• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Dzieci wracają do szkoły

Koniec wakacji, nadszedł wrzesień a z nim dzieci wróciły do szkoły. Opustoszałe przez dwa miesiące przyszkolne ulice znowu tętnią życiem i gwarem. A my przypominamy, że kierowcy powinni szczególną uwagę zwraca na dzieci i miejsca, gdzie dzieci mogą wtargnąć na jezdnię.

Teoretycznie, za dzieci odpowiedzialni są rodzice i opiekunowie. To jasne jak słońce. Jednak, biorąc pod uwagę, że dzieci to dzieci, a wszystkie dzieci nasze są, to jako osoby dorosłe i odpowiedzialnie, bo za takie należy uważać kierowców, powinniśmy, jako kierowcy, zwracać szczególną uwagę na dzieci i okolice szkół. Zwłaszcza, że dzieci są szczególnie narażone na wypadki z udziałem samochodów.

Przede wszystkim rodzice powinni uczyć dziecko poruszania się po drogach i ulicach

Przede wszystkim to rodzice powinni uczyć dziecko zasad poruszania się po drogach i ulicach. Rodzice mogą podczas wspólnych spacerów tłumaczyć dzieciom, jak prawidłowo przechodzić ulicą, przez przejście dla pieszych, jak prawidłowo poruszać się po poboczu. To ważne, bo prawidłowe nawyki zostają w dziecku na zawsze. Dla dzieci ruch samochodu, jego masa i pęd są pojęciem abstrakcyjnym, trudno im wyobrazić sobie, jaką krzywdę może im wyrządzić nawet lekkie uderzenie autem wytrącający już pęd. Trudniej im również ocenić prędkość nadjeżdżającego pojazdu, drogę hamowania. Dlatego to właśnie dzieciom zdarza się wtargnąć pod nadjeżdżające auto.

W zapobieganiu wypadkom z udziałem dzieci największą rolę pełni kierowca

W zapobieganiu wypadkom z udziałem dzieci największą rolę pełni kierowca, który powinien na dzieci zwracać szczególną uwagę, myśleć bardziej pesymistycznie i zakładać, że dziecko może wbiec na jezdnię, czy to goniąc piłkę, czy z zamiarem “przeskoczenia” ulicy przed nadjeżdżającym autem. Policyjne zaś statystyki są nieubłagane i mówią, że ⅔ wypadków z udziałem pieszych spowodowanych jest przez kierowców. Do wypadków tych najczęściej dochodzi na przejściach dla pieszych, które w założeniu powinny być miejscem bezpiecznym. Dlaczego tak się nie dzieje?

Przepisy ruchu drogowego nakazują kierowcy zbliżającemu się do przejścia dla pieszych szczególną ostrożność

Przepisy ruchu drogowego nakazują kierowcy zbliżającemu się do przejścia dla pieszych szczególną ostrożność. Tymczasem kierowcy często polegają na odpowiedzialnym zachowaniu pieszych, na ich zdyscyplinowaniu. Tymczasem nie tylko dzieci, ale i niektórzy dorośli zachować się mogą w sposób trudny do przewidzenia, nieoczekiwanie wkraczając na jezdnię. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy zapala się zielone dla pieszych światło i dziecko wbiega na jezdnię, a tymczasem jeden samochód nie zdąży wytracić prędkości i wtoczy się na pasy, wprost na dziecko… Takie sytuacje się zdarzają, a winę ponosi nie pieszy, który skorzystał z zielonego światła, a kierowca, który nie zwolnił przed światłami. Kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że on jest chroniony kilogramami metalu, a w spotkaniu z tym żelastwem pieszy nie ma szans. Dlatego to kierowca powinien prowadzić swoje auto z prędkością, która pozwoli szybko i bezpiecznie zatrzymać pojazd w razie potrzeby.

Rodzice powinni pamiętać o kilku zasadach

Rodzice powinni pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, których też powinni nauczyć dzieci, aby te mogły bezpiecznie dojść do szkoły i potem do domu. Należy pamiętać, że dzieci do lat 7 mogą korzystać z drogi na ulicy pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Czyli, jeśli twoje dzieci, z których jedno ma już 10 lat, idą razem do szkoły, to nie ma problemu, natomiast siedmiolatek sam do szkoły czy do domu chodzić nie może. Możesz go uczyć samodzielnego poruszania się, ale tylko w strefach zamieszkania i na trasach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych.

Naucz swoje dziecko poruszać się po drodze

Naucz swoje dziecko, że po drodze musi chodzić chodnikiem, nigdy ulicą! Kiedy zaś na ulicy nie ma chodnika, powinno chodzić POBOCZEM po lewej stronie drogi, a dopiero w chwili, gdy przy ulicy nie ma pobocza, może iść możliwie blisko lewej krawędzi jezdni. I nie wolno mu absolutnie od tej krawędzi odchodzić w stronę środka. Cóż, częsty widok na wiejskich drogach to taki, gdzie młodzież wędruje niefrasobliwie “stadami” połową jezdni, nie patrząc, że zakręt za nimi, że kierowca może nie zdążyć. Tak naprawdę tworzą zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wpajaj dziecku zasady poruszania się po jezdni

Wpajaj dziecku zasady poruszania się po jezdni, ucz, że powinno się przez jezdnię przechodzić po pasach, ucz rozpoznawania sygnalizacji świetlnej, ucz przechodzić na przejściach bez sygnalizacji. Uczulaj, że jeśli widać nadążający pojazdem to trzeba stać i czekać, aż samochód stanie, że pod żadnym pozorem nie wolno bawić się na jezdni, ani wkraczać na nią zza stojącego lub ruszającego pojazdu.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY