• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Dawne zabawki z drewna

Zabawka posiada te same funkcje od czasów powstania pierwszego gadżetu tego rodzaju – ma bawić, ale też uczyć i wychowywać.

Tak było dawniej, tak jest i współcześnie. Co więcej, chociaż na przestrzeni lat wymyślano coraz to nowsze, bardziej atrakcyjne przedmioty dedykowane najmłodszym, to nadal ogromnym powodzeniem cieszą się te podstawowe.

Warto przytoczyć, że jedne z pierwszych zabawek powstały z drewna. Oczywiście, przed nimi były te tworzone z gliny, ale szybko zorientowano się, że nie są zbyt trwałe. Były również zabawki rzeźbione ze skały, ale były one przeważnie ciężkie, nienadające się do swobodnej zabawy. Zabawki drewniane stały się więc od razu prawdziwym hitem i są zresztą nimi do dzisiaj.

Co ciekawe, pierwsze zabawki wykonywane były przez głowy rodziny – ojców lub dziadków. Na wsiach, bardzo często w pracach tego rodzaju pomagały same dzieci. Dzięki temu uczyły się nowego fachu, wykazywały też kreatywnością, doskonale wiedziały, czym chcą się bawić. Pierwsze zabawki były o prostej konstrukcji, najczęściej wykonywane z jednego kawałka drewna. To grzechotki, koniki, bryczki i wózki. Warto podkreślić, że niegdyś produkcją zabawek zajmowały się jedynie te rodziny, które nie były w stanie utrzymać się z rolnictwa. Tak właśnie powstała sztuka ludowa, która ze wsi szybko trafiła do miast, robiąc prawdziwą furorę.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz to nowocześniejsze formy tychże gadżetów, zabawki z drewna zaczęły przybierać różne formy i wielkości. Co więcej, zaczęto je ozdabiać – zarówno rzeźbiąc jak i malując naturalnymi farbkami. W tym samym czasie, pojawiły się drewniane klocki i samochody do zabawy – gadżety, które do dzisiaj są najbardziej pożądanymi zabawkami, patrząc na wyroby ekologiczne, z drewna.

A jakie zalety posiadają tego typu zabawki dzisiaj skoro sklepowe półki aż uginają się od rozmaitych produkcji? Rodzice uznają je przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Zabawki z drewna nie posiadają małych ani ostrych elementów. Co więcej, są nieszkodliwe dla środowiska ani dla dzieci. Trzeba też docenić fakt, że są niezwykle trwałe – tą samą zabawką mogą bawić się z powodzeniem całe pokolenia. Warto również podkreślić, że nadal podkreśla się ich wartość edukacyjną – zabawki tego rodzaju pobudzają kreatywność, wymagają od dziecka myślenia. To przecież od niego zależy czy klocki zamieni się w królewski zamek a może długiego węża? I chociaż cena tychże gadżetów jest nieco wyższa, to z całą pewnością zasługują one na pełne uznanie. W tym przypadku płacimy za rzeczywiście dobrą jakość wyrobu.

A stare zabawki? Są dzisiaj inspiracją dla producentów, którzy nadal wyrabiają podobne przedmioty. Funkcja zabawek z drewna nie uległa zmianie, nie odkryto ich nowego zastosowania. W ich przypadku wygrywa prostota wykonania i atrakcyjność form. A jeśli chcecie przekonać się, czy współczesne zabawki z drewna różnią się od pierwowzorów, to warto wybrać się do jednego z muzeum zabawek – na terenie Polski jest ich co najmniej kilka. Tam można przekonać się, jak doskonałą trwałością cieszą się takie ręczne wyroby. Myślę, że więcej przekonywać nie trzeba.

Artykuł powstał w oparciu o materiały na stronie Kabum.pl – sklepie z drewnianymi zabawkami.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY