• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Płaskostopie u dzieci

Nie każde płaskostopie jest patologią. Do 4 -5 roku życia występuje tzw. płaskostopie fizjologiczne, czyli normalne dla danego momentu rozwoju dziecka. Czasami jednak stopa nie rozwija się prawidłowo i u dziecka pojawia się płaskostopie. Nieleczone może stać się przyczyną wielu dolegliwości w dorosłym życiu. Jakie są objawy płaskostopia i jak leczyć tę wadę stóp? Wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka, współwłaścicielka Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica.

dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka, współwłaścicielka Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica
dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka, współwłaścicielka Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica

Stopa podlega zmianom rozwojowym. W okresie wczesnodziecięcym wskazuje na rzekome płaskostopie, które powoduje zwiększenie powierzchni nośnej stopy oraz redukuje siłę nacisku na podłoże. Zarys łuku podłużnego zaczyna się dopiero po 2 roku życia, a podściółka tłuszczowa zanika ok. 4-5 roku życia. Wraz z rozwojem dziecka mięśnie i więzadła stóp wzmacniają się, dzięki czemu tworzy się charakterystyczne sklepienie. Płaskostopie obserwujemy wtedy, gdy sklepienia stóp obniżają się i stopy stają się zupełnie płaskie.

[box title=”Postaw szybką diagnozę 5-6 letniemu dziecku” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”plus-circle” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy dziecko ma płaskostopie jest obserwowanie odcisków stóp dziecka, np. mokrych stóp po kąpieli czy na ubitym piasku. Jeśli ślady mają kształt owalny, nie ma wyraźnej przerwy po wewnętrznej stronie stopy, oznacza to, że dziecko ma płaskostopie. Można również postawić dziecko boso na podłodze, a następnie poprosić, aby stanęło na palcach. Jeśli podczas stania cała powierzchnia stopy przylega do podłoża, a gdy dziecko stoi na palcach łuk podłużny uwidacznia się, również wskazuje to na płaskostopie. Mięśnie nie rozwinęły się tak, jak powinny.[/box]

Jak walczyć z płaskostopiem?

Walka z płaskostopiem wymaga cierpliwości. Droga może być mozolna i długa, szczególnie w przypadku późnego rozpoznania wady. Najważniejszymi elementami korekcji są: prawidłowa diagnoza, odpowiednie ćwiczenia, indywidualne wkładki ortopedyczne oraz prawidłowe obuwie.

Ćwiczenia

Do gimnastykowania stóp najlepiej wykorzystać warunki naturalne – zachęcać i pozwalać dziecku na chodzenie boso po trawie, piasku, drobnych kamykach, muszelkach czy puszystym dywanie w domu. Natomiast zdecydowanie nie wolno pozwalać dziecku na chodzenie boso po domu, w przedszkolu czy w szkole. Ponieważ podłoga jest twarda, stopa zachowuje się inaczej niż na naturalnym podłożu. Nie ma szansy na pracę w trzech płaszczyznach, nie ma także amortyzacji i wszystkie reakcje od podłoża, które powstają podczas chodu czy biegu, oddziałują negatywnie. Nie tylko pogłębia się płaskostopie, a także wpływa niekorzystanie na stawy stóp, kolan i wyższe partie ciała.

[box title=”Propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu:” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”plus-circle” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]
  1. Kup 4-5 kuwet. Do każdej z nich wsyp jeden z produktów fasola Jaś, groch, soczewica czerwona, kasza drobna. Pozwól dziecku pospacerować po każdej z nich ok 30-60 sek.
  2. Na podłodze rozciągnij linę. Zadaniem dziecka jest powolne chodzenie po linie „tip-topkami” czyli stopa za stopą. Ważne, aby staw skokowo-piętowy był ustawiony w osi, czyli linia ścięgna Achillesa przebiegała prostopadłe do podłogi (można je sobie narysować na skórze). Dziecko powinno wykonać 50-100 kroków.
  3. Stanie na jednej nodze. Ważne, aby staw skokowo-piętowy był ustawiony w osi, czyli linia ścięgna Achillesa przebiegała prostopadłe do podłogi. Czas trwania ćwiczenia ok 30 sek.
  4. Stanie na dwóch lub jednej nodze na dysku korekcyjnym (poduszce sensomotorycznej).
[/box]

Wkładki ortopedyczne

Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych powinien poprzedzać szczegółowy wywiad. W rozmowie z rodzicami małego pacjenta specjalista nie koncentruje się jedynie na stopach. Powinien pytać o rozwój niemowlęcy: czy dziecko raczkowało, czy było sadzane
w chodziku, bądź prowadzane za rączki, kiedy rozpoczęło samodzielne chodzenie. Są to niezwykle istotne informacje, które pozwalają dostrzec źródło zaburzeń. Następnie jest wykonywane dokładne badanie stóp. Bez względu na wiek pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografie.
W przypadku współistniejącej koślawości czy szpotawości mierzony jest stopień skrzywienia kończyn. Następnie potwierdzane jest wszystko badaniem manualnym stawów i mięśni. Dopiero po tak przeprowadzonym badaniu można zaprojektować i wykonać indywidualną wkładkę korygującą, czyli taką która zmusi stopę do prawidłowej pracy, zamiast biernie podpierać jej struktury.

[alert icon=”icon-attention” title=”Uwaga! Nie wolno kupować gotowych wkładek w aptece lub sklepie medycznym bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.” background_color=”#dd3333″][/alert]

Konsekwencje nieleczenia

Zlekceważenie płaskostopia u dziecka prowadzi do nieprawidłowego rozwoju stopy i ma wpływ na pracę całego narządu ruchu. Stopa płaska ma zaburzony wzorzec amortyzacji, przez co zdecydowana większość wstrząsów przenoszona jest na stawy usytuowane powyżej.

Jeśli mamy do czynienia ze stopą płasko-koślawą to pociąga to za sobą nieprawidłowe ustawienie i pracę wszystkich stawów: aż po połączenie głowowo-szyjne i staw skroniowo-żuchwowy. Koślawe ustawienie stóp (stawów skokowo-piętowych), powoduje nieprawidłowe ustawienie piszczeli i stawu kolanowego, zbaczanie rzepki i szybsze dolegliwości w stawie kolanowym, a nawet prowadzi do chonodromalacji (rozmiękania chrząstki). Pojawiają się problemy ze stawem biodrowym: nadmierna rotacja wewnętrzna
w tym stawie, nadmierne przodopochylenie miednicy, pogłębienie naturalnych krzywizn (lordozy i kifozy) kręgosłupa, protrakcja (wysunięcie do przodu) barków i głowy. To z kolei może doprowadzić do zespołu bolesnego barku, nadmiernego napięcia mięśni podpotylicznych, a także napięciowych bólów głowy, czy migreny kręgopochodnej. U osób
z dużymi wadami zgryzu również warto sprawdzić co się dzieje w stopach.

Warto dbać o stopy dziecka, obserwować je, a w razie niepokoju i podejrzenia wady stóp udać się do specjalisty na badanie.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”thumbs-up” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]FM_logo_1FootMedica Klinika Zdrowej Stopy to centrum badania i leczenia stóp.

FootMedica kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stopy. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Doskonała jakość i cechy materiałów, na których bazuje, w połączeniu z posiadaną wiedzą o zasadach korekcji przynosi doskonałe rezultaty diagnostyczno – lecznicze.

FootMedica posiada gabinety w Warszawie, Kielcach oraz Busku Zdroju.

http://www.footmedica.pl/ [/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY