• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak przebiega ciąża – krok po kroku

Ciążę określa się stanem błogosławionym. Okres ten, zaczynający się połączeniem żeńskiej komórki jajowej z męską komórką jajową i utworzeniem zarodka, a kończący się porodem, nie zawsze jednak zasługuje na miano błogosławionego. Niemniej, niemal każda kobieta pomimo różnych trudności wychodzi z niego bez szwanku. Oto jak przebiega krok po kroku ciąża:

Rozmnażanie

Rozmnażanie, podobnie jak odżywianie, wydalanie, oddychanie, krążenie, czy reakcja na bodźce, to jeden z podstawowych procesów życiowych występujących u wszystkich żywych organizmów. Polega on na wytworzeniu kolejnych organizmów przez organizmy rodzicielskie. Może to przebiegać w sposób bezpłciowy, jak też płciowy. W ten ostatni sposób rozmnaża się zdecydowana większość zwierząt, w tym ludzie.

Zapłodnienie

Zapłodnienie stanowi połączenie się żeńskiej komórki jajowej oraz męskiej komórki plemnikowej, w wyniku czego powstaje zygota. Zygota jako zapłodniona komórka jajowa zaczyna się dzielić na kolejne komórki tworzące razem zarodek. Uchodzi to za poczęcie, czyli za początek życia człowieka. W ten sposób rozpoczyna się ciąża.

Ciąża

Ciążą określa się całokształt zamian zachodzących w organizmie kobiety oczekującej dziecka. Ciąża trwa dziewięć miesięcy, to znaczy czterdzieści tygodni, a wieńczy się ona porodem. Ciążę utylitarnie dzieli się na trzy trymestry: pierwszy trymestr – trwający przez pierwszy kwartał, drugi trymestr – trwający przez drugi kwartał, trzeci trymestr – trwający przez trzeci kwartał. Pomimo wielkiej radości kobiety w związku z oczekiwaniem na dziecko, towarzyszą jej wówczas w tym czasie też mniej radosne objawy takie jak: nudności, zawroty, zmęczenie, niekiedy podwyższona temperatura, a także, co oczywiste, tycie.

Trymestr pierwszy ciąży

Trymestr pierwszy ciąży trwa od pierwszego do mniej więcej trzynastego tygodnia ciąży, czyli przez pierwszy, drugi i trzeci miesiąc. Niekiedy też pierwszy trymestr określa się etapem zarodkowym. W tym okresie w pełni kształtuje się serce i jednocześnie zaczyna ona funkcjonować pompując krew. Rozwijają się ponadto ręce, nogi, tułów, głowa, a także narządy zmysłów takie jak oczy i uszy.

Trymestr drugi ciąży

Trymestr drugi ciąży trwa od mniej więcej od czternastego tygodnia do dwudziestego siódmego tygodnia, czyli przez czwarty, piąty i szósty miesiąc. Drugi trymestr wraz z trzecim trymestrem nazywa się etapem płodowym. W tym okresie kształtuje się mózg. Występuje ponadto duże tempo rozwoju układu nerwowego.

Trymestr trzeci ciąży

Trymestr trzeci ciąży trwa od mniej więcej dwudziestego siódmego tygodnia do czterdziestego tygodnia, czyli przez siódmy, ósmy i dziewiąty miesiąc. Trzeci trymestr wraz z drugim trymestrem nazywa się etapem płodowym. Jako ostatni spośród wszystkich układów fizjologicznych rozwija się układ oddechowy, w tym płuca. W tym okresie rozwój ustępuje na rzecz wzrostu, efektem czego dziecko przybiera na masie ciała, co jednak najważniejsze, wzrasta możliwość przeżycia płodu poza organizmem matki.

JZ
Więcej informacji na temat przebiegu ciąży znajdziesz na BabyBoom.pl.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY