• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Wyprawka dla noworodka do szpitala i nie tylko. Nowości!

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Rytuałem, który pozwoli nam spokojnie przygotować się do wielkiego dnia jest kompletowanie wyprawki do szpitala. Potrzebne nam będą dwie średniej wielkości torby (lub jedna duża), do których włożymy rzeczy potrzebne przyszłej mamie oraz rzeczy niezbędne w pielęgnacji i opiece nad mającym przyjść na świat dzieckiem. Co koniecznie powinna zawierać wyprawka dla noworodka do szpitala? Czego nie może zabraknąć w naszej torbie? A jakie nowości na rynku mogą nam ułatwić pierwsze dni w roli mamy?

Wyprawka do szpitala

Jeżeli już wybraliśmy szpital, w którym planujemy urodzić nasze dziecko – sprawdźmy, czy na stronie internetowej instytucji nie ma informacji dla przyszłych rodziców. Być może znajdziemy tam wytyczne dotyczące przygotowania do porodu (również porodu rodzinnego) oraz informacje o zasadach i zwyczajach panujących podczas porodu, w opiece poporodowej i opiece nad noworodkiem. Spora część szpitali zamieszcza na swoich stronach internetowych gotowe listy rzeczy, które warto ze sobą zabrać – taką wyprawkową listę można sobie wydrukować, następnie uzupełnić (wedle indywidualnych potrzeb), a potem odhaczać kolejne pozycje podczas pakowania toreb (w ten sposób będziemy mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy). Szczegółowe informacje na temat wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka znajdziemy również tutaj: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/wyprawka-do-szpitala-dla-mamy-i-dziecka. Wszystkie rzeczy zostały podzielone na 3 kategorie: wyprawka dla mamy, wyprawka dla noworodka oraz lista rzeczy do szpitala dla osoby towarzyszącej. W ramach każdej z tych kategorii rzeczy zostały wylistowane w kolejności od najważniejszych (z punktu widzenia formalnego i organizacyjnego) do tych mniej ważnych (takich jak np. aparat fotograficzny, czy przegryzki).

Nowości w wyprawce dla noworodka

Producenci artykułów dla dzieci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych gadżetów, które mają ułatwić rodzicom (zwłaszcza tym debiutującym w swoich rolach) opiekę nad noworodkiem i niemowlęciem. Co czym można zastąpić, a co warto dołożyć do tradycyjnej wyprawki dla noworodka?

Od kilku sezonów rosnącą popularnością rodziców małych dzieci cieszą się otulacze, które zastępują w wyprawkach do szpitala tradycyjne rożki i koce. To wykonane z wysokiej jakości bawełny „kokony”, które odpowiednio ciasno (spokojnie, nie za ciasno!) otulają dziecko, chroniąc go przed wychłodzeniem oraz dając mu poczucie bezpieczeństwa (w brzuchu mamy było przecież ciasno!). Dodatkowym atutem otulaczy jest fakt, że maluch ma schowane w nim również rączki, co zapobiega przypadkowym zadrapaniom – możemy wówczas zrezygnować z zakładania na dłonie noworodka niemowlęcych rękawiczek.

Koszula do kangurowania to gadżet, który przyda się nie tylko mamie, ale również tacie. Kontakt dziecka z rodzicem w wersji skóra do skóry to doskonały sposób na budowanie bliskich więzi od samego początku. Koszula ułatwia ułożenie malucha w odpowiedni sposób i zapewni naprawdę bezpieczne kangurowanie, bez strachu o to, że dziecko zsunie się z naszej klatki piersiowej.

Podgrzewacze do ręczników i chusteczek to genialny gadżet, zwłaszcza dla rodziców dzieci urodzonych w miesiącach zimowych. Skóra noworodka i niemowlaka jest bardzo cienka i wrażliwa, a kontakt z zimnymi chusteczkami nawilżanymi (które są tym zimniejsze, im niższa jest temperatura otoczenia) może być dla malucha wręcz nieprzyjemny. Ten problem rozwiązuje właśnie podgrzewacz.

Nowości w wyprawce dla mamy

Jednym z największych wyzwań, z którym przyjdzie nam się zmierzyć po porodzie będzie oczywiście karmienie piersią. Dla zdrowia malucha (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka) i własnego komfortu (przekonamy się o tym, gdy już opanujemy technikę przystawiania dziecka do piersi) bezwzględnie warto podjąć to wyzwanie i nie poddawać się mimo ewentualnych niepowodzeń. Ogromnym ułatwieniem dla świeżo upieczonej mamy będą komfortowe i dyskretne koszule do karmienia piersią (m.in. z rozcięciami po bokach) – nie jesteśmy już skazane na nieforemne t-shirty i konieczność unoszenia całej koszulki w górę, a następnie niewygodnego przytrzymywania jej nad piersią i głową dziecka. Jeszcze ważniejszym elementem garderoby karmiącej mamy jest specjalny biustonosz. W tym segmencie też możemy znaleźć kilka nowości, w tym ultra wygodne biustonosze, z w pełni odchylanymi miseczkami, które odepniemy jedną ręką (zapinane na klips). Hitem ostatnich miesięcy jest wielofunkcyjne ponczo, które można nosić na wiele sposobów, a w razie potrzeby – nakarmić w nim dziecko, w sposób gwarantujący mu intymność i minimalną ilość bodźców.

Po każdym karmieniu należy umożliwić dziecku odbicie się, czyli ułatwić pozbycie się z małego żołądka ewentualnych pęcherzyków powietrza (połykanych wraz z mlekiem). W wyprawce powinny znaleźć się pieluchy tetrowe lub flanelowe, które możemy położyć na ramieniu pod główką noworodka. Nowoczesną alternatywą dla pieluch będzie chłonny naramiennik do odbijania po karmieniu, który może bezproblemowo wchłonąć nawet około 50 ml płynu.

Początki w roli mamy to sporo niepewności, zmęczenie i stres. Pomocny może okazać się tzw. dzienniczek dnia i nocy dziecka, w którym możemy zapisywać m.in. godziny karmienia i snu malucha, zmiany pieluchy oraz sporządzać notatki np. dotyczące zachowań dziecka, które chcielibyśmy skonsultować z pediatrą. To proste, ale doskonałe narzędzie, które pomoże nam zorientować się w rytmie dnia i nocy nowego członka rodziny. Nie będziemy musieli robić notatek na przypadkowych kartkach, a po latach taki dziennik będzie stanowił świetną pamiątkę wspólnych początków.

Gotowi na skompletowanie wyprawki? Powodzenia!

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY