• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Inwestycja 500 Plus

Dziś oficjalnie startuje rządowy program 500+. Rząd będzie dawał rodzinom pieniądze, po 500 złotych na dziecko, licząc, że będzie to zachęcało Polaków do rozmnażania się. Można pomysł popierać lub nie, ale nie ulega wątpliwości, że jest to konkretne wsparcie finansowe.

inwestycja w dzieci - wspólny cykl Madrzy-Rodzice.pl i Bezpieczny.plNiektórzy twierdzą, że rozdawanie pieniędzy nic nie da, że to wspieranie patologii (cokolwiek to znaczy), że teraz tzw. patologiczne rodziny będą na potęgę rodzić dzieci dla pieniędzy. Trochę to wróżenie z fusów, bo nie wiemy, co będzie.

Na logikę: Ci, którzy chcieli i mogli inwestować w dzieci, robili to do tej pory i będą robić to dalej. Ci, którzy przepijali każdy grosz, przepiją zapewne i te, i każde inne, pieniądze od państwa. Pozostaje jednak najliczniejsza grupa – ci, którzy chcieli inwestować w swoje dzieci, ale nie mogli tego robić, bo nie było ich stać, ale i ci, którzy o inwestowaniu w dzieci nawet nie myśleli, bo było to poza ich zasięgiem.

Dla powodzenia rządowego programu Rodzina 500Plus kluczowe jest więc to, co zrobi ta najliczniejsza grupa. I tu byłbym optymistą. Dlaczego? Mam wrażenie, choćby obserwując rodziców aktywnych na naszych facebookowej stronie, że są oni coraz bardziej świadomi i aktywni. Coraz ważniejsze jest dla nich inwestowanie w swoje dzieci i to na kilku płaszczyznach.

Pierwsza, najbardziej oczywista, na którą program rządowy nie ma wpływu, to inwestycja czasu i miłości.

Druga płaszczyzna – to inwestycja w obszar, którym jest edukacja dzieci. Nawet zażarte kłótnie o wiek inicjacji szkolnej pokazują, że temat edukacji jest dla rodziców ważny. Nawet jeśli nauczyciele czasem narzekają na roszczeniowość rodziców, to jest to przecież forma zaangażowania w edukację (choćby i nie zawsze rozsądnego), która świadczy o tym, że ta sfera jest dla rodziców istotna. Rodzice w miarę możliwości coraz częściej dbają o zajęcia pozalekcyjne swoich dzieci, o świadomy wybór przedszkola i szkoły, itp.

Trzecia płaszczyzna – to zdrowie. Obserwuję spory między rodzicami na naszej stronie: ryzykowne oraz prozdrowotne zachowania w ciąży, rodzaj porodu, karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym, wprowadzanie nowych pokarmów, gluten, cukier, odpowiednie ubieranie, szczepienia – niezależnie od tego, kto jakie stanowisko w każdej z tych spraw zajmuje, to sama temperatura dyskusji pokazuje, że to są dla rodziców ważne kwestie.

I wreszcie płaszczyzna czwarta, czyli bezpieczeństwo. Rok temu, wspólnie z Bezpieczny.pl, rozpoczęliśmy dyskusję na temat ubezpieczeń szkolnych. Temat podjęły też inne media. Pisaliśmy o nadużyciach, o korzyściach uzyskiwanych w nieetyczny sposób przez placówki edukacyjne kosztem dzieci. Odbiór przeszedł nasze oczekiwania. O ile wcześniej większość rodziców po prostu bez namysłu wpłacała pieniądze jako daninę na rzecz szkoły, nie interesując się tak naprawdę, na co są przeznaczane, tak nagle rodzice zaczęli dopytywać o warunki szkolnych ubezpieczeń. Bezpieczeństwo to obszar oczywiście znacznie szerszy: to przeciwdziałanie przemocy, przyszłość finansowa, bezpieczne korzystanie z internetu, to bezpieczeństwo w ruchu drogowym i wiele, wiele innych tematów. Bezpieczeństwo łączy się też oczywiście ze sprawami ochrony zdrowia i profilaktyki prozdrowotnej.

Większość z tych spraw – nie oszukujmy się – wiąże się z finansami i możliwościami finansowymi rodzin. Dostęp do służby zdrowia w ramach NFZ bywa trudny i rodzice często myślą o możliwości korzystania z opieki prywatnej. Zajęcia pozalekcyjne, zdrowe odżywanie, itp. – to wszystko przecież kosztuje. Jeśli więc te pieniądze od państwa pomogą części rodziców finansować takie inwestycje, to, niezależnie od politycznych sympatii i antypatii, dobrze się stało, że taki program rządowy został uchwalony.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”bar-chart-o” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]Inwestycja w dzieci to now cykl, który przygotowujemy wspólnie z Bezpieczny.pl. Już w następnym tekście omówimy dokładnie, jak działa wsparcie w ramach programu Rodzina 500 Plus oraz kto i jak może ubiegać się o pieniądze w jego ramach.[/box]
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY