• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Akademia Szachowa Mądrych Rodziców – część 4

Od września tego roku nasze dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej mają obowiązkowo opanować podstawy gry w szachy. Warto, byśmy jako rodzice mogli ćwiczyć tę umiejętność razem z naszymi dziećmi. Dlatego powstała nasza Akademia Szachowa Mądrych Rodziców.

Witamy w czwartej, przedostatniej już, odsłonie serii artykułów na temat nauki gry w szachy. Dziś nauczymy się podstawowych zasad, które trzeba poznać przed rozpoczęciem gry w szachy.

Szach

Szach królowi to taka sytuacja w trakcie gry, gdy następuje bezpośrednia groźba zabicia króla, czyli jeden z graczy doprowadzi do takiego ustawienia na szachownicy, że może jednym ruchem zbić króla przeciwnika.

Przykład na diagramie: Biała wieża z c8 atakuje króla na g8, ale ten ma ucieczkę na pole h7 (zielone pole). To ważne: Szach to sytuacja, w której istnieje jeszcze ruch, który pozwala ocalić króla.

Zrób to sam

Zadanie nr 1:

Na które pola należy ruszyć się białą wieżą, aby dać szacha czarnemu królowi? (rozwiązanie na końcu)

Szach-mat

Szach-mat lub po prostu Mat to sytuacja, w której król jest jednocześnie atakowany (szachowany) i nie ma ucieczki (własnej lub przy użyciu innej figury) od szacha.

Zapisz odpowiedzi w formacie: [a-h;1-8] -> najpierw litera, potem cyfra

Przykład na diagramie: Biała wieża z c8 atakuje Króla na e8, który nie ma ucieczki (wszystkie pola czerwone), więc partia się kończy zwycięstwem czarnych.

Zrób to sam

Zadanie nr 2:

Na które pole należy ruszyć się białą wieżą, aby dać mata czarnemu królowi? (rozwiązanie na końcu)

Zapisz odpowiedzi w formacie: [a-h;1-8] -> najpierw litera, potem cyfra

Pat

Pat to sytuacja, w której król nie jest szachowany, jednocześnie nie ma żadnych możliwości ruchu (on, ani żadna z figur jego wojska)

Zrób to sam

Zadanie nr 3:

Na które pole należy ruszyć się białą wieżą, aby dać pata czarnemu królowi? (rozwiązanie na końcu)

Zapisz odpowiedzi w formacie: [a-h;1-8] -> najpierw litera, potem cyfra

Zadanie dodatkowe

POBIERZ BEZPŁATNE ZADANIA DODATKOWE

To wszystko na dziś. Jesteś już w zasadzie gotów do rozegrania pierwszej, pełnoprawnej partii szachów! W ostatnim odcinku porozmawiamy o podstawowych strategiach i rozpoczęciu partii szachów. Daj znać w komentarzu, jak Ci idzie i nie zapomnij o zadawaniu pytań – kto pyta, nie błądzi! :)

Rozwiązania zadań:

  1. Zadanie nr 1:Wieża z a7 na a8 lub Wieża z a7 na c7
  2. Zadanie nr 2: Wieża z a7 na a8
  3. Zadanie nr 3: Wieża z c2 na b2


Michał Kanarkiewicz
Założyciel i właściciel
Szkoły Szachowej Pierwszy Ruch,
Szachista, trener i konsultant

Michał jest szachistą i instruktorem szachowym certyfikowanym przez Polski Związek Szachowy. Specjalizuje się w nauce strategicznego i logicznego myślenia metodami aktywnymi. Od 2012 roku prowadzi treningi i warsztaty szachowe, a do jego grona stałych klientów należy ponad 30 placówek edukacyjnych. W swojej karierze nauczył grać w szachy ponad 1000 dzieci i młodzieży. Michał pracuje także jako wykładowca na studiach podyplomowych – prowadzi zajęcia z wprowadzenia do gry w szachy dla studentów Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
Często dzieli się swoją wiedzą w programach edukacyjnych i informacyjnych. Artykuły Michała ukazują się na łamach czasopism branżowych, jest ekspertem w magazynie „Together”.

[icon size=”” icon=”icon-facebook” display=”true” ][/icon] www.facebook.com/MichalKanarkiewicz
[icon size=”” icon=”icon-desktop” display=”true” ][/icon] www.PierwszyRuch.pl

AKADEMIA SZACHOWA MĄDRYCH RODZICÓW

  1. lekcja numer 1
  2. lekcja numer 2
  3. lekcja numer 3
  4. lekcja numer 4
  5. lekcja numer 5
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY