• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Pedofilom do hotelu wstęp wzbroniony!

Wyniki ogólnopolskiej diagnozy problemu przemocy wobec dzieci, przeprowadzonej przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę, zszokowały opinię publiczną w 2012 roku. Wynikało z niej, że w Polsce 6% nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.

Przytoczone dane to jednak wierzchołek góry lodowej – odnoszą jedynie do przypadków odnotowanych w kartotekach i zgłoszonych na policję. Ciężko ustalić, ilu przestępców wciąż pozostaje bezkarnych, a ile dzieci pozostawionych samotnie ze swoim problemem i traumą.

Pedofile to odrażający przestępcy cechujący się niezwykłą przebiegłością i sprytem. Wykorzystują zdobyte zaufanie dziecka, by następnie z premedytacją je skrzywdzić. To wszystko dzieje się wciąż wokół nas, ale zwyrodnialcy doskonale wiedzą, że muszą pozostawać czujni i zacierać wszelkie ślady. Dlatego realizując swoje cele chętnie korzystają z usług hotelowych i wynajmu apartamentówktóre zazwyczaj gwarantują im pełną anonimowość i… bezkarność.

Seksturystyka to nie mit i obcy problem

Schemat jest brutalnie prosty – najbardziej pracochłonne zdaje się być zdobycie zaufanie dziecka, samo zorganizowanie miejsca spotkania to już formalność. Seksturystyka i wynajmowanie apartamentów czy pokoi hotelowych w niecnych celach to powszechny i bardzo poważny problem, którego żadna z sieci hotelowych – poza Grupą Orbis i AccorHotels, dotychczas nie próbowała znaleźć rozwiązania.

Nic dziwnego, temat jest trudny i kontrowersyjny. Problem społeczny, jakim jest pedofila, jest na tyle ciężki, że żadna z marek nie chciałaby być z nim kojarzona. Jednak przymykanie oczu i udawanie, że owego problemu nie ma, niczego nie zmieni. Wręcz przeciwnie, da przestępcom zielone światło do dalszego krzywdzenia niewinnych dzieci.

Pedofilów bardzo ciężko schwytać. Nie tylko dzięki ich przebiegłości, ale przede wszystkim społecznemu lękowi, który nie pozwala ludziom reagować, kiedy dostrzegają coś, co powinno ich zaniepokoić. Odwracanie oczu i udawanie „że sprawa nas nie dotyczy” to problem całego społeczeństwa – sąsiadów, przechodniów, pracowników służb medycznych, szefów, dyrektorów, a nawet wścibskiej sąsiadki, która reaguje nie wtedy, kiedy powinna. Każdego bez względu na status społeczny i wiek. Ale udawanie, że problemu nie ma i oczekiwanie, że stawi mu czoła ktoś inny, to wygodne i… najgorsze rozwiązanie. A może przykład powinien iść z góry?

„To straszne” i „trzeba coś z tym zrobić” nie wystarczą. Potrzebne są konkrety.

Kilka lat temu problematykę zagrożeń wynikających pośrednio z łatwością nawiązywania kontaktów z dziećmi przed pedofilów poruszała nośna kampania pod hasłem „Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie” Miała za zadanie uświadamiać rodzicom, a także młodocianych użytkowników sieci, jakie zagrożenia niosą ze sobą znajomości zawierane przez internet. Pedofilia i molestowanie to jednak globalny problem, w walce z którym pomóc może zwiększanie świadomości całego społeczeństwa i dawanie przykładu z góry.

Z perspektywy marek zaangażowanie się w prospołeczną akcję związaną z przeciwdziałaniem pedofilii może wydawać się ryzykowne – żadna nie chciałaby być kojarzona z tak trudnym problemem.

Ten okrutny stan rzeczy postanowiła zmienić jedna z największych, globalnych hotelowych sieci. Sieć AccorHotels wprowadziła we wszystkich swoich obiektach wewnętrzne procedury, które stawiają bezpieczeństwo dzieci na pierwszym miejscu. Teoretycznie każdy hotelowy gość może liczyć w takim miejscu na pełną dyskrecję oraz anonimowość. Do czasu.

Wszyscy pracownicy sieci są profesjonalnie przeszkoleni na wypadek dostrzeżenia sytuacji, która wzbudzi ich wątpliwość. Wiedzą, jakie zachowania powinny ich zaniepokoić, jak traktować potencjalnego przestępcę, by go nie spłoszyć, a tym samym nie pozostawić bezkarnym. Każda z zatrudnionych osób, zarówno w dziale sprzątającym jak i recepcji otrzymała od swoich przełożonych zielone światło. Jeśli widzi coś niepokojącego w zachowaniu gościa, podejrzewa, że może on być sprawcą przestępstwa, a przebywającemu z nim dziecku dzieje się krzywda – ma prawo, ba, obowiązek zareagować i działać. Nawet jeśli okaże się, że nie ma racji. Dobro dzieci jest najważniejsze.

No właśnie, co jeśli alarm okaże się fałszywy? Strach przed konsekwencjami to skuteczny demotywator tak odważnych działań, tymczasem w przypadku sieci AccorHotels lęk jest bezpodstawny – hotel murem staje za swoim pracownikiem. Odwaga, odpowiedzialność i czujność to przecież cechy , które powinny być źródłem dumy i uznania, a nie kłopotów.

– Te procedury są bardzo ważne dla naszych pracowników. Nikt nie chce być pozostawiony sam sobie w tak frustrujących i nieprzyjemnych sytuacjach i po to też jest ta polityka ochrony dzieci – aby ułatwić komunikację pomiędzy pracownikami, aby każdy miał możliwość reagowania i raportowania i aby mieć wsparcie przełożonego w takim przypadku. – mówi Katarzyna Nowak, Corporate Communication & CSR Manager Orbis i AccorHotels Eastern Europe.

Co, kiedy jednak podejrzenia personelu okazują się bezpodstawne? Czy firma nie obawia się gniewu rozjuszonego gościa i utraty dobrego imienia? Okazuje się, że goście hotelowi zdają sobie sprawę z powagi problemu i doceniają zaangażowanie personelu w przeciwdziałaniu przemocy seksualnej wobec dzieci. Często sami są rodzicami i zwyczajnie doceniają, że ktoś wspiera ich w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech.

Jakie zachowania noszą znamiona podejrzanych? W jaki sposób ma obowiązek zachować się zaniepokojony pracownik hotelu? Jak rozmawiać z gościem wzbudzającym podejrzenia? To wszystko pozostaje tajne, aby zapewnić pełną dyskrecję i jak największą skuteczność programu, którego wdrożenie przynosi coraz więcej pozytywnych skutków. Sprawna akcja personelu jednego hotelu sieci AccorHotels w Polsce sprawiła, że udało się uchronić przed niebezpieczeństwem niewinnego 9-letniego chłopca oraz schwytać groźnego przestępcę, który aktualnie odsiaduje wyrok.

Więcej o przeciwdziałaniu seksturystyce z wykorzystaniem dzieci znajdziecie na: www.stopseksturystyce.fdds.pl

Aleksandra Radomska
Mam Wątpliwość

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY