Co robi język za zębami?

Jako dziecko i wnuk polonistek mam wyjątkowo wyczulone ucho na wszelkie błędy i niezgrabności językowe. Poprawna polszczyzna, szacunek do języka są dla mnie niezwykle istotne. Dlatego często cierpię, gdy słucham ludzi kaleczących język polski.

“Włanczam” zamiast “włączam”, “wziąść” zamiast “wziąć”, “jezdem” zamiast “jestem”, “rozumię” zamiast “rozumiem” – mógłbym wyliczać tak jeszcze długo. Takie błędy robią nawet ludzie z pierwszych stron gazet, czy znani z ekranów telewizji. Brak kultury językowej i nieznajomość zasad poprawnego posługiwania się polszczyzną stały się plagą współczesnych czasów.

Nie piszę o tym, żeby sobie jedynie ponarzekać. To by było zbyt proste. W myśl zasady “czym skorupka nasiąknie, tym na starość trąci” uważam, że trzeba już w dzieciństwie uczyć, kształtować odpowiednie nawyki, jeśli chcemy, by potem dorośli szanowali swój język ojczysty i umieli się nim właściwie posługiwać.

Mam wrażenie, że do podobnych wniosków doszła Agata Hącia, językoznawca, która często występuje jako ekspert również w programach radiowych kierowanych do dzieci. Napisała ona książkę w moim odczuciu wspaniałą: “Co robi język za zębami – poprawna polszczyzna dla najmłodszych”. Ilustracje przygotował Maciej Szymanowicz.

Autorka w lekkiej, przyjaznej i zabawnej formie prowadzi czytelnika przez meandry poprawnej polszczyzny. Jest tu miejsce na kwestie kultury językowej (np. kiedy jakiej formy wypada użyć), zasady poprawności językowej, ale i na ćwiczenia logopedyczne. To akurat bardzo nam się w domu przydało, bo obaj moi chłopcy mają problemy z wymową niektórych głosek i korzystają, jeden w przedszkolu, a drugi w szkole, z pomocy logopedy.

W książce znalazło się też wiele ciekawostek związanych z językiem, np. porównanie onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych w różnych językach. Dzięki temu jest ona po prostu interesująca dla dzieci, ale i dla dorosłych. To jest kolejna jej zaleta – można czytać ją małym dzieciom, dać do czytania dzieciom starszym, ale i dorośli znajdą tam sporo dla siebie.

Kup książkę przez internet

Autor: Agata Hącia
Tytuł: Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Liczba stron: 336
Wymiary: 20.5 x 28.5cm
Oprawa: Twarda
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY