• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Ile kosztuje rodzina?

Rodzina przypomina dom, który niezbędny jest każdemu człowiekowi. Kiedy budynek zaczyna się trząść, gdy stoi na złym gruncie lub ktoś bombarduje go z zewnątrz albo atakuje, wewnątrz pojawia się lęk i poczucie zagrożenia. Mieszkańcy takich domów to pary w konflikcie.

Zdarza się, że ludzie w związkach lub małżeństwach tworzą między sobą coś w rodzaju domu bez dachu lub drzwi. Bywa, że mają dzieci i gdy robi się niebezpiecznie, potrafią uciekać tak szybko, iż nie biorą ich ze sobą, jakby tracili instynkt rodzicielski. Środki przeznaczone kiedyś na budowę wspólnego gniazda, wykorzystują teraz na ucieczkę czy wysadzenie w powietrze niektórych kondygnacji. Są pary, które przez kilka lat żyją ze sobą i nagle odkrywają, że jedno z nich to zamachowiec – osoba autoagresywna.

Konflikt i odwet za wcześniejsze rany stają się sensem życia. Za plecami zostają wspomnienia, w których miała być mocna konstrukcja, własny projekt i żyzna ziemia wokół. Partnerzy zaczynają wydawać tysiące złotych na wojnę, opłacając przy tym swoje wojsko, na przykład skutecznych prawników. Niektórzy opłacają nawet swoje dzieci, próbując przyjąć je do własnej armii, co zawsze kończy się dla obydwu stron wcieleniem do „domowego wojska” tak naprawdę żołnierza sabotażysty – żołnierza dziecka. Jak udział w wojnie wpłynie na jego wychowanie? Jak mały żołnierz rozwiąże konflikt lojalności? Czy ktoś pomoże mu poradzić sobie z wewnętrznym kosztem takiej sytuacji?

Wychowani na wojnie dobrze sobie radzą w warunkach wojennych. Przenoszą historię na inne obszary życia i walczą, a konkretne skutki takiej sytuacji pojawią się wtedy, kiedy sami zabiorą się za budowę własnych domów i przerażeni spostrzegą, że od początku sabotują nowy układ lub unikają związków, chroniąc się przed tym, co miałoby nastąpić. Im młodsze jest dziecko uczestniczące w konfliktach, tym więcej uczy się i unieświadamia trudne i bolesne aspekty rzeczywistości, by później sięgnąć po rozwiązania z „worka gotowych strategii”.

Ile kosztuje rozwód? Najdroższa na wojnie jest broń, a w sytuacji rozwodu są to: prawnicy, świadkowie i czasami przekupione, własne dzieci. Jak później po dziesięciu latach od rozwodu to wygląda? Relacje z byłymi żołnierzami przypominają te, które słyszymy w historiach o zapomnianych bohaterach wojennych. Koszt przeprowadzenia rozwodu z orzekaniem o winie to obecnie kilka tysięcy złotych i parę lat ciężkiej walki. Wojna odbija się w ciele. Stan zdrowia wszystkich członków rodziny jest coraz gorszy. Zaczynają się problemy z ciśnieniem, dermatozy, bezsenność, depresja i wiele innych objawów z hospitalizacjami psychiatrycznymi włącznie. Trzeba doliczyć też koszty leczenia psychicznych i fizycznych przypadłości: wiadomo przecież, że na wojnie będą rany i ranni.

Od kilku lat wzrasta sukcesywnie liczba wizyt skonfliktowanych par u psychologów. Część przychodzi po to, by móc powiedzieć: Och! Zrobiliśmy wszystko, by ratować nasz związek. Niestety, są to sytuacje, w których psychoterapeuta jest również zaliczany do przegranych. Takie pary utrudniają rozpoznanie problemu, rzadko są w stanie przyjść na umówione spotkanie, przekładają sesje lub zjawiają się osobno. Kolejna grupa to osoby, które jednak coś łączy np. miłość do dzieci albo wspólny kredyt.

Ile kosztuje psychoterapia pary? Koszty w znaczeniu emocjonalnym to głównie wytrwałość i czas potrzebny na rozwój relacji w gabinecie psychoterapeuty. Sesje kosztują w granicach od 150 do 200 pln za spotkanie, ich liczba określana jest indywidualnie w zależności od potrzeb, często więc o połowę taniej niż wojna. Jest to argument dla osób związanych ze sobą materialnie, lecz, nie oszukujmy się, słaby to prognostyk dla związku.

Co się dzieje podczas pierwszych spotkań w gabinecie?

Na pierwszy plan wysuwają się walczący i demonstrują w jaki sposób to robią, jak interpretują zachowania przeciwnika, jak zachowują się dzieci i w jakim są stanie, ile ran już odnieśli.

Następnie próbują wcielić do armii psychoterapeutę – czasem ukarać go i odejść z psychoterapii, jeśli ten nadal będzie obiektywny. Mądry psychoterapeuta umiejętnie podejmie rozmowę na temat swoich obserwacji, a materiał ten zwróci w formie przejrzystej właśnie tym, którzy sami odpowiadają za jego wygląd i ciężar.

Gdy bitwa zaczyna się w gabinecie i para walczy ze sobą, chcąc na oczach psychoterapeuty zamordować partnera – wprowadzamy pakt o nieagresji tzn. konkretne zasady komunikacji i bezwzględny zakaz używania jakiejkolwiek przemocy fizycznej czy psychicznej. Jeśli uda się od tego powstrzymać, jest duża szansa na rozwój relacji i uczenie się przyjmowania od psychoterapeuty dojrzalszych i konstruktywniejszych rozwiązań, dopuszczania do siebie uczuć oraz przyjmowanie wsparcia.

Podczas psychoterapii może okazać się, że któraś ze stron potrzebuje dodatkowej pomocy psychoterapeuty indywidualnego, gdyż jest poraniona z czasów swojego dzieciństwa i nie potrafi funkcjonować w realności rządzą nią w dalszym ciągu przeszłe urazy, za które teraz właśnie obiera odwet na partnerze.

Gdy do psychoterapeuty zgłasza się cała rodzina, zakres pozytywnych oddziaływań jest największy. Powolna odbudowa zaczyna się, kiedy przestaną bić kule, robi się spokojniej, czasem co najwyżej słychać jeszcze pojedyncze strzały. Nagle ktoś ustawi krzesła przy wspólnym stole, relacje zaczynają się układać.

Każda kolejna sesja jest wprowadzeniem emocjonalnego porządku i odkryciem potrzeb poprzez nazwanie ich, odnalezienie. Jest to proces trudny dla niektórych, gdyż pokazuje on, że to, co się robi, mówi, zostawia ślady i ma wpływ.

Okazuje się też, że każdy jest zaangażowany w walkę, że jeden „winny” nie istnieje. Ten właśnie „winny” jest często przyprowadzany w rodzinach jako pierwszy i jedyny mający problem. Zwykle jest to dziecko, mające jakieś kłopoty z zachowaniem lub zdradzające inne niepokojące objawy.

Udana psychoterapia ratuje rodzinę i daje jej nowe życie, sięgając do przyszłych pokoleń.

Anna Grodzka
autorka jest psychologiem / psychoterapeutką i ekspertką portalu szukamterapeuty.pl
profil autorki: https://szukamterapeuty.pl/profil/anna-grodzka
[box title=”” border_width=”1″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”gittip” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]szukamterapeutySzukamterapeuty.pl to nowoczesny portal, umożliwiający znalezienie skutecznej pomocy psychoterapeutycznej w całej Polsce. W bazie znajdują się jedynie dyplomowani lub certyfikowani specjaliści. Portal umożliwia szybki wybór specjalisty, który najbardziej odpowiada wymaganiom osoby poszukującej pomocy (uwzględniając takie czynniki jak: miasto, podejście teoretyczne, formę i rodzaj terapii, płeć terapeuty). Dla osób poszukujących rzetelnej wiedzy na temat psychoterapii, w bazie wiedzy znajdują się przejrzyste i praktyczne informacje i odpowiedzi na najważniejsze pytania.

http://www.szukamterapeuty.pl
Polub na FB: https://www.facebook.com/szukamterapeuty[/box]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY