• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Często boli Cię głowa? Zbadaj swoje stopy!

Może trudno w to uwierzyć, ale nawet migreny mogą mieć związek ze stopami. O tym, jak to możliwe i jakie jeszcze dolegliwości mogą być spowodowane przez wady stóp wyjaśnia ortopodolog dr n. med. Joanna Stodolna -Tukendorf z Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica.

Dzięki stopom możemy chodzić z naszymi maluchami na spacery, załatwiać codzienne sprawy, uprawiać sport… Lista ich zadań jest długa. Do spółki z kręgosłupem są odpowiedzialne za amortyzowanie wszelkich wstrząsów podczas chodzenia, pełnią funkcję termoregulacji organizmu. Jednak my tak źle je traktujemy – chodzimy po twardym podłożu, wciskamy je w wysokie szpilki z wąskimi czubkami, zaniedbujemy ich regularne badania
i prawidłową pielęgnację.

Dbając odpowiednio o stopy, oddalamy od siebie ryzyko wielu dolegliwości, których przyczynę upatruje się właśnie w nich. Bóle głowy, kolan czy pleców bardzo często są związane z zaburzeniami w budowie i pracy stóp. Ponadto wiele chorób niezwiązanych bezpośrednio z aparatem ruchu przejawia na nich swoje pierwsze symptomy – choćby cukrzyca, zaburzenia nerwów czy krążenia.

Co powiedziałyby nasze stopy, gdyby mogły mówić?

„Często boli Cię głowa? Zbadaj nas!”

Za pojawianie się napięciowych bólów głowy bardzo często odpowiedzialne są wady zgryzu oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Niekiedy występują one właśnie w związku
z nieprawidłową biomechaniką stóp. Niewłaściwy wzorzec chodzenia może spowodować także tzw. migrenę szyjną. Jak to działa? Gdy stawiamy stopę w nieodpowiedni sposób, nasz kręgosłup niebezpiecznie się przekrzywia. Wówczas głowa próbuje kontrować ten ruch i ustawia się w pionie, co powoduje nieustanne napięcie mięśni podpotylicznych. Szybko zaczynamy odczuwać tego bolesne skutki w postaci migreny szyjnej.

„Dokucza Ci ból kręgosłupa? Musisz najpierw wyleczyć nas”

Zaburzenia napięcia mięśniowego skutkują nie tylko bólami głowy – oddziałują negatywnie także na nasz kręgosłup. Organizm ludzki to sieć wzajemnych powiązań. Jeśli stopa nie pracuje prawidłowo, przekrzywia się także miednica oraz kręgosłup, który alarmuje nas
o swojej niewłaściwej pozycji poprzez ból. Bez korekty wady stóp nie pozbędziemy się stale nawracających dolegliwości.

„Jeśli nie skorygujesz naszej wady, to zaatakujemy kolana”

Każda wada stopy – czy to płaskostopie, haluks czy szpotawość – niewłaściwie rzutuje na pracę stawów, w tym stawu kolanowego. Wpływa nie tylko na nadmierne eksploatowanie kolan, ale oddziałuje także na stan stawu biodrowego, wywołując dolegliwości bólowe
i zwyrodnienia. Przywrócenie stopom właściwej biomechaniki, może zaoszczędzić nam wielu wizyt u ortopedy i godzin spędzonych na rehabilitacji.

„Pamiętasz jak skręciłaś kostkę? Może to nasza wina?”

Wady stóp nie oszczędzają żadnego stawu – staw skokowy jest przez nie równie narażony na urazy, co kolanowy. Nadmierna pronacja (przechylanie stopy do wewnątrz) lub supinacja (kierowanie jej na zewnątrz) podczas wielogodzinnego chodzenia może znacznie zwiększyć ryzyko skręcenie kostki czy zerwania torebki stawowej. W dodatku sytuację pogarsza niestabilne obuwie, zwłaszcza na cienkiej szpilce.

„Spójrz na te odciski. Z nami na pewno jest coś nie tak!”

Odcisk może być jednym z sygnałów ostrzegawczych, który poinformuje, że stopy nie pracują właściwie. Zaalarmować powinny również modzele, nagniotki, pękające pięty oraz wrastające lub mocno zniszczone paznokcie. Ich pojawienie się oznacza, że mamy do czynienia z źle rozłożonym naciskiem elementu kostnego, czyli z nieprawidłową konstrukcją stopy. Z kolei kątowe ustawienie i związany z tym ucisk to częsta przyczyna wrastania paznokci.

Jak pozbyć się problemu?

Korektę wady stóp warto zacząć od kompleksowego badania w specjalistycznej klinice. Wykonuje je ortopodolog bądź fizjoterapeuta, który oprócz swojego doświadczenia ma do dyspozycji profesjonalną aparaturę. Połączenie badań manualnych, przyrządowych
i komputerowych daje precyzyjny obraz nieprawidłowości, z którymi zmagają się stopy.

Następnie specjalista może zaproponować zestaw ćwiczeń indywidualnych, które systematycznie wykonywane, przywrócą właściwą pracę stóp. Uzupełnieniem tej terapii mogą być indywidualne wkładki ortopedyczne. Wykonuje się je od razu po badaniu, dla każdego pacjenta i dla każdej jego stopy oddzielnie. Stymulują one określone funkcje stopy
i przywracają właściwy rozkład nacisku na jej poszczególne partie. Korygowanie wady wkładkami wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Wówczas specjalista bada zmiany w biomechanice stopy i w razie potrzeby przeformowuje wkładkę, co jest możliwe dzięki zastosowaniu materiałów termoformowalnych.

Od pozbycia się bólu głowy, stawów czy nawracających odcisków często dzieli nas tylko jeden krok – krok w kierunku zdrowych stóp. Warto badać stopy oraz pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i noszeniu wygodnych butów. Stopy to podstawa zarówno naszego ciała, jak i zdrowia.

Joanna Stodolna-Tukendorf
Joanna Stodolna-Tukendorf

dr n. med. Joanna Stodolna – Tukendorf

Jest magistrem fizjoterapii i licencjonowanym kosmetologiem, dyrektorem merytorycznym sieci gabinetów FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, współpracuje z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym Natura.

Rozprawę doktorską pisała na temat hipermobilności konstytucjonalnej (wrodzonej wiotkości stawowej), co przyczyniło się do zainteresowania problematyką stóp.

Prowadzi szkolenia w zakresie diagnostyki i terapii stóp oraz zaopatrzenia ortotycznego.

Jest certyfikowanym terapeutą terapii manualnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha. Bierze udział w wielu kongresach i sympozjach naukowych z zakresu fizjoterapii, kosmetologii, terapii manualnej w Polsce i zagranicą. Tłumaczyła kursy i publikacje naukowe na temat terapii manualnej, ortopedii, fizjoterapii. Jest autorką referatów i publikacji na temat hipermobilności, zaburzeń stabilizacji oraz zaburzeń w obrębie stopy i ich oddziaływaniu na narząd ruchu. Wykłada na Studiach Podyplomowych z Podologii w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” align=”left”]FM_logo_1FootMedica Klinika Zdrowej Stopy to centrum badania i leczenia stóp. FootMedica kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stopy. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Doskonała jakość i cechy materiałów, na których bazuje, w połączeniu z posiadaną wiedzą o zasadach korekcji przynosi doskonałe rezultaty diagnostyczno – lecznicze. FootMedica posiada gabinety w Warszawie, Kielcach oraz Busku Zdroju.

http://www.footmedica.pl/[/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY