• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – jak się przygotować?

Nasze dziecko po raz pierwszy ma zostać w przedszkolu na cały dzień, a my – rodzice – jesteśmy przerażeni często dużo bardziej, niż samo dziecko. Jak się przygotować na pierwszy dzień w przedszkolu i jak przygotowań na ten krok nasze dziecko?

Przede wszystkim należy sobie wytłumaczyć, że prędzej czy później musiało to nastąpić, a jest to jedynie jeden z wielu kroków w życiu naszego dziecka, jakie musimy podjąć. Każdy najmniejszy krok w życiu naszego malucha to krok w przód, ku nowym doświadczeniom. Zazwyczaj rodziców martwi fakt, że dziecko może czuć się nieco nieswojo i niekomfortowo w nowym dla niego środowisku i otoczeniu. Owszem, tych pierwszych kilka dni z pewnością może być trudnych i maluch może wykazywać niechęć. Spowodowane jest to tęsknotą za rodzicem, który od zawsze gdzieś tam nad nim czuwał i przy nim był. Natomiast jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia i aklimatyzowania się.

Wielu rodziców zastanawia się, jak wyposażyć dziecko na ten pierwszy dzień w przedszkolu, co kupic, co zapakować do plecaczka. Oczywiście wszystko w zależności od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko. Natomiast warto zostawić w przedszkolu zestaw ubrań, które Pani przedszkolanka może założyć dziecku na zmianę w sytuacji, gdy nasz maluch się zabrudzi. Zazwyczaj w przedszkolach dzieciom podawane są posiłki o konkretnych porach, a rodzic jest informowany o tym, co dziecko jadło i czy rzeczywiście zjadło. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by zapakować dziecku owoc do plecaka.

Jak ubrać dziecko do przedszkola?

Duża część rodziców traktuje pierwszy dzień w przedszkolu jako coś specjalnego i wyjątkowego i stara się założyć mu najlepsze ubrania, jakie tylko dziecko w swojej garderobie ma. Nie zapominajmy jednak o tym, że dla dziecka najważniejsza jest przede wszystkim wygoda i komfort. Najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie dziecka w luźne i swobodne bawełniane ubranka, które nie będą krępować ruchów podczas przedszkolnych zabaw. Dla dzieci najlepszym materiałem jest oczywiście naturalna bawełna, która oddycha i nie podrażnia dziecięcej delikatnej skóry. Przy ubieraniu dziecka do przedszkola warto zastosować metodę „na cebulkę”. Rajstopki, spodenki, cienka bluzeczka, bluza – dzięki temu jeśli dziecku będzie zbyt ciepło, bez problemu będzie mogło zdjąć któreś z ubrań. Dzieci bardzo często w okresie letnim i wiosennym wychodzą na spacery i na podwórkowe zabawy na placu zabaw. Nie zapomnijmy o szaliku, czapce i kurtce.

Pierwszy dzień w przedszkolu to ogromne przeżycie zarówno dla rodzica, jak i dla samego dziecka. Wiele maluchów po pierwszym dniu w przedszkolu płacze, że niekoniecznie przedszkole wydaje się być fajnym miejscem. Natomiast z pewnością po kilku dniach spędzonych w nowym miejscu i fantastycznych zabawach z rówieśnikami, dziecko zacznie chętniej chodzić do przedszkola i spędzać tam czas. Rodzic ze swojej strony powinien wspierać dziecko i zapewnić, że wszystkie jego obawy miną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” align=”left”]lenciaArtykuł przygotowany przez sklep internetowy z odzieżą dziecięcą Lencia – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko[/box]
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY