• Kategoria: Archiwum
  • Data:

13 spraw, które musi załatwić mama

Agata Cygan – Kukla z  serwisu kobiecosc.info opowiada o ważnych umiejętnościach, które powinna posiąść każda mama:

Gotować i piec

Wcale nie jest tak, że to kobieta powinna być w związku „tą od gotowania”. Coraz popularniejsze programy kulinarne przekonują nas dobitnie, że mężczyzna w kuchni czaruje nie tylko pyszne potrawy, ale i – nas same. Nawet w sytuacji, gdy zdarzy nam się być partnerką mistrza Amaro, warto byśmy nie czuły się w kuchni jak między muzealnymi eksponatami. Oprócz rosołu, jajecznicy i ziemniaków ze schabowym, dobrze byłoby umieć przyrządzić coś bardziej wykwintnego. A na deser przygotować – coś więcej niż budyń z torebki.

Malować się

To, czy się malujemy czy też nie, powinno wynikać z naszego osobistego upodobania, nie zaś – z braku umiejętności! Każda z nas powinna umieć nałożyć na powieki cień, podkreślić oczy kredką, a rzęsy maskarą. Nie zaszkodziłoby też wiedzieć, jak używać konturówki i szminki oraz jak nałożyć puder i bronzer. Wiedzieć! Niekoniecznie używać na co dzień, ale mieć pewność, że kiedy make-up okaże się wskazany, będziemy umiały go wykonać bez pomocy kosmetyczki!

Szyć (nie tylko przyszyć guzik!)

Współczesny mężczyzna to taki, który sam przyszyje sobie guzik czy zaszyje dziurawką skarpetkę. Nie znaczy to jednak, że współczesna kobieta nie powinna robić tego lepiej! Oprócz fastrygi, powinna wiedzieć, jak wygląda (i potrafić zastosować!) ścieg na okrętkę, ścieg za igłą, a także – stębnówkę!

Dobrać rozmiar stanika

Ze względu na zdrowie, ze względu na wygodę, ze względu na – wygląd! Zrozumiejmy wreszcie, że głównym zadaniem stanika nie jest maskowanie naszego biustu, ale dodawanie mu (i nam) uroku! A to z pewnością się nie uda za dużym/za małym miseczkom, za szerokiemu/za wąskiemu obwodowi czy źle dobranym ramiączkom. I jeszcze jedno – warto, by każda kobieta wiedziała, co to bardotka, balkonetka, strapless czy plunge!

Dbać o zdrowie

To od mamy dziewczynka powinna się nauczyć dbania o swoje zdrowie intymne. Powinna obserwować, jak mama regularnie wychodzi do ginekologa i od mamy dowiedzieć się tego, że ta wizyta to – nic strasznego! Kobieta powinna wynieść z domu przekonanie, że profilaktyka! to konieczność – znacznie prostsza od leczenia.

Dbać o zdrową dietę

Dziewczynka powinna wiedzieć, że żadne radykalne diety nie będą potrzebne, jeśli od małego będzie odżywiać się zdrowo. To mama powinna zaszczepić w niej miłość do owoców, warzyw, a także – picia wody! I co najważniejsze – chodzi o miłość, nie o obowiązek!

Czytać etykiety

Nie chodzi tu o to, żeby namiętnie i mozolnie liczyć kalorie, ale o to, by wszystko, co kładziemy na swoim talerzu, było tam położone świadomie. Podobnie w przypadku kosmetyków – używając ich powinnyśmy mieć świadomość, że każdy zawarty w nich składnik ma wpływ na nasz organizm – warto by wiedzieć, czy korzystny.

Podejmować decyzje

Podejmowania świadomych decyzji, nie tylko w kwestii jedzenia czy kosmetyków, ale we wszystkich innych dziedzinach, powinna nauczyć dziewczynkę właśnie mama. Chodzi o to, by dorosła kobieta wiedziała, co jest dla niej dobre i umiała świadomie wybrać to z szeregu możliwości.

Mówić nie

Oczywiście tylko wtedy, kiedy tego chce. Asertywność jest niezwykle ważną umiejętnością, której brakuje naprawdę wielu kobietom. Tymczasem, tylko podążanie za swoimi rzeczywistymi potrzebami i szanowanie ich da nam prawdziwe szczęście i satysfakcję z tego, co robimy.

Słuchać

I słyszeć. Bo to wcale nie to samo. Słuchająca kobieta daje znać o swoim zainteresowaniu wszystkimi zmysłami i nie tylko potrafi powtórzyć każde usłyszane słowo, co zaproponować kilka wariantów rozwiązań.

Okazywać emocje

Podobno jesteśmy znane z naszej emocjonalnej natury. Pomijając jednak takie emocje jak złość, zadowolenie czy radość, prawdziwa kobieta powinna umieć okazywać – przede wszystkim miłość.

Dziękować za komplementy

Teoretycznie – nic trudnego, w praktyce – mało która z nas to potrafi. Uwagę na temat ładnej bluzki zbywamy informacją o jej niskiej cenie, a tę o ładnej fryzurze, że powstała przypadkiem. Tymczasem, nie ma lepszej odpowiedzi na komplement, jak proste i wyczerpujące: Dziękuję!

Kochać samą siebie

Nie tylko swoje zalety, ale także słabości i mankamenty! Nie ma nic trudnego w podziwianiu własnych bujnych i lśniących włosów czy zgrabnej figury. Znacznie trudniejsza (i cenniejsza) jest umiejętność akceptacji własnych defektów i robienie z nich – atutów!

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY