Co oznaczają symbole PEGI na opakowaniach gier?

Gry komputerowe i video, czy gry mobilne, nie są wcale z definicji szkodliwe dla dzieci, choć niektórzy próbują nam to wmówić. Sęk w tym, że nie każda gra nadaje się dla dzieci. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy doborze gry dla dziecka.

Ponieważ zapowiedziałem, że do zespołu redakcyjnego dołączają Benio i Fabian, a wraz z nimi pojawią się również recenzje gier dla dzieci, to myślę, że warto wcześniej opowiedzieć o systemie PEGI, który pomaga rodzicom dobierać gry adekwatnie do wieku i rozwoju dziecka.

Branża producentów i dystrybutorów gier porozumiała się w skali całej Europy i stworzyła wspólny system klasyfikacji gier o nazwie PEGI (Pan European Game Information). System PEGI oparty jest na dwóch rodzajach oznaczeń – dotyczących wieku oraz rodzaju treści. PEGI jest systemem dobrowolnym – nie opiera się na przepisach prawa państwowego czy unijnego, ale stanowi formę samoregulacji. Producent czy dystrybutor gier sam podejmuje decyzję o przystąpieniu do PEGI. W praktyce niemal wszyscy liczący się producenci i dystrybutorzy uczestniczą w tym przedsięwzięciu.

Producent gry sam podejmuje decyzje dotyczące klasyfikacji wprowadzanych przez siebie na rynek produktów, czyli o tym, jakie nadać im oznaczenia. Podlega to jednak kontroli – jeśli ktokolwiek (np. jakiś rodzic) uzna, iż klasyfikacja jest niewłaściwa, może zgłosić to do organizacji ISFE, która zarządza systemem PEGI.

Warto pamiętać, że to my, rodzice, podejmujemy ostateczną decyzję o tym, czy dziecko może grać w daną grę. Sprzedawca może odmówić sprzedaży gry dziecku, jeśli przeznaczona jest ona dla wyższej kategorii wiekowej, ale nie może odmówić tego rodzicowi. W końcu to rodzic odpowiada za wychowanie swojego potomka. Dzieci mają różną wrażliwość, dojrzewają w różnym tempie, więc to my, rodzice, którzy znamy swoje dziecko najlepiej, najlepiej też ocenimy, czy konkretna gra jest dla niego odpowiednia.

Oznaczenia wiekowe

Z przodu i z tyłu opakowania gry lub przy opisie w sklepie internetowym z wersją cyfrową znajdziemy charakterystyczne oznaczenia systemu klasyfikacji treści PEGI z liczbami. Wskazują one minimalny zalecany wiek użytkownika gry. Warto jednak pamiętać, iż oznaczenia te nie biorą pod uwagę poziomu trudności ani umiejętności wymaganych do korzystania z gry. Chodzi wyłącznie o klasyfikację treści. O sprawy związane z trudnością gry warto zapytać sprzedawcę.

PEGI 3

Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach. Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy, sceny zawierające nagość ani odwołania do życia seksualnego.

PEGI 7

Gra, która w innym przypadku zostałaby zakwalifikowana do grupy 3, lecz zawierająca przerażające dźwięki lub sceny, może być uznana za odpowiednią dla tej grupy wiekowej. Dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy w kontekście seksualnym.

PEGI 12

W tej kategorii wiekowej znajdują się gry pokazujące przemoc wobec postaci fantastycznych nieco bardziej dosłownie i/lub przemoc wobec postaci o ludzkim wyglądzie lub rozpoznawalnych zwierząt nieprzedstawioną dosłownie, a także gry wideo pokazujące nieco bardziej dosłowną nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

PEGI 16

Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Gry w kategorii 16 mogą zawierać bardziej rażące wulgaryzmy, mówić o paleniu tytoniu i zażywaniu narkotyków oraz przedstawiać działalność przestępczą.

PEGI 18

Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach stanowi pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

Klasyfikacja treści

Z tyłu opakowania gry oprócz oznaczenia klasyfikacji wiekowej znajdziemy również specjalne symbole wskazujące na to, jakie rodzaje potencjalnie szkodliwych dla dzieci treści pojawiają się w grze:

Przemoc
Gra zawiera sceny przemocy.

Seks
W grze pojawiają się obrazy nagości i/lub zachowania seksualne bądź odniesienia do seksu.

Narkotyki
W grze przedstawione lub wspominane jest użycie narkotyków (w tym alkoholu i tytoniu).

Strach
Gra może wzbudzać lęk lub strach u małych dzieci.

Dyskryminacja
Gra przedstawia sytuacje dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą zachęcać do dyskryminacji.

Wulgaryzmy
W grze występują wulgaryzmy.

Hazard
Gra zachęca do hazardu lub uczy go.

Gra online
Możliwość gry przez Internet.

Warto zajrzeć:

PEGI (Pan European Game Information)

SPIDOR (Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego)

ZAPYTAJ O GRY

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY