• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Kiedy dziecko kopie? Kiedy na pierwsze USG? Zobacz, co na ten temat mówi kalendarz ciążowy

Kalendarz ciążowy został stworzony myślą o przyszłych rodzicach. Dzięki śledzeniu przebiegu ciąży tydzień po tygodniu mama wie, co czeka ją na danym etapie, jak przygotować się na kolejny i przede wszystkim, kiedy wykonać niezbędne badania.

Co jest ważne w trakcie całej ciąży?

Już od pierwszych chwil ciąży w brzuchu przyszłej mamy zachodzą niewyobrażalne zmiany – powstaje nowe życie. Dlatego od momentu, gdy dowiesz się, że spodziewasz się dziecka, powinnaś szczególnie dbać o zdrowie i regularnie zgłaszać się na badania.

Badania USG w ciąży – kiedy jest odpowiedni czas na ich wykonanie?

Dla prawidłowego przebiegu ciąży ważne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne do ginekologa i położnej. W przypadku, gdy cierpisz na chorobę przewlekłą, powinnaś zgłaszać się także do specjalisty (np. endokrynologa, diabetologa czy kardiologa), informując go o swoim stanie. To także czas na badania. Oprócz analizy krwi i moczu, jednym z częściej wykonywanych w ciąży badań jest USG. Na pierwsze powinnaś zgłosić się zanim upłynie 10. tydzień ciąży. Warto pamiętać, że nie jest ono refundowane i nie ma go w standardzie opieki okołoporodowej. Jednak wielu lekarzy w prywatnych gabinetach wykonuje to badanie. Zgodnie z kalendarzem ciąży, pierwsze badanie sondą dopochwową najlepiej wykonać około 8. tygodnia ciąży. Wtedy można zobaczyć nie tylko umiejscowienie zarodka, ale także zbadać czynność serca płodu.  Wcześniejsze badania nie dają takiego obrazu, mogą jedynie potwierdzić obecność i umiejscowienie jaja płodowego. Zarodek jest wtedy jeszcze zbyt mały, aby można go było dostrzec przy użyciu aparatu USG.

Zgodnie kalendarzem ciąży na kolejne badania USG w ciąży powinnaś zgłosić się:

  • między 11. a 14. tygodniem,
  • między 18. a 22. tygodniem,
  • w 28.-32. tygodniu,
  • ostatnie badanie wykonuje się około 36.-38 tygodnia ciąży.

Kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Kalendarz ciążowy mówi o tym, że płód porusza się już około 7.-8. tygodnia ciąży. Jednak na tym etapie jest on na tyle mały, że przyszła mama nie jest  stanie wyczuć jego ruchów. U pierworódek (kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży) ruchy dziecka można wyczuć około 20.-24. tygodnia. Początkowo mogą być odczuwane jako bulgotanie czy przelewanie. Z czasem mama będzie w stanie odróżnić je od perystaltyki jelit. Natomiast kobiety, które są w kolejnej ciąży, pierwsze ruchy dziecka mogą zauważyć wcześniej, tj. około 16.-18. tygodnia ciąży.

Pamiętaj, że każda ciąża przebiega indywidualnie. Dlatego w tym okresie warto przebywać pod opieką ginekologa, który zadba o prawidłowy jej przebieg  i odpowie na nurtujące przyszłą mamę pytania.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY