• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak dobrze wybrać buty dla dziecka

Wybór obuwia dla dziecka to bardzo ważna sprawa, która może wpływać na prawidłowe kształtowanie oraz wzrost stopy twojej pociechy. Przed zakupem, każdy rodzic powinien zadbać o idealne dopasowanie obuwia swojego dziecka. Dobrze dobrane buty sprawią, że stopy prawidłowo się rozwijać i zachowają swoją sprawność przez długie lata.

W zależności od wieku dziecka, powinniśmy zadbać o to by, buty były wygodne oraz właściwie dostosowane. Na etapie rozwoju dziecka – stopy mają nieco inne wymagania. Miejmy także na uwadze, że stopa dziecka znacznie szybciej zmienia swój rozmiar. Dlatego rodzic będzie zmuszony w miarę często kupować nowe obuwie i za każdym razem powinien pamiętać o konkretnych zasadach jego dobierania.

Dla niemowlaka

Dziecko, które jeszcze nie chodzi, nie potrzebuje a nawet nie powinno nosić normalnych bucików. W tym przypadku wystarczają materiałowe kapciuszki, które nie będą krępowały i uciskały stopy dziecka. W sklepach możesz znaleźć właściwy rozmiar takich bucików, wystarczy że w domu zmierzysz centymetrem stópkę swojego malucha.

Pierwsze kroki

Gdy dziecko stawia pierwsze kroki – wybór obuwia jest najważniejszy. Najlepsze w tym przypadku są trzewiki z długą cholewą, które zapewnią dziecku równowagę oraz stabilność podczas stawiania pierwszych kroków i biegania. To w tym momencie zaczyna kształtować się stopa dziecka i dlatego ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru tego rodzaju obuwia. W tym przypadku ważne jest, aby do sklepu wybrać się wraz z dzieckiem. Umożliwi to dokładne wybranie rozmiaru oraz kształtu buta. Pozwól dziecku przejść się po sklepie i obserwuj czy dobrze mu się chodzi

Dla nieco starszych

Dla kilkulatka wybór jest nieco większy, jednak i w tym momencie pamiętaj aby odpowiednio dopasować rozmiar i kształt buta. W tym czasie stopa nadal szybko się zmienia. Poza tym dziecko w tym okresie jest bardzo sprawne i ruchliwe. Wybierz się razem z dzieckiem do sklepu i pozwól mu wybrać buty, które będą mu się podobać. Następnie zdecydujcie czy na pewno ten model będzie właściwy dla stopy twojego dziecka. Możesz poprosić o radę sprzedawcę, który powie ci na co warto zwrócić uwagę i pomoże dobrać odpowiedni rozmiar.

Na co zwracać uwagę

Wybierając buty dla dziecka, powinniście zwrócić uwagę na materiał oraz jakość obuwia. Nóżka dziecko dopiero się kształtuje, dlatego dobór niewłaściwych bucików może powodować deformacje stopy i prowadzić do dalszych dolegliwości. Ważna jest także miękka i wygodna wkładka, która będzie wchłaniała wilgoć oraz pozwoli utrzymać prawidłową stabilność. Pamiętajmy także o podeszwie, która w tym przypadku powinna być elastyczna, by but swobodnie się zginał. Pozwoli to uniknąć urazów czy kontuzji, gdy dziecko się przewróci. Spód buta powinien być lekki i antypoślizgowy, aby dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie.

Warto wybierać buty sznurowane lub na rzepy. Takie zapięcia umożliwią odpowiednie dostosowanie buta do kształtu nogi oraz będą gwarantowały stabilność nóżki w bucie. Czubek buta powinien być odpowiednio szeroki, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać paluszkami. Nosek powinien być dodatkowo wzmocniony, aby dziecko w razie upadku nie wybiło sobie paluszków.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez portal https://www.buty360.pl gdzie każdy znajdzie odpowiednie obuwie dla siebie.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY