kiedy użyty klej już wyschnie), aby ładnie pachniał.

Istotnych wskazówek do stworzenia tego tekstu udzielił nam zespół bewu.pl

 

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY