• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Wędliny w diecie dziecka – jakie wybierać?

Zastanawiacie się wędliny lub mięsa, które sami spożywacie, możecie podawać także swojemu dziecku? Czy każdy rodzaj szynki jest odpowiedni dla malucha? Jak często ją podawać? To częste pytania młodych rodziców. Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Odpowiednia i zbilansowana dieta dziecka może mieć istotny wpływ na jego rozwój, dlatego powinniśmy zadbać o dostarczanie wszystkim niezbędnych składników spożywczych. Produkty powinny posiadać najwyższą jakość oraz powinniśmy je dokładnie sprawdzać przed podaniem dziecku, szczególnie jeśli chodzi o wyroby mięsne i wędliniarskie. Nieświeże mięso może prowadzić do przykrych konsekwencji, dlatego podczas zakupów warto dokładnie przyjrzeć się kupowanym produktom.

Od kiedy i jak często?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy i jak często w diecie dziecka powinno pojawić się mięso? Odpowiedź jest tutaj dosyć prosta, ponieważ niewielkie ilości mięsa powinny być dostarczane dziecku już w siódmym miesiącu. Oczywiście w tym przypadku mięso powinno być specjalnie przetworzone i przygotowane. To niezastąpione źródło składników oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Wędlina w diecie dziecka może pojawić się około pierwszych urodzin dziecka. Najlepiej oczywiście wybierać wędliny, które będą przygotowane samodzielnie w domu. W ten sposób zabezpieczymy malucha przed zjedzeniem nieświeżej szynki. Jeśli nie istnieje taka możliwość, powinniśmy zadbać o sprawdzone miejsce.

Samodzielnie przygotowaną wędlinę, maluch może jeść praktycznie codziennie. Odpowiednio przyrządzone mięso świetnie sprawdzi się na zimno – ułożone na kanapce oraz na ciepło z dodatkiem kaszy czy warzyw. Niestety mięso i wędliny kupowane w sklepach zawierają zazwyczaj spore ilości soli i konserwantów, dlatego powinniśmy zrezygnować z tego typu produktów lub podawać je nie częściej niż 3 razy w tygodniu.

Jaką szynkę wybierać?

Przed zakupem, powinniśmy dokładnie sprawdzić jakość danej szynki. Nie należy kierować się wyłącznie zachęcającym wyglądem i nazwami. Powinniśmy sprawdzać etykiety, na których umieszczone są informacje o dodatkach zawartych w danej wędlinie. Przy zakupie należy sprawdzać także zapach oraz wygląd danych wędlin – nie powinny zbytnio się błyszczeć, ociekać wodą i być pokryte śluzem.

Dzieci nie powinny spożywać wędzonych wędlin, chyba że będą one przygotowane w specjalnych wędzarniach. Jednak mimo wszystko na początku najlepsze będą wędliny pieczone oraz gotowane. Mięso powinno być chude i nieprzesolone. Najlepiej wybierać mięso drobiowe lub wieprzowe, ale nie mielone, prasowane czy konserwowe, lecz pochodzące z całego kawałka.

Najlepiej przygotowywać wędliny samodzielnie, jednak nie zawsze jest na to czas. Oczywiście szynki w sklepie wcale nie muszą być złe. Warto jednak wybierać te z ,,wyższej półki”, renomowanych producentów. Najlepiej wybierać produkty wytwarzane domowymi metodami – są zazwyczaj droższe, lecz posiadają znacznie mniej konserwantów i polepszaczy.

Artykuł przygotowała
Artykuł przygotowała rodzinna masarnia Wędliny z Dębiny – wyroby mięsne najwyższej jakości.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY