Dlaczego matematyka jest królową nauk?

Któż z nas nie pamięta niezwykłej noweli z dzieciństwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego? Mowa oczywiście o książce „Mały książę”. To właśnie główny bohater noweli wypowiadając słowa: światem dorosłych żądzą liczby poniekąd nawiązuje do znanego wszystkim stwierdzenia, że matematyka to królowa nauk.

Zastanówmy się jednak na początku dlaczego to właśnie matematyka traktowana jest jako królowa nauk? Co ją wyróżnia do tego stopnia, aby można było jej nadać tak piękny epitet.

Liczby czy cyfry to nieodłączne elementy matematyki, to dzięki nim możemy tworzyć działania, rozwiązywać zadania, podstawiać je do wzorów. To właśnie liczby są trzonem matematyki. A teraz zastanówmy się nad kolejną rzeczą, a właściwie nad naszym codziennym, normalnym funkcjonowaniem.

Wstajemy rano, spoglądamy na zegarek i widzimy określoną godzinę (liczby), śpieszymy się, bo musimy zdążyć w przeciągu kilkunastu minut do szkoły czy do pracy (nasz czas jest mierzony, kontrolujemy go poprzez zerkanie na zegarek). Będąc już w miejscu docelowym także odliczamy czas tym razem jednak do chwili kiedy skończymy lekcje bądź pracę. Pracując przez określoną ilość godzin, znając stawkę jaka zostanie nam zapłacona za przepracowaną godzinę, jesteśmy w stanie sobie obliczyć przy pomocy odpowiednich działań na jaką wypłatę możemy liczyć.

Kontynuując opis dalszego przebiegu dnia i należałyby wskazać sytuację, kiedy w drodze powrotnej do domu, zmęczeni po ciężkim dniu liczymy tylko kilometry, metry czy po prostu kroki, które dzielą nas od własnego mieszkania. Więc znowu mamy do czynienia z liczbami, odliczaniem, cyframi. Po drodze wchodzimy jeszcze do sklepu na zakupy. Ekspedientka dodaje wszystkie ceny produktów i informuje nas o wartości zrobionych zakupów – my – klienci odliczamy odpowiednią sumę pieniędzy i płacimy za zakupy.

W domu dziecko opowiada nam o swojej nowej sympatii i wskazuje ile ma lat, ile mniej więcej ma wzrostu czy ile waży – dzięki temu, że znamy liczby potrafimy sobie mniej więcej wyobrazić daną osobę już nawet poprzez określenie jej wymiarów, a zatem dzięki matematyce mamy możliwość zdobycia podstawowej wiedzy na temat danej osoby.

Matematyka, mimo, że jest królową nauk – nie jest łatwym przedmiotem, ale jeśli od samego początku zrozumiemy, że będzie ona nam towarzyszyła przez całe życie to z pewnością łatwiej będzie nam się pogodzić z tym, że jeśli coś jest niezrozumiałe w tej dziedzinie to naprawdę warto nadrobić powstałe zaległości. O ile bez języka obcego czy chemii jesteśmy w stanie sobie poradzić, o tyle bez matematyki nie ma możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Nie znając liczb nie będziemy potrafili określić, która jest godzina – będziemy się więc notorycznie spóźniać bądź przychodzić zdecydowanie zbyt wcześnie do pracy, nie policzymy pieniędzy a więc możemy zostać w łatwy sposób oszukani.

Wkraczając w dorosłe życie będziecie korzystać z usług bankowych (zaciągać kredyty), opłacać rachunki, zarabiać pieniądze, kupować na raty – właśnie w takich sytuacjach wiedza matematyczna okaże się naprawdę bardzo przydatna.

Portal Mathematics.pl wsparł nas merytorycznie.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY