• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Origami – sztuka składania papieru bliska dziecku

Klasyczne origami to złożone z papieru figurki najczęściej przedstawiające zwierzęta lub rośliny. Ta sztuka składania papieru nie wymaga wiele – do wykonania pięknego łabędzia czy zabawnego króliczka wystarczy kartka papieru i wiedza, gdzie dokładnie zgiąć kartkę, by na końcu pracy powstał idealnie odwzorowany motyw.

Origami to nie tylko piękno japońskiej kultury, to także doskonały sposób, aby kształtować w dziecku poczucie estetyki oraz rozwijać jego umiejętności psychoruchowe.

Kilka słów o historii origami

Origami najsilniej kojarzone jest z Japonią, jednak jego kolebką są Chiny. To właśnie tam w VI wieku naszej ery powstały podwaliny dla tej niezwykłej sztuki składania papieru. Origami w Japonii pojawiło się VII wieku. Rozwój tej sztuki w początkowej fazie był ściśle związany z kultem grzebania zmarłych. Tradycyjnie bliskim do grobów wkładano przedmioty przypominające im życie na ziemi. Jednak kiedy często dochodziło do grabieży i niszczenia grobowców, przedmioty codziennego użytku były zastępowane pięknymi składankami z papieru.

Przez długi czas sztuka składania papieru była przekazywana drogą ustną. Pierwsze zapiski przekazujące tę wiedzę datowane są na XVII/XVIII wiek. Wskazuje się, że pierwsze podręczniki dotyczące origami mogły powstać pod koniec osiemnastego stulecia.

Do Europy origami zawitało po raz pierwszy w Hiszpanii. Wskazuje się, że znał je Leonardo da Vinci i eksperymentował ze sposobami składania.

Już na przełomie XIX i XX wieku zaczęto przeprowadzać analizy dotyczące wpływu origami na rozwój dziecka i z czasem zaczęto je wykorzystywać w różnorodnych terapiach i zajęciach dla dzieci.

Co jest potrzebne do składania origami?

Origami to sztuka składania papieru o wielowiekowej tradycji, zatem do jej wykonania nie potrzebujemy wiele. Wystarczy odpowiednio dobrany papier i wiedza, która pozwoli na odpowiednie jego ułożenie. Warto wiedzieć, że nie każdy papier będzie dobrze sprawdzał się przy składaniu origami. Przy pierwszych próbach można wykorzystać papier do drukowania, jednak przy bardziej skomplikowanych wzorach, wymagających precyzji i wielokrotnego składania o wiele lepiej jest sięgnąć po specjalny, cienki papier do origami, który bez problemu można znaleźć w dobrych sklepach papierniczych.

Jakie są rodzaje origami?

Najpopularniejsze jest klasyczne origami, które nie wymaga używania kleju czy nacinania kartki. Figurki składa się z kwadratowej kartki papieru. Przez lata pojawiło się kilka odmian origami – niezwykle spektakularne jest origami modułowe, gdzie figurki powstają z takich samych modułów. Jako odmiany origami wymienia się także kusudamę, w której wykorzystuje się sklejone ze sobą klasyczne elementy origami oraz kirigami, gdzie dopuszczalne są odpowiednie nacięcia do stworzenia figur.

Jak origami wpływa na rozwój dziecka?

Origami, jak to zostało wspomniane, już na początku XX wieku było wykorzystywane do stymulacji rozwoju dziecka. Składanie papieru pozwala na kształtowanie umiejętności motorycznych, szczególnie motoryki małej – precyzyjnych ruchów dłoni. Jest to też sposób na pobudzenie u dziecka kreatywności i wyobraźni. Origami pozwala także kształtować w dziecku wrażliwość na piękno sztuki.

Jak zacząć swoją przygodę z origami?

 

Dobrze, jeśli ktoś nam wytłumaczy jak składać podstawowe figury i pokażę jak wykonywać bardziej skomplikowane modele. Jeżeli nikogo takiego nie znamy możemy sięgnąć po jedna z publikacji książkowych omawiających temat origami. Przykładem może być książka Origami sztuka składania papieru, która doczekała się już swojego trzeciego wydania w Polsce. Książkę tę można nabyć między innymi w Księgarni Internetowej PWN. Publikacja jest przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą rozpocząć składanie papieru. Na ponad 50 przykładach dokładnie omówiono, jak należy składać origami. Proste i zrozumiałe schematy prowadzą krok po kroku, ku prawidłowo złożonej figurce. Dodatkowo dzięki tej książce można poznać również praktyczne zastosowanie origami.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY