• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Przytul misia, bo przytulanie jest ważne

Miś pluszowy. Towarzysz zabaw. „Przytulny”, słodki, miękki, najczęściej z brązowym futerkiem – tak określają go dzieci. Najlepszy przyjaciel i powiernik.

Mimo coraz bardziej wyszukanych zabawek oferowanych przez producentów, jego pozycja w sercach dzieci pozostaje niezagrożona. Skłoniło mnie to do rozmyślań na temat roli dotyku w życiu człowieka.

Pamiętam szmacianego, pocerowanego misia mojej znajomej. Spała z nim latami, aż prawie całkiem się rozpadł. Pierwszy raz gdy go zobaczyłam miał 18 lat, tyle co jego właścicielka. Chowała go wstydliwie za plecami. Miś był już wypłowiały, beżowo-brązowy, w liczne łaty. Inga, przyjmijmy, że tak miała na imię moja znajoma, wyjaśniła mi, że dostała go w podarunku tuż po swoim urodzeniu i miś daje jej poczucie ciągłości, bezpieczeństwa i miłości. Wbrew obawom Ingi nie śmiałam się, dobrze ją rozumiałam.

Harry Harlow z Uniwersytetu w Wisconsin prowadził badania nad zachowaniami małpek – rezusów. Obserwując małpki bawiące się kawałkami materiałów wysunął on hipotezę, że przytulanie się do ścinków materiałów może być związane z ważnymi elementami relacji matka – dziecko. W celu zweryfikowania swojej hipotezy, Harlow skonstruował dwie sztuczne małpie matki: jedną drucianą, a drugą szmacianą, miłą w dotyku. Obie zostały zaopatrzone w możliwość dostarczania mleka. Małe małpki odseparowywano od swoich biologicznych mam i umieszczano w pomieszczeniach z matką drucianą i matką miękką. Jak się okazało, wybierały one matkę miękką, do której mogą się przytulić (faktycznie przytulały się średnio około 18 godzin).

W latach 60-tych, kiedy był przeprowadzany ten eksperyment, pojawiły się również głosy krytyki m.in. w zakresie interpretowania i rozciągania wyników badań ze zwierząt na ludzi. Nie zmienia to wniosku kluczowego: Dotyk jest ważnym elementem relacji. Nie wiem, jakie relacje miała Inga ze swoimi rodzicami, natomiast miś był ważnym kompanem, przyjacielem, do którego czasem się wypłakiwała, a czasem radośnie przytulała. Można powiedzieć, że był dla niej miękką zastępczą matką.

Więź zaczyna powstawać tuż po porodzie. Wydzielająca się oksytocyna sprzyja pojawianiu się potrzeby bliskości u matki podczas porodu i po nim. Więź budują obydwoje noworodek i matka, choć rola matki na początku tej drogi jest rozleglejsza. Dziecko jest wraz z matką, a ta zaczyna go głaskać, dotykać. Podczas dwóch pierwszych miesięcy życia niemowlę przyjmuje głaskanie i pieszczoty niemal od każdej osoby, która odpowiada na zgłaszane przez niego potrzeby. Częsta bliskość fizyczna jest równie ważna dla dzieci jak i dla rodziców, ponieważ pozwala tym drugim uwrażliwić się na potrzeby dziecka. Inga swojej córce, tuż po urodzeniu, ofiarowała oprócz własnej dostępności Misia, który miał być powiernikiem kiedy ona nie będzie mogła córce towarzyszyć.

Istotna jest również rola dotyku między ludźmi, żyjącymi w związku, którzy są dla siebie ważni. Aby tworzyć z partnerem bezpieczną więź należy dbać, planować momenty bliskości i intymności. Kolejne badania, poszerzają naszą wiedzę w obszarze neurochemicznej podstawy budowania więzi. W chwilach zaangażowania, poczucia bezpieczeństwa i miłości wyzwala się w organizmie oksytocyna, nazywana też hormonem przytulania, hormonem miłości. Wyzwala się ona gdy partner znajduje się blisko lub zaistnieje fizyczny kontakt między partnerami. To ta sama oksytocyna, która wydziela się u matek przy porodzie.

Pięcioletni Jeremy oprócz mamy i taty, którzy są dla niego dostępni emocjonalnie i go wspierają, ma również misia Stefana, towarzysza snów, przyjaciela , który go wspiera w nocy, z którym zasypia i z którym się budzi. Bo któż z nas nie miał ulubionej maskotki do spania? Dobry dotyk jest ważny, bliskość fizyczna jest istotna, gdyż buduje relacje, jest jednym elementów w procesie tworzenia poczucie bezpieczeństwa. Początkowo potrzeby bliskości zaspakajają rodzice, pluszaki, a z biegiem czasu przyjaciele i partnerzy w związkach. Przytulanie, dotyk są istotne w rozwoju człowieka od narodzin do śmierci.

Agnieszka Lorek-Groniewska
autorka jest ekspertką serwisu SzukamTerapeuty.pl
profil autorki: https://szukamterapeuty.pl/profil/agnieszka-lorek-groniewska
[box title=”” border_width=”1″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”gittip” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]szukamterapeutySzukamterapeuty.pl to nowoczesny portal, umożliwiający znalezienie skutecznej pomocy psychoterapeutycznej w całej Polsce. W bazie znajdują się jedynie dyplomowani lub certyfikowani specjaliści. Portal umożliwia szybki wybór specjalisty, który najbardziej odpowiada wymaganiom osoby poszukującej pomocy (uwzględniając takie czynniki jak: miasto, podejście teoretyczne, formę i rodzaj terapii, płeć terapeuty). Dla osób poszukujących rzetelnej wiedzy na temat psychoterapii, w bazie wiedzy znajdują się przejrzyste i praktyczne informacje i odpowiedzi na najważniejsze pytania.

http://www.szukamterapeuty.pl
Polub na FB: https://www.facebook.com/szukamterapeuty[/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY