• Kategoria: Archiwum
 • Data:

Akademia Szachowa Mądrych Rodziców – część 5

Od września nasze dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej mają obowiązkowo poznawać podstawy gry w szachy. Wspólnie z Michałem Kanarkiewiczem przygotowaliśmy bezpłatną Akademię Szachową Mądrych Rodziców, by rodzice też mogli nauczyć się tej królewskiej gry i trenować razem z dziećmi.

Witamy zatem w piątej, ostatniej odsłonie mojej serii artykułów na temat nauki gry w szachy. Dziś rozegramy pierwszą partię szachów. Podekscytowany? Ja też!

Co warto wiedzieć przed pierwszą partią szachów?

1. Jak ustawić szachownicę i szachy?

Na początku gry szachownica jest ułożona w ten sposób, że zawodnik ma białe pole na najbliższej mu linii po prawej stronie. Jest to pole h1 Początkowe ustawienie figur jest zawsze takie samo. Piony stoją na drugiej linii. Miejscem wież są rogi szachownicy. Obok nich stoją skoczki, a dalej gońce. Na centralnych polach stoi hetman (który zawsze zajmuje pole własnego koloru) oraz król.

2. Wartość punktowa figur

Istnieje umowna wartość punktowa figur, która, szczególnie na początku Twojej przygody pozwoli ocenić Ci wymiany bierek. Zauważ, że pion jest najmniej wart, dlatego chroń swoje figury!

 • Pion jest wart 1;
 • Skoczek jest wart 3;
 • Goniec jest wart 3;
 • Wieża jest warta 5;
 • Hetman jest wart 9;
 • Król jest bezcenny, ponieważ, jeżeli go stracisz, to przegrywasz partię.

3. Chroń swojego króla

Zabierz swojego króla do rogu szachownicy, gdzie zazwyczaj jest bezpieczniejszy. Nie zwlekaj z tym, zrób roszadę (o tym poniżej) Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak blisko jesteś zamatowania króla przeciwnika, jeśli on zamatuje Twojego jako pierwszy!

4. Roszada

Specjalny ruch w szachach i jedyny, w którym jednocześnie ruszamy dwiema bierkami tego samego koloru(!)

Król porusza się o dwa pola w kierunku wieży, wieża przeskakuje króla i ląduje obok niego.

Uwagi:

 • brak figur atakujących pola przez które król przechodzi robiąc roszadę
 • brak figur na drodze do roszady
 • nie było(wcześniej) ruchów królem lub wieżą z którą robimy roszadę
 • król nie może być szachowany

Krótka roszada

Długa roszada

5. Bicie w przelocie

Bicie w przelocie jest to zbicie pionka przeciwnika, gdy ten wyrusza ze swojego obozu dwa pola do przodu, a nasz pionek zajmuje piątą (białe), lub czwartą (czarne) linię i jest to sąsiednia pionowa linia pionka zbijanego. Bicie w przelocie możemy wykonać tylko bezpośrednio po posunięciu przeciwnika.

6. Promocja pionka

Ponieważ pionek, jako jedyna figura nie rusza się do tyłu, gdy dojdzie na drugą stronę szachownicy (w przypadku białych będzie to ósma linia, w przypadku czarnych pierwsza) spotka go tak zwana promocja piona. W tej sytuacji pion będzie mógł zmienić w dowolną bierką poza nim samym (pionkiem) oraz królem. Najczęściej promujemy pionka w hetmana, ponieważ jest najsilniejszą figurą.

7. Wyprowadzaj najpierw pionki i lekkie figury. Kontroluj centrum szachownicy

Rozpocznij od ruchu pionem, wskazane jest, na początku Twojej przygody aby był to ruch białym pionem o dwa pola z e2 na e4 lub z e7 na e5 w przypadku czarnych bierek. Następnie wyprowadź skoczki i gońce, aby jak najszybciej rozpocząć walkę o centrum i zabezpieczyć króla. Powinieneś starać się kontrolować centrum szachownicy swoimi figurami i pionami. Jeśli będziesz je kontrolować, będziesz tym samym mieć więcej przestrzeni do poruszania się swoimi figurami, a przeciwnikowi utrudnisz zajmowanie dogodnych pozycji przez jego siły.

Rozgrywanie partii szachów – podstawowe kwestie

 1. Białe zawsze zaczynają
 2. Ruchy wykonujemy na przemian
 3. Mat kończy partię ze skutkiem zwycięstwa jednej ze stron (tej, która dała mata)
 4. Pat kończy partię ze skutkiem remisu.

Jesteś gotów do gry, trzymam za Ciebie mocno kciuki. Powodzenia!!

UWAGA – niespodzianka – dla chętnych:)

kliknij tu, aby pobrać niespodziankę

Daj znać w komentarzu, jak Ci się podobało i nie zapomnij o zadawaniu pytań – kto pyta, nie błądzi! :)Michał Kanarkiewicz
Założyciel i właściciel
Szkoły Szachowej Pierwszy Ruch,
Szachista, trener i konsultant

Michał jest szachistą i instruktorem szachowym certyfikowanym przez Polski Związek Szachowy. Specjalizuje się w nauce strategicznego i logicznego myślenia metodami aktywnymi. Od 2012 roku prowadzi treningi i warsztaty szachowe, a do jego grona stałych klientów należy ponad 30 placówek edukacyjnych. W swojej karierze nauczył grać w szachy ponad 1000 dzieci i młodzieży. Michał pracuje także jako wykładowca na studiach podyplomowych – prowadzi zajęcia z wprowadzenia do gry w szachy dla studentów Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
Często dzieli się swoją wiedzą w programach edukacyjnych i informacyjnych. Artykuły Michała ukazują się na łamach czasopism branżowych, jest ekspertem w magazynie „Together”.

facebook: www.facebook.com/MichalKanarkiewicz
strona www: www.PierwszyRuch.pl

 

AKADEMIA SZACHOWA MĄDRYCH RODZICÓW

 1. lekcja numer 1
 2. lekcja numer 2
 3. lekcja numer 3
 4. lekcja numer 4
 5. lekcja numer 5
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY