• Kategoria: Żyjemy
  • Data:

Jak zapobiegać rozstępom?

Wszystkie to wiemy: ciąża zmienia nasze ciała. Rośnie w nas mały człowiek, a wraz z nim – nasz brzuch. Czy tego chcemy, czy nie, nasze ciało nabiera krągłości. Biodra stają się szersze, biust pełniejszy. Te wszystkie zmiany mają wpływ na nasze ciało i figurę po porodzie. Jedną z najczęstszych zmian skórnych, z jaką spotykają się mamy, są rozstępy.

Nie każdej kobiecie robią się rozstępy. Istnieją kobiety, które mimo wahań wagi rozstępów nie posiadają. Jednak o tym, czy do nich należymy, możemy przekonać się dopiero po fakcie. Nie możemy nawet sugerować się mamą czy babcią, gdyż fakt, że one miały bądź nie miały rozstępów, o niczym nie świadczy. Moja mama np. rozstępów nie dorobiła się nawet po trzeciej, i to bliźniaczej, ciąży. Ja rozstępy mam od 14 roku życia. Biorąc to pod uwagę, warto założyć, ze problem może nas dotyczyć i rozstępom zapobiegać, gdyż jest to zmiana, której, jeśli się pojawi, pozbyć możemy się tylko przy pomocy zabiegów laserowych. W dodatku zabiegi te trzeba powtarzać.

Mam wrażenie, że jednym z podstawowych błędów jest używanie kremów przeciw rozstępom już po fakcie. Ponieważ kremy na rozstępy są drogie, to wiele kobiet uważa, że będzie je stosowało dopiero, gdy rozstępy się pojawią. Niestety jest to błąd. Gdy rozstępy się pojawią, żaden, nawet najdroższy, krem już nie pomoże. Może je zmniejszyć, nieco wygładzić, ale one i tak będą. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie. Nawet jeśli cena jest bolesna, to i tak taniej wyjdzie smarowanie się przez 9 miesięcy niż do końca życia.

Drugim błędem jest używanie kremów nieskutecznych. Przetestowałam w swoim życiu kilkadziesiąt kremów na rozstępy i prawda jest taka, że jakość idzie w parze z ceną. Najlepiej wspominam krem z Vichy, o którym mogę powiedzieć, że faktycznie jest skuteczny. Problem w tym, że wiele przyszłych mam używa zwykłych balsamów, które rzekomo ujędrniają skórę, bo są tańsze, a tego konkretnego zapobiegającego rozstępom w ramach oszczędności używają raz w tygodniu lub dopiero, gdy rozstępy się pojawią. W zapobieganiu rozstępom ważna jest systematyczność i niestety stosowanie dobrego kremu raz w tygodniu niewiele da. Dlatego warto smarować miejsca szczególnie narażone na pojawienie się rozstępów: brzuch, biust, uda, pośladki już od pierwszych dni ciąży.

Istotne jest także robienie peelingu całego ciała 3 razy w tygodniu. Na rynku jest ogromny wybór kosmetyków peelingujących, możemy więc spokojnie dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. W ciąży zaleca się ostrożność przy robieniu kosmetyków w domu. Peeling wygładzi naszą skórę, pozbawiając jej martwego naskórka, co korzystnie wpływa na walkę z rozstępami. Dodatkowo koliste ruchy, którymi masujemy ciało przy peelingowaniu, wpływają na ujędrnianie skóry.

W czasie ciąży warto zrezygnować z wylegiwania się w wannie. Długie moczenie się w gorącej wodzie źle wpływa na kondycję naszej skóry. Skóra traci swą elastyczność. Najlepiej brać prysznic polewającsię naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Ponieważ mało kto lubi zimną wodę, niech będzie to po prostu szybki prysznic w ciepłej, ale nie gorącej, wodzie.

Jako że miałam świadomość swojej skłonności do rozstępów, to zastosowałam te wszystkie rady do siebie i dzięki temu nie dorobiłam się nowych zarówno w pierwszej, jak i drugiej ciąży. Jednocześnie pomogło mi to maksymalnie zmniejszyć rozstępy, które miałam już wcześniej. Z fioletowych głębokich pręg zrobiły się białe, ledwo widoczne kreseczki.

Magdalena Śpiewak
Dziewczyna z obrazka

[icon size=”” icon=”icon-desktop” display=”true” ][/icon] BLOG: www.facebook.com/dziewczynazobrazka
[icon size=”” icon=”icon-facebook” display=”true” ][/icon] FACEBOOK: www.facebook.com/dziewczynazobrazka
[icon size=”” icon=”icon-twitter” display=”true” ][/icon] TWITTER: www.facebook.com/dziewczynazobrazka
[icon size=”” icon=”icon-photography-camera” display=”true” ][/icon] INSTAGRAM: www.facebook.com/dziewczynazobrazka

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY