• Kategoria: Czytamy
  • Data:

Duże sprawy w małych głowach

Nie recenzowałem do tej pory takiej książki. Po pierwsze, książka jest jeszcze w przygotowaniu, więc mówimy o recenzji produktu, którego jeszcze fizycznie nie ma. Po drugie, to, co zobaczyłem, jest naprawdę wyjątkowe.

“Duże sprawy w małych głowach” to, wedle mojej wiedzy pierwsza i jedyna w Polsce, książka o niepełnosprawnych dzieciach napisana przede wszystkim dla dzieci językiem dzieci. Ta książka pozwala „oswoić” niepełnosprawność, która dla wielu ludzi wciąż stanowi tabu. Pokazuje, jak otwarcie i bez strachu rozmawiać z dziećmi o dzieciach niepełnosprawnych. Obala stereotypy i pomaga dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko z tej swojej odmienności, choroby.

To ostatnie jest bardzo ważne. Kiedyś od pewnej znajomej, skądinąd niewidomej, usłyszałem niezwykle mądre i piękne zdanie:

Z niepełnosprawnymi jest jak z serem.
Wszyscy widzą dziury, a nie – ser.

[video_embed][/video_embed]

Osoby z niepełnosprawnością budzą często lęk, którego źródłem podstawowym jest niewiedza otoczenia. Nie rozumiemy, nie wiemy, ale też – co ważne – nie współczujemy. Nie zastanawiamy się, co czuje osoba niepełnosprawna oraz jej bliscy, gdy widzą nasze krzywe spojrzenia, słyszą nasze kąśliwe, niby szeptem mówione, komentarze, gdy czują odtrącenie.

Takie postawy dzieciom bardzo często przekazują rodzice i bliscy. Wierzę, że nie ze złej woli, ale właśnie z niewiedzy czy ze względu na tkwiące w głowach stereotypy. Warto to zmieniać.

Nie bez powodu piszę o tej książce teraz, choć jeszcze jej nie można kupić. Robię to, by tym tekstem uczyć jeszcze jeden wyjątek: z zasady bowiem unikam pisania tu o zbiórkach pieniężnych.

W sprawie książki napisała do redakcji Agnieszka, mama niepełnosprawnego Franka, wcześniaka, a zarazem blogerka. Postanowiła ona zrobić coś więcej niż tylko walczyć o jego zdrowie. Napisała książkę o niepełnosprawności dzieci ich własnym językiem – książkę o dzieciach z autyzmem, niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomych, słabosłyszących i głuchych), niepełnosprawnością ruchową (o dzieciach z SMA, przepukliną mózgowo-rdzeniową oraz z mózgowym porażeniem dziecięcym), niepełnosprawnością intelektualną, wcześniakach i dzieciach chorych na epilepsję. Jest to przedsięwzięcie w pełni niekomercyjne, w które udało mi się zaangażować wielu fantastycznych ludzi. Patronatem honorowym wydanie książki objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prof. Ewa Helwich, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Neonatologii i Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Książka jest darmowa, prowadzona jest obecnie zbiórka na jej wydanie koordynowana przez Fundację Mam Serce. Każdy Darczyńca, który wpłaci min. 23 zł, otrzyma jeden egzemplarz książki dla siebie, a drugi trafi do chorego dziecka przebywającego obecnie w szpitalu. W przekazaniu książek do szpitali pomoże z kolei Fundacja Dr Clown.

[icon size=”” icon=”icon-desktop” display=”true” ][/icon] Strona www:
http://dswmg.pl

[icon size=”” icon=”icon-facebook” display=”true” ][/icon] Facebook:
https://www.facebook.com/duze.sprawy/

[icon size=”” icon=”icon-heart-hands” display=”true” ][/icon] Zbiórka:
http://mam-serce.org/zbiorki/ksiazka-dswmg

duze_sprawy_okladka_2016

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY