• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Panie pilocie, bobas w samolocie

Pierwszy lot z dzieckiem to stres, pytania i strach, czy uda się zorganizować podróż tak, aby nie okazała się koszmarem ani dla was, ani dla współpasażerów.

Bilety lotnicze

To, że za dziecko nie płacisz, nie oznacza, że nie musi mieć swojego biletu. W lotnictwie dzieci do lat 2 określane są mianem infant. W zależności od polityki linii lotniczych, bilet dla takiego dziecka albo jest bezpłatny, albo kosztuje 10-20% ceny biletu osoby dorosłej. Dzieciom do lat 2 nie przysługuje osobne miejsce. Taki maluch podróżuje na kolanach rodziców. Ci zaś otrzymują specjalny pas, dopinany do własnego, którym należy przypiąć dziecko podczas startu, lądowania i w momentach, wytyczonych przez obsługę. Czasem bywa, że obsługa zaproponuje wolne miejsce – jeśli w samolocie takowe jest i możesz przesadzić podopiecznego na jego własne siedzenie. To jednak zależy wyłącznie od szczęścia i nie jest żadną regułą.

Bagaże

Jeśli bilet jest bezpłatny, zwykle nie obejmuje możliwości dodatkowego bagażu rejestrowanego. Większy za to może być bagaż podręczny. Takie kwestie należy jednak każdorazowo sprawdzać w polityce przewozu danej linii. Przewóz wózka jest zwykle bezpłatny. Bilety dla starszych dzieci (od 2 do 16 lat) to już osobna kategoria – płaci się za nie więcej, niż za bilet dla infanta, ale przysługuje im osobne miejsce i własny bagaż.

Starszak w samodzielnej podróży

Jeśli chcesz wysłać dziecko na wakacje do ciotki w innym kraju, ale sam nie możesz z nim lecieć, można zorganizować taką podróż bez opiekuna. Szczegóły uzależnione są od polityki linii lotniczych, ale oferta dotyczy zwykle dzieci powyżej lat 5. Rolę opiekuna przejmuje na czas lotu wyznaczona stewardessa. No i naturalnie wiąże się to z podpisaniem odpowiednich dokumentów, wyznaczeniem opiekuna, który odbierze dziecko na lotnisku docelowym i uiszczeniem stosownej opłaty.

Miejsca dla rodziców z dziećmi

W większych samolotach są miejsca, które pozwalają na nieco więcej swobody. Większe pole pod nogami pozwala na rozłożenie małego kocyka, na którym maluch może się swobodnie bawić podczas lotu. Są jednak dodatkowo płatne. Jeśli więc chcesz wykupić takie miejsce przed podróżą, zaznacz to podczas rezerwacji biletów.

Udogodnienia

O tym można napisać książkę. Oferta uzależniona jest od poszczególnych linii lotniczych i obejmuje szereg wygód, z których może skorzystać rodzic z małym podopiecznym. Począwszy od przewijaka w toalecie, przez kocyki i poduszki dla dzieci, zabawki, kolorowanki i książeczki, udostępniane na życzenie przed stewardessy, aż po sky cots – specjalne, podwieszane łóżeczka, na których bobas swobodnie wyśpi się podczas długiego, nocnego lotu. Ponadto, w każdej linii lotniczej (również w tańszych  charterach i low costach) możesz poprosić obsługę o ciepłą wodę do zrobienia mleka, podgrzanie słoiczka z obiadem, etc.

Bagaż podręczny

Sprawne i skuteczne spakowanie bagażu podręcznego lecąc z dzieckiem, wcale nie jest sprawą prostą. Pamiętaj, że z małym dzieckiem na lotnisku obowiązują cię inne procedury – możesz zabrać na pokład więcej, nie dotyczy cię obostrzenie 100ml płynu. Na wszelki wypadek jednak, wodę weź w małych butelkach (0,5L). Nie zapomnij o rzeczach, które przy bobasie są niezbędne:

  • mleko w proszku i butelka (wodę możesz mieć swoją, ale nie musisz)
  • jedzenie (słoiczki, przekąski, chrupki)
  • pieluchy, mokre chusteczki, kremy
  • krem do twarzy – suche powietrze w samolocie jest nieco dokuczliwe dla delikatnej skóry dziecka
  • zabawki – najlepiej nowe, takie które pochłoną uwagę malucha na jakiś czas
  • książeczki, kredki, kolorowanki
  • kocyk – do okrycia i do położenia na podłodze
  • ubrania na zmianę – w razie awarii z pieluchą, ulania i takie, które można założyć na wierzch, gdyby było zimno z powodu klimatyzacji

Na zatykające się uszy

Uszy zatykają się podczas startu i lądowania. Dzieci nie potrafią ich samodzielnie odetkać i to powoduje ból (a ból powoduje płacz). Z pomocą przychodzi tu jednak ssanie – podaj dziecku butelkę lub pierś podczas startu i lądowania. Starszemu dziecku możesz dać lizaka lub soczek ze słomką. 

Na sen

Wybierając się w długi lot, zdecyduj się na taki, który odbywa się w godzinach snu dziecka. To ułatwi mu zaśnięcie, a tobie przetrwanie podróży. Nie podawaj maluchowi przed snem słodyczy i energetycznych przekąsek, które utrudnią mu zaśnięcie.

Z wózkiem wygodniej 

Wózki dla dzieci podlegają nieco innym przepisom, niż bagaż, mimo, że również lecą w luku bagażowym. Nie sprawdza się ich wagi, raczej nie ma znaczenia także wymiar. Różne linie lotnicze mają wprawdzie różne przepisy, jednak przewiezienie wózka jest możliwe zawsze. Czasem trzeba go nadać już w momencie odprawy bagażowej (wówczas można na lotnisku poprosić o wózek zastępczy do czasu odlotu), czasem (częściej) zabierany jest tuż przed wejściem na pokład samolotu. Zawsze jednak musi być oklejony kodem lotu – tak, jak walizki – aby doleciał we właściwe miejsce.

Artykuł przygotowany wraz z portalem www.promocjelotnicze.com.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY