• Kategoria: Archiwum
  • Data:

25 tydzień ciąży – poznaj najczęstsze dolegliwości, które możesz odczuwać na tym etapie i dowiedz się, jak je zminimalizować

Właśnie wkroczyłaś w 25 tydzień ciąży? Do rozwiązania pozostało już coraz mniej czasu, a to oznacza, że możesz odczuwać więcej dolegliwości. Sprawdź, co może Ci doskwierać i dowiedz się, jak zaradzić pojawiającym się problemom.

25 tydzień ciąży to moment, w którym Twój brzuch zaczyna się znacznie powiększać. To z kolei rodzi wiele uciążliwych dolegliwości. W tym czasie mogą pojawić się pierwsze skurcze, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które wywołują wiele obaw i bywają powodem do niepokoju. Są to fizjologiczne, nieregularne skurcze, które przygotowują macicę do skurczów porodowych. Bardzo ważne jest, by poznać typowe dla tego okresu dolegliwości – zarówno po to, by nauczyć się, jak je załagodzić, a jednocześnie nie mieć powodów do niepokoju. Większość z niżej opisanych objawów jest typowa dla tego okresu ciąży.

Uwaga na zaparcia

Nawet co druga kobieta może mieć problemy z zaparciami w 25 tygodniu ciąży. Wynika to przede wszystkim z zawirowań hormonalnych. Są one związane ze wzrostem stężenia progesteronu, który odpowiada za rozluźnienie mięśniówki gładkiej jelit, co spowalnia perystaltykę. Duże znaczenie ma również rosnąca macica – zwiększając swoje rozmiary napiera m.in. na jelita, co sprzyja zaleganiu mas kałowych. Stanowi to spore utrudnienie zwłaszcza, gdy masa kałowa charakteryzuje się dość zwartą konsystencją.

Ważne jest, by szybko uporać się z zaparciami. Nie tylko powodują dyskomfort, ale również mogą prowadzić do powstawania hemoroidów. W walce z nieregularnymi wypróżnieniami pomoże spożywanie odpowiedniej ilości produktów, które dostarczają błonnik pokarmowy, czyli warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Należy przy tym pamiętać o wypijaniu sporej ilości płynów – zwłaszcza wody mineralnej. Warto także więcej się ruszać – dobrze zrobią Ci energiczne spacery. Nie zaleca się natomiast stosowania żadnych środków przeczyszczających ani wykonywania lewatywy.

Uczucie  drętwienia kończyn i skurcze łydek

25 tydzień ciąży to etap, w którym dochodzi do zatrzymania płynów oraz zwiększenia objętości krwi. Prowadzi to do częstego drętwienia rąk. Jest to spowodowane uciskiem na główne nerwy kończyn górnych. Niekiedy pojawiają się także bardzo bolesne skurcze łydek. Tych ostatnich nie można bagatelizować – jeśli występują bardzo często, mogą sygnalizować wytworzenie się w żyle skrzepu. Trudno jest takim objawom zapobiec, warto jednak skonsultować z ginekologiem przyjmowanie suplementów zawierających np. magnez.

Uciążliwe bóle kręgosłupa w 25 tygodniu ciąży

25 tydzień ciąży to moment, w którym Twój brzuch robi się coraz większy. Konsekwencją jest zmiana środka ciężkości, co z kolei nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup. W efekcie odczuwasz nieprzyjemne bóle dolnej części pleców – jak mniej więcej 50-80 proc. innych kobiet znajdujących się w tym samym okresie ciąży.

Chociaż nie jesteś w stanie uniknąć bólu, możesz zminimalizować dolegliwości. Sporo odpoczywaj – szczególnie na wygodnym materacu i we właściwej pozycji. Ponadto staraj się zachować prawidłową postawę ciała (nie wyginaj się do tyłu).

Skurcze? To tylko ćwiczenia macicy

W 25 tygodniu ciąży na pewno będziesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Ich rolą jest przygotowanie macicy do porodu. Są zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Jeśli masz wrażenie, że Twój brzuch twardnieje, to najprawdopodobniej odczuwasz skurcze przepowiadające. Połóż się na lewym boku i przeczekaj. Ulgę mogą przynieść też głębokie oddechy. W przypadku bardzo intensywnych i częstych skurczów skonsultuj z lekarzem przyjmowanie leków rozkurczających o bardzo łagodnym działaniu.

Pamiętaj, że wyżej wymienione objawy są typowe dla tego okresu ciąży. Zawsze jednak, jeśli tylko masz  wątpliwości, skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY