• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Wybierz szkołę podstawową. We wrześniu.

Wybór szkoły dla pierwszaka we wrześniu? Brzmi nieco dziwnie, prawda? Ale to jest już ten moment, gdy warto pomyśleć o wyborze szkoły dla dziecka, które za rok rozpocznie swoją przygodę szkolną.

Bardzo często nie wiemy, jakie mamy możliwości wyboru, nie znamy swoich praw. Ciągłe reformy dodatkowo wprowadzają chaos. W efekcie zapisujemy dziecko tam, gdzie znajdzie się miejsce, przypadkowo. A potem przed nami albo zmiana szkoły albo kilka lat męczarni. Dlatego warto tę istotną decyzję podejmować w pełni świadomie.

Zastanówmy się przede wszystkim, co jest dla nas ważne. Odległość? To, żeby dziecko poszło do tej samej szkoły, co koledzy z przedszkola? Poziom nauczania? Przyjazna atmosfera? Oferta zajęć dodatkowych? Warto poważnie przemyśleć nasze oczekiwania, a najlepiej spisać je sobie na kartce.

Skoro możemy wybrać szkołę podstawową, do której pójdzie nasze dziecko, to warto wiedzieć, jaki mamy wybór.

Możemy zdecydować się na szkołę publiczną, czyli prowadzoną przez gminę. Nie musi to wcale być szkoła rejonowa. Mamy prawo zapisać dziecko do innej, kierując się na przykład opiniami innych rodziców, które znajdziemy w sieci.

Oprócz szkoły publicznej do wyboru mamy też szkoły niepubliczne. Mają one dokładnie te same uprawnienia co placówki publiczne. Wśród szkół niepublicznych warto odróżnić szkoły prywatne od społecznych. Choć nauka w obu jest płatna, to te drugie z założenia działają non-profit – to znaczy dochód, jaki uzyskują, przeznaczany jest w całości na ich funkcjonowania.

Model funkcjonowania szkół niepublicznych różni się na ogół radykalnie od placówek publicznych. Z reguły klasy są niższe, nauczyciele mają większą swobodę w pracy, zarówno pod względem metod nauczania, jak i pracy wychowawczej. Niektóre placówki mają z kolei określony styl pracy czy model wychowawczy. Działają szkoły oparte o konkretne metody, np. Montessori, są szkoły prowadzone przez kościoły, w których wychowanie opiera się na zasadach religijnych.

Ten tekst nie ma wyczerpać tematu, bo w jednym artykule zrobić się tego nie da. To, co jest niezwykle ważne, to fakt, że szkołę dla dziecka warto wybierać świadomie. Jeśli chcemy pogłębić wiedzę o tym, jak tego wyboru dokonywać, na co zwracać uwagę, gdzie szukać informacji, to polecam pozycję przygotowaną przez wydawnictwo PWN – “Wybierz szkołę podstawową dla swojego dziecka” pod redakcją prof. Stefana Kwiatkowskiego.

Wybierz szkołę_okładka

A już niedługo pojawi się u nas konkurs, w którym nagrodami będą właśnie książki “Wybierz szkołę podstawową dla swojego dziecka”. Śledźcie uważnie naszą stronę i tablicę na Facebooku.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY