• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jaka szczoteczka dla niemowlaka?

Zapewne każdy rodzic prędzej czy później stanie przed tym dylematem. Na jaki produkt się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy tak dużym wyborze szczoteczek do zębów dla dzieci? Jest parę parametrów na które warto zwrócić uwagę decydując się na zakup pierwszej szczoteczki do zębów dla naszego malucha.

Mówi się, że nigdy nie jest za późno na naukę. Zaryzykuje stwierdzeniem, że na naukę również nigdy nie jest za wcześnie. Szczególnie, jeśli chodzi o budowanie prawidłowych odruchów i nawyków u dziecka. Dlatego, już od pierwszych miesięcy życia naszej pociechy, mamy za zadanie zadbać o higienę jego jamy ustnej i wyrobienie odpowiednich nawyków i umiejętności na przyszłość. W tym celu udajemy kupujemy kolorową szczoteczkę z miękkim włosiem lub gumową, która nie tylko przyciągnie uwagę naszego malucha, ale przede wszystkim nauczy go między innymi poprawnego chwytania szczoteczki a także samej czynności mycia zębów.

Jaką szczoteczkę wybrać dla naszego maluszka?

Musimy przede wszystkim pamiętać, aby była ona dobrana do wieku. Pierwsza szczoteczka przeznaczona do pielęgnacji dopiero pojawiających się ząbków powinna być miękka, delikatna i przede wszystkim mała, aby nie komplikować dziecku nauki mycia zębów. Dobrze jest wybrać szczoteczkę gumową, którą dziecko nie wyrządzi sobie krzywdy podczas zabawy i pierwszych prób czyszczenia zębów, albo mająca bardzo miękkie włosie. Na rynku istnieją też specjalne silikonowe szczoteczki na palec, które są niezwykle wygodne dla rodzica. W brew pozorom niezmiernie ważna jest estetyczna strona szczoteczki. Dzieci znacznie chętniej korzystają ze szczoteczki, jeśli ta odpowiada ich gustowi, jest kolorowa i przyciąga uwagę. U troszkę starszych duże znaczenie mają także postaci z bajek na szczoteczce, dzięki którym dziecko chętniej po nie sięga.

A co z higieną jamy ustnej młodszych dzieci?

Początkowa pielęgnacja narażonej na pleśniawki jamy ustnej kilkutygodniowego niemowlęcia powinna polegać na przecieraniu wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej (dostępne w każdej aptece bez recepty). W późniejszym czasie możemy dawać dziecku do zabawy miękką szczoteczkę. W ten sposób oswoimy je z tym przedmiotem. Kiedy tylko pojawią się pierwsze „mleczaki” możemy rozpocząć używanie pasty, jednak takiej nie zawierającej fluoru. Gdyż maluszek nie potrafi jeszcze jej wypluwać i fluor byłby dla niego niezdrowy.

Na etapie wyrzynania się pierwszych ząbków dziecka warto zakupić produkt przynoszącym ulgę w tym trudnym momencie. Do wyboru mamy wiele produktów m.in. gryzaki czy specjalną biżuterię na ząbkowanie. Korale na ząbkowanie to nowoczesne rozwiązanie przynoszące wiele korzyści: są zawsze pod ręką Twojego dziecka, przynoszą ulgę w ząbkowaniu i są niezwykle proste do utrzymania w czystości. Korale są całkowicie bezpieczne, kolorowe i stanowią doskonały dodatek dla mamy do jej codziennej stylizacji.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez firmę Shop-Dent zajmującą się dystybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.
shopdent
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY