• Kategoria: Archiwum
  • Data:

E476 w czekoladach

Polirycynooleinian poliglicerolu to dodatek do żywności oznaczony symbolem E476 dopuszczony do stosowania jako emulgator w produkcji czekolad, słodyczy z kakao oraz past do smarowania pieczywa o obniżonej zawartości tłuszczu.

Dodatek tego składnika w UE może wynosić 5 g na 1 kg gotowego wyrobu. Jest to środek półsyntetyczny, powstaje z glicerolu i oleju rycynowego pod działaniem wysokiej temperatury rzędu 200ºC w obecności katalizatorów.

sowa 2

Rozpatrując bezpieczeństwo jego stosowania należy zauważyć, że dawka na poziomie 7.5 mg na kg masy ciała (a więc 0.5 g przy masie ciała 65 kg, co odpowiada ilości zawartej w 1 tabliczce czekolady) została uznana za bezpieczną. Jednak w porównaniu z innymi dodatkami do żywności ten był przedmiotem zaledwie kilku badań (w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, a więc kiedy nasza znajomość procesów metabolicznych była dość skromna w porównaniu z dzisiejszą) – z czego te na ludziach trwały zaledwie 14 dni i na podstawie tak krótkiego czasu podawania stwierdzono, że związek ten jest bezpieczny dla człowieka. Jednocześnie w kilku badaniach prowadzonych na zwierzętach (również niezbyt licznych) wykazano, że może on powodować nadmierny rozrost wątroby i nerek, choć nie obserwowano nigdy efektu rakotwórczego.

dr Krystyna Pogoń, Centrum Dietetyczne Dietific
dr Krystyna Pogoń, Centrum Dietetyczne Dietific

Biorąc powyższe pod uwagę składnik ten należy traktować z ograniczonym zaufaniem co do bezpieczeństwa i uznać za niezbyt pożądany w codziennej diecie, szczególnie w przypadku małych dzieci, których masa ciała jest tak niska, że dopuszczalna dzienna dawka czekolady pod kątem zawartości E476 to zaledwie 2 kostki (dla dziecka ważącego 15 kg, dla mniejszego poniżej tej ilości).

Obecność polirycynooleinianu poliglicerolu w czekoladzie powoduje, że ten wartościowy produkt powinien być spożywany z ostrożnością, a etykiety uważnie czytane. Są bowiem takie czekolady gdzie jako emulgatory występują tylko naturalne lecytyny roślinne i warto te właśnie wybierać. Przeważnie są to czekolady mleczne, bez dodatków, nie ma natomiast takiej marki czy producenta, który dawałby 100% pewność, że nie znajdziemy E476 w składzie.

dr Krystyna Pogoń
Centrum Dietetyczne Dietific
[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” align=”left”]dietific_logo_transparentO portalu – Czytaj Skład – Decyduj

WIEDZA Przekonujemy, że warto wiedzieć co jemy i w gąszczu produktów ułatwiamy znalezienie optymalnych. UŻYTECZNOŚĆ Podpowiadamy co warto kupować, nasze rekomendacje są ułatwieniem w codziennych zakupach.

DOSTĘPNOŚĆ Polecane przez nas produkty są dostępne w najpopularniejszych sieciach sklepów spożywczych. Uważamy, że zdrowe jedzenie jest dostępne dla wszystkich. Nie jest drogie, nie zabiera dużo czasu. Wymaga tylko zbudowania pewnej wiedzy i świadomości. Właśnie w tym nasz zespół chce być pomocny. Nie zasypujemy naszych odbiorców specjalistyczną wiedzą i terminologią. Rzetelnie tłumaczymy te pojęcia z zakresu żywienia z których warto zdać sobie sprawę, aby świadomie kupować i żywić siebie i swoich najbliższych.

[icon icon=”globe” size=”2x” color=”#dd3333″]Strona www: http://czytajsklad.com
[icon icon=”facebook-square” size=”2x” color=”#dd3333″]Facebook: https://www.facebook.com/Czytaj-Skład-1489604008030845/
[icon icon=”twitter-square” size=”2x” color=”#dd3333″]Twitter: https://twitter.com/CzytajSk

[/box]
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY