• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami

Mama i tata stanowią centrum dziecięcego wszechświata przez kilka pierwszych lat życia Dziecka. Równie ważne jest jednak zapewnienie mu kontaktu z innymi dziećmi, bo to właśnie relacje nawiązywane w piaskownicy są bazą do rozwoju umiejętności społecznych. Okazje do swobodnej zabawy z rówieśnikami warto stwarzać szczególnie wtedy, gdy maluch nie chodzi do żłobka czy przedszkola. Jednym z przydatnych narzędzi do zbudowania takich relacji jest serwis MyMamy.pl.

MyMamy.pl to nowoczesna platforma komunikacji dla mam, które mogą wyszukiwać inne mamy zarówno po lokalizacji, jak i wieku dzieci. Dzięki temu mogą umawiać się na spacery, wspólne kawy czy wyjścia na zabawy z dziećmi. Za pomocą zainstalowanej wyszukiwarki można znaleźć mamę na tym samym osiedlu czy w tym samym mieście, jak również mamy z dziećmi w podobnym wieku.

Dlaczego tak ważny jest kontakt z rówieśnikami?

Umiejętności społeczne są tym, czego dziecko dopiero musi się nauczyć. Choć pierwsze relacje nawiązuje już z odzicami, to mają one inny charakter niż interakcje, w jakich będzie uczestniczyć z innymi dziećmi. Dlaczego? Podczas zabawy z mamą czy tatą to dorosły jest tą osobą, która ustala reguły, kontroluje przebieg gry, czasem przymyka oko i pozwala wygrać. Wystarczy natomiast spojrzeć na grupę bawiących się w piaskownicy maluchów, aby dostrzec, że relacja między nimi ma inny charakter. Są równorzędnymi partnerami, którzy wspólnie muszą ustalić panujące zasady, a zanim je ustalą – musi dojść do negocjacji, czasem do konfliktów, a ostatecznie do porozumienia.

Kiedy dziecko idzie do żłobka czy przedszkola, wchodzi nagle w grupę maluchów, z których każde jest inne i każde dopiero bada jak w tej grupie funkcjonować. Dziecko uczy się więc panujących w niej zasad. To, że mama ustępuje, nie oznacza, że tak samo ustąpi kolega na placu zabaw. W takich sytuacjach pojawiają się silne emocje. Brzdąc odczuwa złość, gniew, zazdrość – i dobrze, bo ważne jest oswajanie się z różnymi emocjami, nie tylko tymi, które uznajemy za pozytywne. Dziecko stopniowo nabywa umiejętność rozpoznawania ich, nazywania, reagowania na nie. Jednym słowem: podczas kontaktu z innymi dziećmi rozwija swoją inteligencję emocjonalną. Dostrzega też, że podobne emocje odczuwają towarzysze zabawy. Uczy się je odczytywać, wczuwać w nie, kształtuje się więc jego empatia. Ale co zrobić, jeśli nasze dziecko nie uczęszcza ani do żłobka, ani do przedszkola? Czy pozbawiamy je w ten sposób okazji do trenowania umiejętności interpersonalnych? Nie! Platforma MyMamy.pl pomoże znaleźć rówieśników dla takich maluchów.

mymamy-strona

Wspólna zabawa to niepowtarzalny trening kreatywności i wyobraźni, szczególnie jeśli jest to zabawa w udawanie. Wcielanie się w postać rycerzy, którzy wspólnie ruszają na zamek, aby pokonać smoka, to najlepszy sposób na gimnastykowanie młodego umysłu. Podczas takich zabaw dziecko dowiaduje się również wielu rzeczy na swój temat: że np. nie lubi podejmować ryzyka albo wręcz przeciwnie – wszędzie jest pierwsze i lubi przewodzić grupą. Buduje więc obraz samego siebie.

Wznoszenie zamku z piasku czy kręcenie się na karuzeli to nieraz początek pierwszych przyjaźni. I to właśnie podczas kontaktu z rówieśnikami dziecko uczy się, że aby utrzymać relację, nie może tylko brać, ale musi też dawać. Pamiętajmy, że dzieci w wieku przedszkolnym uczą się głównie przez naśladownictwo. Wspólna zabawa to świetna (nieraz bardzo mobilizująca) okazja, aby podpatrzeć, jak jeździ się na rowerku czy jak kopać piłkę. Nie można też zapominać o tym, że podczas „dyskusji” z rówieśnikiem dziecko rozwija słownictwo i trenuje umiejętność komunikowania się (dodajmy: skutecznego komunikowania się, tak aby ostatecznie przekonać Jasia, żeby pożyczył łopatkę).

Plac zabaw, warsztaty czy kinderbal?

Warto stwarzać jak najwięcej okazji, aby nasze dziecko mogło rozwijać umiejętności społeczne podczas psocenia z innymi maluchami. Jest to szczególnie ważne w przypadku Brzdąców w wieku przedszkolnym, a które do przedszkola nie uczęszczają. Najprostszym sposobem jest oczywiście odwiedzanie pobliskiego placu zabaw. Zwykle z mniejszą lub większą regularnością korzystają z niego te same osoby, dajemy więc dziecku szansę na bliższe poznanie rówieśnika mieszkającego w okolicy.

Z pomocą przychodzi również platforma MyMamy.pl, która ułatwia znalezienie towarzyszy do zabawy. Dostępna na stronie wyszukiwarka umożliwia „wyłowienie” z grona mam tych, które mieszkają na tym samym osiedlu (bądź w tym samym mieście) oraz tych, które mają dzieci w podobnym wieku. Kolejnym krokiem jest już tylko umówienie się na wspólny spacer. Kiedy już dziecko nawiąże przyjaźnie z kilkoma rówieśnikami, warto pomagać mu w ich pielęgnowaniu. Można zorganizować piknik czy wyjście do sali zabaw, a gdy zbliżają się urodziny, warto pomyśleć o zaproszeniu kolegów i koleżanki na kinderbal.

Ciekawą propozycją są również warsztaty tematyczne, których oferta w dużych miasta bywa bardzo bogata. Do wyboru są zwykle warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne. Jest to doskonała okazja zarówno do wzbudzenia u dziecka zainteresowania malowaniem, graniem na instrumentach czy tańcem, jak również do nawiązania nowych znajomości.

mymamy-baner

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY