• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Dziecięce meble a bezpieczeństwo

Wybierając meble dla naszych pociech powinniśmy przestrzegać pewnych zasad, by być pewny, że nasze dzieci są bezpieczne. Zwłaszcza, jeśli są to małe dzieci, które mogą połknąć małe elementy. Przyjrzyjmy się zatem meblom dla dzieci i co zrobić, by zapewnić im bezpieczeństwo na każdym kroku.

Oczywiście każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że niemożliwością jest przewidzieć każdy ruch dziecka – również niemożliwe jest określenie, który mebel będzie dla dziecka najlepszy. Natomiast kilka prostych zasad pozwoli uniknąć przykrych sytuacji.

Przede wszystkim zanim kupimy mebel najpierw upewnijmy się, że mebel posiada odpowiednie atesty. Atesty są w dzisiejszych czasach standardem, natomiast mimo wszystko sprawdźmy, że mebel taki atest posiada.

Kolejną kwestią jest zwracanie uwagi na drobne elementy, które mogą wpaść w ręce malucha. Są to elementy typu gałki od szafek, czy też inne drobne elementy, które możemy odczepić. Zanim więc kupimy mebel sprawdźmy, czy te elementy są bezpieczne i czy ich ilość jest zminimalizowana do minimum.

Każdy mebel będzie wymagał od rodzica innego spojrzenia i innych kryteriów. Spójrzmy więc na konkretne meble do pokoju dziecięcego oraz na ich bezpieczeństwo.

Zakup łóżeczka dla niemowlęcia może się okazać dużo bardziej kłopotliwym zakupem, niż by się początkowo wydawało. Łóżeczko drewniane, kołyska, czy może łóżeczko turystyczne? Rodzice najczęściej decydują się jednak na standardowe łóżeczko ze szczebelkami. Tutaj bardzo ważny jest materiał, z którego mebel jest wykonany. Dzieci bardzo podatne są na farby, które mogą wywołać uczulenie. Zdecydowanie bezpieczniej jest więc wybierać mebel z czystego drewna. Przy zakupie łóżeczka bardzo często producenci oferują materac i pościel dziecięcą. Tutaj też należy uważać i wybrać tą, która jest hipoalergiczną.

Stoliki również warto wybierać te, które posiadają jak najmniej kantów, o które dziecko mogłoby się uderzyć.Świetnym rozwiązaniem jest kupno okrągłego stolika, lub zainwestowanie w ochraniacze na stoliki. Ochraniacze zazwyczaj wykonane są z gumy, które zakłada się na rogi – te zabezpieczają stolik i stwarzają bezpieczne warunki dla dziecka.

Najważniejsze będzie jednak sprawdzenie i upewnienie się, że mebel posiada stosowny certyfikat. Będzie to dla nas gwarancja, że mebel został przebadany pod różnymi względami i jest on odpowiedni dla naszego malucha. Mimo, że obecnie rzadko można spotkać meble bez certyfikatów – w dalszym ciągu się to zdarza. Meble posiadające certyfikat zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, uprzednio przechodzą badania w niezależnych laboratoriach, których zadaniem jest określić, czy mebel jest bezpieczny i zasługuje na certyfikat, czy też nie.

Wybierając i kupując meble do których nasze dziecko będzie miało dostęp musimy być bardzo ostrożni i zwyczajnie stać się na chwilę dzieckiem i pomyśleć, co ewentualnie może się zdarzyć. Dla każdego rodzica bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze – dołóżmy więc wszelkich starań, by meble były dla niego również bezpieczne.

furnituresobczak
Artykuł przygotowała firma Furniture Sobczak – meble najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY