• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Bawić się czy nie bawić z dzieckiem…

Janek miał zabieg usunięcia migdałków. Po powrocie ze szpitala leczył swojego konia na biegunach. Wyciął mu otwór w pysku, żeby wyciąć mu migdałek. Koń wyzdrowiał. Janek przy okazji również.

Franek jest fanem filmu „Auta”. Rodzice podarowali mu model Zygzaka – głównego bohatera.

Po wyzdrowieniu Franek zrobił fioletowe punkty na karoserii Zygzaka. Położył do łóżka. Dawał mu pić i opowiadał bajki.

Sytuacje trudne emocjonalne, a zabawa

Odreagowywanie różnych traumatycznych wydarzeń z życia dziecka odbywa się często poprzez zabawę. Zabieg medyczny, choroba są dla dzieci trudnymi emocjonalnie sytuacjami, więc zdarza się, że wracają do nich w zabawie. Ma się wrażenie, że dziecko odgrywa tę samą sytuację w nieskończoność. Robi tak, ponieważ potrzebuje przeżyć trudną emocjonalnie sytuację do końca, potrzebuje ją zrozumieć. Jeśli dziecko zaprasza do tej zabawy dorosłego, ważne, by wziąć w niej udział. Czasami nie jest to łatwe, ponieważ pomieszczenie emocji dziecka może być trudne dla rodzica.

Spontaniczna zabawa może także pomóc w złagodzeniu trudności emocjonalnych spowodowanych codziennymi sytuacjami. Któż z nas nie przeżywa trudnego dnia? Przeżywają je również dzieci -zarówno w sytuacjach szkolnych, przedszkolnych czy też domowych. W relacjach z rówieśnikami zdarzają się konflikty, tęsknota za domem danego dnia może być większa niż innego, wychowawca może mieć zły dzień, dziecko może się poczuć niesprawiedliwie potraktowane. Spontaniczna zabawa pozwala dziecku na poukładanie wydarzeń w swoim wewnętrznym świecie.

Rola zabawy

Zabawa służy dzieciom do różnych celów. Jest ważnym elementem rozwoju, jest także ważnym elementem radzenia sobie ze światem i z własnymi emocjami. Dostarcza wiele radości, nastraja optymistycznie, zarówno dzieci, jak i biorących w niej udział dorosłych. Dorosłym czasem jest trudno, z powodu nadmiaru obowiązków, podjąć zabawę z dzieckiem, choć wysiłki dzieci, by zachęcić własnego rodzica do wspólnej zabawy, są niestrudzone. Gdy nie decydujemy się na podjęcie zabawy, rezygnujemy z chęci przyjęcia i rozumienia emocji dziecka, zrozumienia jego świata „tu i teraz”. Dla dziecka zabawa bywa czasem jedyną dostępną możliwością podzielenia się własnym światem wewnętrznym.

Wyobraźnia

Dzieci często bawią się wyobrażeniowo, traktują bardzo poważnie swoje zabawy. Uczą się brać odpowiedzialność za to co dzieje się w zabawie, za kreowanie, tworzenie jej ram. Są sprawcze i twórcze, a nie biernie, podporządkowujące się jej zasadom. Potrafią wcielać się w postaci, rozmawiać z przyjacielem. Zawieszenie zabawy odbywa się poprzez powrót do rzeczywistości. Dziecko przebywa w niej jakiś czas, potrzebny do wykonania pewnych czynności, pobycia z bliskimi, by ponownie wrócić w świat fantazji. Czasem rodziców niepokoją takie zachowania. Obawy często są niepotrzebne, ponieważ wiadomo, że już dwuletnie dzieci potrafią odróżniać rzeczywistość od zabawy. Zabawy wyobrażeniowe wymagają zdolności myślenia abstrakcyjnego, umiejętności posługiwania się myśleniem symbolicznym. Sprzyja to rozwojowi dzieci. Niektóre dzieci same podejmują taki typ zabawy – są księżniczkami, supermenami, samolotami czy baletnicami. Inne warto zachęcić i wspomóc na początku, by takie zabawy podejmowały.

Poprzez zabawę dzieci doświadczają spontanicznej radości, ćwiczą różne umiejętności i nabierają pewności siebie. Dołączając do swoich dzieci w zabawie, skorzystają również rodzice. Akceptując zaproszenie do wspólnej zabawy, mogą zobaczyć wewnętrzny świat swojego dziecka, lepiej go zrozumieć, budować bliskość i celebrować wspólne doświadczenia.

Agnieszka Lorek-Groniewska
autorka jest ekspertką serwisu SzukamTerapeuty.pl
profil autorki: https://szukamterapeuty.pl/profil/agnieszka-lorek-groniewska
[box title=”” border_width=”1″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”gittip” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]szukamterapeutySzukamterapeuty.pl to nowoczesny portal, umożliwiający znalezienie skutecznej pomocy psychoterapeutycznej w całej Polsce. W bazie znajdują się jedynie dyplomowani lub certyfikowani specjaliści. Portal umożliwia szybki wybór specjalisty, który najbardziej odpowiada wymaganiom osoby poszukującej pomocy (uwzględniając takie czynniki jak: miasto, podejście teoretyczne, formę i rodzaj terapii, płeć terapeuty). Dla osób poszukujących rzetelnej wiedzy na temat psychoterapii, w bazie wiedzy znajdują się przejrzyste i praktyczne informacje i odpowiedzi na najważniejsze pytania.

http://www.szukamterapeuty.pl
Polub na FB: https://www.facebook.com/szukamterapeuty[/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY