• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Nie zastanawiamy się, co dzieje się ze szczoteczką po myciu zębów. A przecież ciepło i wilgoć panująca w łazience to idealne warunki do rozwoju bakterii!

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, a jej podstawą jest dokładne szczotkowanie zębów. Musimy jednak pamiętać, że o szczoteczkę do zębów powinniśmy dbać w sposób szczególny, ponieważ źle utrzymana szczoteczka do zębów może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych utrzymanie czystości włókien jest zazwyczaj łatwiejsze dzięki jonizatorom UV. Tego problemu nie mają także szczoteczki ultradźwiękowe. Również szczoteczki, których włókna zostały wzbogacone o jony srebra łatwiej jest utrzymać z dala od bakterii (srebro ma działanie antybakteryjne). Co jednak robić z włosiem szczoteczek nie posiadających tych udogodnień?

Nie musimy od razu kupować szczoteczki wyposażonej we wszelkie zabezpieczenia przed bakteriami. Jeśli korzystamy ze zwykłej szczoteczki, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam utrzymać higienę szczoteczki.

  1. Przede wszystkim, nigdy nie pożyczamy swojej szczoteczki, nawet najbliższej osobie, i nie korzystamy z czyjejś szczoteczki bez względu na to, jak dokładnie ją umyjemy.
  2. Po myciu zębów zawsze płuczemy włosie szczoteczki tak, aby pomiędzy włóknami nie zostawały resztki pasty i jedzenia.
  3. Szczoteczkę powinniśmy przechowywać w miejscu przewiewnym (nie szczelnie zamkniętym!). Brak dostępu powietrza i wilgoć powodują, że włosie szczoteczki staje się idealnym siedliskiem bakterii, które później przenosimy do jamy ustnej.
  4. Jeśli przechowujemy szczoteczkę w pojemniku, w którym znajdują się też inne szczoteczki, starajmy się, aby włókna szczoteczek się nie stykały.
  5. Najlepiej jest nakładać na główkę szczoteczki specjalną osłonkę, która zapewni dostęp tlenu i odpływ wilgoci, ale zapobiegnie stykaniu się włosia szczoteczki z powierzchniami mogącymi zawierać bakterie. Do szczoteczek elektrycznych takie osłonki za dołączane praktyczne zawsze. Do manualnych można ją dodatkowo dokupić, jest to koszt rzędu 2 – 5zł. Nakładki te mogą być wielokrotnego użytku.
  6. W przypadku dłuższego nie używania szczoteczki, np. gdy mamy oddzielną szczoteczkę na wyjazdy, warto, przed ponownym użyciem, włosie szczoteczki przepłukać wrzątkiem. Pamiętajmy, by zawsze to robić po zakupie nowej szczoteczki do zębów!

Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o naszą szczoteczkę,. powinniśmy wymienić ją minimum raz na trzy miesiące. Nieważne, że włosie jest w dobrym stanie, a szczoteczka nie ma kontaktu z zanieczyszczonymi powierzchniami i jest regularnie dezynfekowana, powinien być to stały punkt programu dbałości o higienę jamy ustnej.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-soniczna.pl z profesjonalnymi artykułami do higieny jamy ustnej. W ofercie firmy znajdziemy największy wybór szczoteczek sonicznych.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY