• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak łagodzić skutki rozwodu dla dzieci?

Rozwód jest jednym z czynników stresogennych, jest kryzysem, który może powodować liczne skutki. Wpływa on nie tylko na parę rozwodzącą się, ale odbiorcami negatywnych następstw są również dzieci.

Według najnowszych szacunków, około 30 % dzieci przed ukończeniem 16 roku życia, będzie doświadczało sytuacji rozwodu rodziców. Będzie doświadczało tej sytuacji jako negatywnego wydarzenia przez dłuższy lub krótszy czas.

Rodzice rozwodząc się, rozwodzą się ze sobą, a nie ze swoimi dziećmi, więc warto zadbać o dobry kontakt z nimi i dać im odpowiednie wsparcie w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Warto również wiedzieć, że mimo rozwodu dziecko zawsze będzie łączyło rodziców, ponieważ jest to WSPÓLNE dziecko. Ważne jest więc zadbanie o dobre wzajemne kontakty, o pokojowe rozejście się dla dobra dzieci, mimo że czasem bywa to niezmiernie trudnym zadaniem.

Łagodzenie skutków rozwodu dla dzieci może polegać na:

  1. Zredukowaniu liczby zmian w życiu dzieci. Warto elementy składające się na życie dziecka, które można zostawić bez zmian (np. zostawić je w tej samej szkole, przedszkolu, mieszkaniu) pozostawić w starym porządku, ponieważ zmiana sytuacji rodzinnej jest już wystarczająco obciążającym wydarzeniem.
  2. Zapewnieniu dzieciom spędzania podobnej ilości czasu z obydwojgiem rodziców. Umożliwia to regularny kontakt z najważniejszymi osobami w życiu dziecka, co daje potrzebne wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Dzieci widzą wówczas, że mimo rozstania rodziców, pozostają dla nich ważne.
  3. Odpowiedniej komunikacji między rodzicami. Pozwoli to dziecku na lepsze radzenie sobie ze skutkami rozwodu. Warto wiedzieć, że otwarty konflikt między rodzicami ma negatywny wpływ na dzieci, niezależnie od tego, czy rodzice są rozwiedzeni czy nie. Im większa eskalacja otwartego konfliktu, tym większe negatywne skutki odczuwają dzieci.

Gdy para przeżywa konflikt, jest w kryzysie warto skorzystać z terapii pary. Warto zaufać i wykorzystać szansę na porozumienie, jaką daje terapia. Czasem terapia kończy się podtrzymaniem decyzji o rozwodzie. Natomiast partnerzy są w stanie wypracować takie porozumienie, które ułatwia rozstanie i pozwala chronić dzieci. Podczas rozstawania się pary do głosu dochodzą różne trudne emocje – złość, poczucie winy, poczucie krzywdy, lęk, strach, a także rozczarowanie. Para równie często się wzajemnie obwinia. Ważne, aby móc o tym porozmawiać w komfortowych warunkach, bez obecności dzieci. W sytuacji około rozwodowej bardzo ważna jest komunikacja oparta na wzajemnym szacunku, co pozwala chronić dzieci w jakże trudnej dla nich sytuacji – sytuacji rozstawania się rodziców. Dziecko jest łącznikiem między małżonkami, nawet jeśli to byli małżonkowie.

Dlatego też ważne, by:

  • nie przenosić negatywnych emocji do partnera na dzieci
  • nie rozmawiać z dziećmi o partnerze, nie obwiniać partnera i nie oczerniać w oczach dziecka
  • nie szukać w dziecku wsparcia dla siebie

Wsparcie dla osoby rozwodzącej się jest bardzo potrzebne, natomiast powinno być dane przez inną, dorosłą osobę, która wysłucha i zrozumie. Dziecko samo jest w trudnej sytuacji i ważne by osoba dorosła była dla niego źródłem oparcia, zaufania, stabilizacji.

Agnieszka Lorek-Groniewska
autorka jest ekspertką portalu SzukamTerapeuty.pl
profil eksperki: https://szukamterapeuty.pl/profil/agnieszka-lorek-groniewska
[box title=”” border_width=”1″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”gittip” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]szukamterapeutySzukamterapeuty.pl to nowoczesny portal, umożliwiający znalezienie skutecznej pomocy psychoterapeutycznej w całej Polsce. W bazie znajdują się jedynie dyplomowani lub certyfikowani specjaliści. Portal umożliwia szybki wybór specjalisty, który najbardziej odpowiada wymaganiom osoby poszukującej pomocy (uwzględniając takie czynniki jak: miasto, podejście teoretyczne, formę i rodzaj terapii, płeć terapeuty). Dla osób poszukujących rzetelnej wiedzy na temat psychoterapii, w bazie wiedzy znajdują się przejrzyste i praktyczne informacje i odpowiedzi na najważniejsze pytania.

http://www.szukamterapeuty.pl
Polub na FB: https://www.facebook.com/szukamterapeuty[/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY