• Kategoria: Archiwum
  • Data:

5 niesamowitych eksperymentów, które zrobisz w domu ze swoim dzieckiem

Czy Twojemu dziecku się nudzi? Jeśli tak to nie włączaj telewizora z bajkami, lepiej zakasać rękawy i ruszyć do kuchni, żeby sprawdzić jak ze zwykłych rzeczy, które masz w szafkach, można zrobić niesamowite eksperymenty.

1. Lampa lawa

Znane głównie z filmów, czasami można je też znaleźć w sklepach. Owszem, są nieco kiczowate, ale patrzenie na leniwie unoszące się i opadające bąble jest naprawdę wciągające. Jak przygotować takie cudo w domu? Uszykuj duży słoik, a najlepiej przezroczystą karafkę. Do środka wlej ¾ szklanki oleju (oczywiście proporcje możecie zmieniać w zależności od tego, jak duże jest naczynie, w którym będziecie przeprowadzać eksperyment). Do szklanki wlej ¼ wody i dodaj nieco barwnika spożywczego (może to być koncentrat z buraków, barszczyk instant albo barwniki, które zostały Ci po Wielkanocy). Po dokładnym wymieszaniu powoli możemy rozpocząć magię. Wodę wlej do naczynia z olejem. Od razu powinien pojawić się efekt kolorowych bąbli, które będą tonęły w wodzie. Żeby przedłużyć zabawę, do mikstury wystarczy wrzucić musującą tabletkę. Niesamowity efekt murowany.

2. Deszcz bez szamana

Twoje dziecko nie do końca rozumie, dlaczego czasami świeci Słońce, a innym razem pada rzęsisty deszcz? W takim razie przeprowadź domowy eksperyment, który powinien nieco rozjaśnić tę sytuację. Weź spory słoik i wlej do niego wrzątek. Szybko przykryj talerzykiem, na którym położysz kilka ostek lodu. Woda zacznie się skraplać, a w słoiku zacznie padać „deszcz”.

3. Ciecz newtonowska

Nawet jeśli Twój maluch jeszcze nie wie, kim był Isaac Newton, to z pewnością zainspiruje go niesamowita substancja, która jednocześnie jest cieczą i ciałem stałym. Uwaga, przy tej zabawie może powstać sporo bałaganu, więc lepiej wyjść na dwór.

Żeby ją przygotować, potrzebujesz wodę i mąkę ziemniaczaną w proporcjach 1:2. Dodatkowym atutem tej mieszaniny będzie dodanie do niej nieco barwnika spożywczego. Pamiętaj, żeby mąkę powoli wsypywać do wody i jednocześnie energicznie wszystko mieszać. Po zakończeniu miksowania mocno uderz w powstałą substancję. Z pewnością zdziwisz się jaka jest twarda. Jednocześnie, kiedy delikatnie zanurzysz w niej dłoń, okaże się, że zachowuje się jak… woda. Sprawdźcie, co jeszcze się da zrobić z tą dziwną mieszaniną, która pod wpływem siły zachowuje się jak ciało stałe.

4. Magiczny piasek

Znowu będzie potrzebna mąka, ale tym razem kukurydziana lub pszenna. Opcjonalnie można dodać barwników spożywczych, aby zabarwić „piasek”. Do 4 szklanek mąki trzeba dodać pół szklanki oleju lub oliwki do ciała. Później dokładnie wymieszać i rozpocząć zabawę. Piasek kinetyczny w dotyku jest zupełnie suchy, ale można z niego budować zamki niczym z mokrego, morskiego piasku.

5. Wulkan

Kojarzysz wulkany, które są nieodłącznym elementem wszystkich amerykańskich filmów, których akcja dzieje się w podstawówce? Możesz taki sam zrobić domu. Potrzebujesz dwóch pojemników. Jeden wypełniony wodą z kwaskiem cytrynowym, barwnikiem i płynem do mycia naczyń. Drugi wypełnij wodą i sodą lub proszkiem do pieczenia. Kiedy do pierwszego pojemnika wlejesz zawartość drugiego, rozpocznie się magia… a właściwie erupcja wulkanu!

To jak, masz już pomysł na to, jak spędzić popołudnie ze swoim dzieckiem?

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę www.corobic.pl, wyszukiwarkę atrakcji dla dzieci z całej Polski

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY