• Kategoria: Archiwum
 • Data:

Wyprawka niemowlęca – jak ją skompletować?

Spodziewasz się dziecka? Z kompletowaniem wyprawki nie warto czekać na ostatnią chwilę. Należy się za to zabrać co najmniej na 2 miesiące przed planowanym terminem rozwiązania ciąży. Nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj najważniejsze akcesoria, których nie powinno zabraknąć w niemowlęcej wyprawce.

Kompletowanie wyprawki może sprawić wiele trudności szczególnie rodzicom spodziewającym się pierwszego dziecka. Brak doświadczenia sprawia, że ciężko określić, które akcesoria są niezbędne, a które całkowicie nieprzydatne. Dlatego też warto skorzystać z podpowiedzi, dzięki którym gromadzenie rzeczy dla dziecka będzie znacznie łatwiejsze.

Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki?

Wiele osób decyduje się na kompletowanie wyprawki zaraz przed samymi narodzinami dziecka. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ często poród zaskakuje, a dokonywanie zakupów “na już” i pod wpływem emocji kończy się nieprzemyślanymi decyzjami i… wyższymi kosztami.

Dlatego poleca się, by do kompletowania wyprawki niemowlęcej podejść na spokojnie, tj. czynność tę rozpocząć na kilka miesięcy przed planowaną datą porodu. Takie postępowanie oznacza nie tylko zgromadzenie wszystkich niezbędnych rzeczy, ale również mniejszy jednorazowy wydatek. To także więcej czasu na poszukiwanie promocji oraz odpowiednich kodów do poszczególnych sklepów dziecięcych dostępnych na AleRabat.com obniżających cenę produktów nawet o 50%.

Kompletowanie wyprawki krok po kroku

Wyprawkę dla niemowląt można podzielić na kilka głównych kategorii. W każdej z nich można wyróżnić akcesoria niezbędne oraz rzeczy przydatne ale nie będące koniecznością.

1) Ubieranie

Większości rodzicom sen z powiek spędza kompletowanie wyprawki odzieżowej. Ile ubranek będzie potrzebnych na początek? W jakim rozmiarze kupować odzież niemowlęcą? Postawić na pajacyki, body i półśpiochy czy kaftaniki i śpiochy? Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wszystko zależy od upodobań rodziców.

Niemniej jednak można założyć, że na początek wystarczą:

 • 6 par body – najlepiej zapinanych kopertowo (ułatwi to zakładanie) z długim rękawem; jeśli termin porodu datowany jest na miesiące letnie, warto także zaopatrzyć się w body z krótkim rękawem
 • 3 pary pajaców – zastępują body i śpiochy / półśpiochy
 • 3 pary śpiochów / półśpiochów – zakładane do body lub kaftaników
 • 2 cienkie bawełniane czapeczki – do noszenia w domu (jeśli dziecko urodzi się w okresie jesienno-zimowym) lub na dworze (jeśli dziecko urodzi się w okresie wiosenno-letnim),
 • rękawiczki-niedrapki – zapobiegają przypadkowym zadrapaniom; są zbędne, jeśli body lub pajace mają specjalne wykończone rękawy.

Ponadto warto zaopatrzyć się w ciepłą czapkę, okrycie wierzchnie (najlepszy będzie cienki / gruby kombinezon).

2) Przewijanie

Z ubieraniem nieodłącznie wiąże się przewijanie. Większość rodziców stosuje pieluchy jednorazowe – warto więc na początek zaopatrzyć się w 2-3 paczki pieluch w optymalnym rozmiarze (najlepiej rozmiar 1). Jeżeli jednak stawiacie na pieluszki wielorazowe, musicie zaopatrzyć się w otulacze oraz wypełnienia.

Ponadto do przewijania będą potrzebne takie akcesoria jak:

 • przewijak
 • podkłady na przewijak
 • chusteczki nawilżane (ewentualnie waciki do nasączania wodą)
 • krem zapobiegający odparzeniom
 • krem eliminującym odparzenia.

Praktyczny będzie też szczelnie zamykany kosz na pieluchy oraz jednorazowe woreczki zapachowe.

3) Higiena

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, należy zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne do utrzymania higieny.

Istotne znaczenie odgrywają kąpiele. Nawet jeśli zdecydujecie o kąpaniu co 2 dzień, należy mieć:

 • wanienkę lub specjalne wiaderko do kąpieli
 • płyn do mycia ciała i włosów (koniecznie od 1 dnia życia dziecka)
 • ręcznik kąpielowy
 • termometr do wody.

Ponadto warto zaopatrzyć się w szczotkę do włosów, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, gaziki/ płatki higieniczne, patyczki higieniczne z ogranicznikiem. Niezbędny będzie też aspirator do nosa.

4) Spanie

Kompletując wyprawkę, należy pamiętać o urządzeniu kącika do spania. Poza łóżeczkiem i materacem, niezbędna będzie pościel. Przydadzą się również koce (jeden cieplejszy, drugi grubszy). W pierwszych tygodniach życia warto zaopatrzyć się także w otulacze, które ciasno otulają noworodka, zwiększając jego poczucie bezpieczeństwa.

Przygotowując się do narodzin dziecka, należy pamiętać także o zakupie wózka oraz fotelika samochodowego – rzeczy niezbędnych do spacerów i podróżowania.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY