• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Haluksy – fakty i mity na temat ich powstawania i leczenia

Nie dość, że psują efekt, gdy zakładasz swoje śliczne sandałki z cieniutkimi paseczkami, to w dodatku zaczynają coraz bardziej boleć przy chodzeniu. Nie jesteś z tym problemem sama! Haluksy są zmorą wielu kobiet, a o fakty i mity na ich temat zapytaliśmy fizjoterapeutkę dr n. med. Joannę Stodolną-Tukedorf z kliniki FootMedica.

Haluksy dziedziczymy po naszych mamach i babciach – [icon size=”” icon=”icon-cancel” display=”true” ][/icon] MIT

Przypadłość, jaką jest paluch koślawy, nie jest wadą genetyczną, jednak jeśli kobiety w naszej rodzinie uskarżają się na ten problem, warto przebadać także i swoje stopy.

„Po naszych przodkach dziedziczymy określoną architekturę stopy, wraz z jej predyspozycjami do powstawania deformacji, w tym tzw. haluksów. Zatem problem palucha koślawego może się u nas pojawić, ale nie musi – szczególnie, jeśli odpowiednio szybko skorygujemy wadę stóp” – mówi ortopodolog z FootMedica.

Osoba z haluksami nie powinna nosić wysokich obcasów – [icon size=”” icon=”icon-firewall” display=”true” ][/icon] PRAWDA

Szpilki, a zwłaszcza te o wąskich noskach, to jeden z powodów, dla których panie cierpią z powodu haluksów dużo częściej niż panowie. „Stopa w bucie na wysokim obcasie ustawia się w zgięciu podeszwowym, co prowadzi do nadmiernego obciążenia przodostopia i skrócenia mięśnia brzuchatego łydki. To z kolei skutkuje zaburzeniami sprzyjającymi koślawieniu palucha. Dla przykładu, obcas o wysokości 7,5 cm zwiększa obciążenie przodostopia aż o 76% w stosunku do normalnego ułożenia stopy!” – przestrzega dr Joanna Stodolna-Tukendorf.

Równie niekorzystnie na stopy zmagające się z paluchem koślawym działają klapki japonki. Wymuszają na stopach mocne ściskanie paska pomiędzy jej dwoma pierwszymi palcami, przez co jeszcze bardziej wzmacnia się mięsień przywodzący dużego, przekrzywionego palca.

Haluksy leczymy, gdy uniemożliwiają nam poruszanie się – [icon size=”” icon=”icon-cancel” display=”true” ][/icon] MIT

Robimy to znacznie wcześniej. Jeśli kobiety w naszej rodzinie cierpią na tzw. haluksy, to nie powinnyśmy czekać z wizytą u specjalisty aż problem będzie widać gołym okiem. Ortopodolog profesjonalnie zbada stopy i zadecyduje, jaka terapia najskuteczniej ustrzeże nas przed paluchem koślawym. O metodach zapobiegania haluksom mówi dr Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica: „Początkowo mogą być to ćwiczenia wzmacniające i rozciągające odpowiednie grupy mięśniowe. Świetnie sprawdzi się także częste chodzenie boso po naturalnym podłożu, a także masaże stóp. A jeśli doszło już do skoślawienie palucha, absolutnie nie należy bagatelizować problemu. Niewyleczone wady stóp oddziałują niekorzystnie nie tylko na nasze stopy i stawy skokowe, ale negatywnie wpływają także na kolana, kręgosłup czy biodra. Dodatkowo paluchowi koślawemu zwykle towarzyszy płaskostopie poprzeczne (powoduje rozszerzenie stopy) i prowadzi do powstawania trudnych do wyleczenia odcisków i modzeli”.

Jedyną metodą na pozbycie się haluksów jest operacja – [icon size=”” icon=”icon-cancel” display=”true” ][/icon] MIT

Niekiedy problem jest tak mocno zaawansowany, że paniom faktycznie pozostaje jedno wyjście i jest nim operacja. Jednak we wczesnym stadium deformacji dysponujemy dość szerokim wachlarzem możliwości. Są to:

  • Terapia funkcjonalna palucha – terapeuta manualnie mobilizuje stawy stopy, rozciąga przykurczone mięśnie i wzmacnia osłabione.
  • Kinesiotaping – stopa zostaje owinięta specjalnymi, elastycznymi plastrami, w których można spać, chodzić, biegać i oczywiście myć się. Utrzymują paluch w jego prawidłowej osi i stymulują mięsień odwodziciela palucha do intensywnej pracy.
  • Indywidualne wkładki korygujące – zaprojektowane i wykonane dla każdego pacjenta i stopy oddzielnie, na podstawie kompleksowego badania. Nie podpierają biernie stopy, lecz stymulują ją do prawidłowej pracy. Ich codzienne noszenie, w połączeniu z systematycznym wykonywaniem ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, może uchronić pacjenta przed koniecznością przeprowadzenia operacji. Wykonasz je w zaledwie godzinę od badania.

Zupełnie nie sprawdzą się za to rozpórki międzypalcowe oraz dystraktory nocne. Dlaczego? „Rozpórka międzypalcowa to gumowy element, który wraz z dużym paluchem mocno uciska cztery mniejsze palce. Z kolei dystraktory działają jedynie nocą, czyli wtedy, gdy nasze stopy nie pracują. Nie nadają się do spacerowania czy uprawiania sportu, przez co nie uczą stóp prawidłowej techniki ruchu” – tłumaczy nam ekspertka z FootMedica.

Operacja jest bolesna, ale usuwa problem haluksów raz na zawsze – [icon size=”” icon=”icon-cancel” display=”true” ][/icon] MIT

Operacyjna korekcja ustawienia kości stopy nie załatwi problemu, mimo iż na jakiś czas zniknie zaczerwienie i bolesność. Ponieważ haluks jest jedynie objawem, zatem zoperowanie objawu nie pozbawi naszych stóp przyczyny, co bardzo często skutkuje nawrotem deformacji. Jak temu zapobiec? Pomocne będą wyżej wspomniane indywidualne wkładki ortopedyczne, które skorygują wadliwą biomechanikę stopy. Ponadto musimy pamiętać o wygodnym obuwiu i ćwiczeniu mięśni stóp. Bo przecież ostatnie, czego byśmy sobie życzyły to nawrót tych potwornych haluksów, prawda?

Joanna Stodolna-Tukendorf
Joanna Stodolna-Tukendorf

dr n. med. Joanna Stodolna – Tukendorf

Jest magistrem fizjoterapii i licencjonowanym kosmetologiem, dyrektorem merytorycznym sieci gabinetów FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, współpracuje z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym Natura.

Rozprawę doktorską pisała na temat hipermobilności konstytucjonalnej (wrodzonej wiotkości stawowej), co przyczyniło się do zainteresowania problematyką stóp.

Prowadzi szkolenia w zakresie diagnostyki i terapii stóp oraz zaopatrzenia ortotycznego.

Jest certyfikowanym terapeutą terapii manualnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha. Bierze udział w wielu kongresach i sympozjach naukowych z zakresu fizjoterapii, kosmetologii, terapii manualnej w Polsce i zagranicą. Tłumaczyła kursy i publikacje naukowe na temat terapii manualnej, ortopedii, fizjoterapii. Jest autorką referatów i publikacji na temat hipermobilności, zaburzeń stabilizacji oraz zaburzeń w obrębie stopy i ich oddziaływaniu na narząd ruchu. Wykłada na Studiach Podyplomowych z Podologii w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” align=”left”]FM_logo_1FootMedica Klinika Zdrowej Stopy to centrum badania i leczenia stóp. FootMedica kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stopy. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Doskonała jakość i cechy materiałów, na których bazuje, w połączeniu z posiadaną wiedzą o zasadach korekcji przynosi doskonałe rezultaty diagnostyczno – lecznicze. FootMedica posiada gabinety w Warszawie, Kielcach oraz Busku Zdroju.

http://www.footmedica.pl/[/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY