• Kategoria: Archiwum
  • Data:

…to nie pluszowy miś, ani kwiaty

Zdolność do dawania i przyjmowania miłości jest jedną z najważniejszych umiejętności prowadzących do pełnego, dojrzałego budowania szczęścia rodzinnego. W zdaniu tym, ważnie jest określenie: budowanie. Czym innym jest zauroczenie, fascynacja urodą, namiętność i zakochanie. Aby poczuć się zakochanym nie musimy robić nic, stan ten przychodzi sam, obezwładnia, staje się motywem działań, nie pozwala zasnąć, wywołuje stan euforii, silnie wiąże się z erotyką i pożądaniem seksualnym. Działanie pod wpływem namiętności jest krótkotrwałe, powinno trwać przez jakiś tylko czas, inaczej bowiem…

Jesienią każdego roku zaczyna się, trwające kilka tygodni, rykowisko jeleni. Samce przez całe noce wydają z siebie charakterystyczne porykiwania i staczają groźne pojedynki o łanie oraz możliwość przedłużenia gatunku. W tym czasie łanie pasą się, gromadząc zapas tkanki tłuszczowej na zimę. Skutkiem tego, gdy nastanie długa, mroźna i śnieżna zima, samce padają z wycieńczenia.

Próba tworzenia związku, to spotkanie dwóch osób. Ważne jest, aby oboje mieli świadomość własnych wyobrażeń o szczęśliwym związku oraz potrzeb partnera/partnerki. Przed podjęciem decyzji o byciu razem, warto dobrze poznać drugą osobę – sferę psychiczną, intelektualną, emocjonalną, duchową oraz fizyczną; aby rozważnie podjąć decyzję, czy możliwe jest zbudowanie stabilnego i trwałego związku z tym właśnie człowiekiem.

Wróćmy do budowania. Jakich materiałów użyć, aby miłość przetrwała wichry i burze? Taka miłość wiąże się nierozerwalnie z odpowiedzialnością, zaufaniem, wiernością, troską, akceptacją, gotowością do poświęceń dla dobra drugiej osoby.

„… Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty.
To też nie diabeł rogaty.
Ani miłość kiedy jedno płacze,
a drugie po nim skacze.
Miłość to żaden film w żadnym kinie,
ani róże, ani całusy małe, duże.
Ale
miłość – kiedy jedno spada w dół,
drugie ciągnie je ku górze
…”

(„Zanim pójdę” Happysad)

[video_embed][/video_embed]

Storge, ludus, mania, pragma i agape – to rodzaje miłości wyróżniane przez starożytnych Greków. Zostały opisane w typologii opracowanej przez socjologa Johna Lee:

storge – miłość przyjaciół,

eros – miłość romantyczna,

ludus – egocentryczna koncentracja na zaspokojeniu potrzeb przy pomocy partnera (gdy partner przestaje je zaspokajać, następuje zerwanie kontaktu),

mania – której towarzyszy stała obawa o wierność i lęk o utratę partnera,

pragma – polega na kalkulacji zysków i strat związanych z angażowaniem się w związek,

agape – miłość przepełniona troską o drugą osobę, nawet kosztem zaspokojenia własnych potrzeb.

Powyższy podział uzmysłowia nam w jakim obszarze poruszają się partnerzy. Może być tak, że dwoje dojrzałych emocjonalnie ludzi przyjmuje względem siebie postawę związaną z miłością agape. Może się jednak zdarzyć na przykład tak, że jedna osoba prezentuje postawę pragma, a druga agape. To właśnie w takich sytuacjach, po kilku latach związku, jeden z partnerów mówi: „zupełnie nie znałam/nie znałem tej osoby, tak się kamuflował/kamuflowała”.

Dlaczego większość z nas wzrusza obrazek starszej pary troszczącej się o siebie wzajemnie? Ponieważ mamy świadomość ile trudności, przeciwności, problemów, a nawet tragedii przeżyli, a jednak ich miłość przetrwała. Ich życie nie jest, ani nie było podobne do bajki. A ich charaktery i zachowania bywały trudne. Popełniali błędy, złościli się na siebie, przeżywali ciche dni, konflikty … a jednak są razem. Dlaczego?

Ponieważ miłość jest wyrzeczeniem się wielu egoistycznych odruchów, na rzecz empatii i troski o drugą osobę. Kochając dojrzale dajesz i nie zastanawiasz się, ile za to otrzymasz. Nie ważysz uczynków, nie zastanawiasz się, kto oferuje więcej. Może dziś to ty wkładasz więcej sił w budowanie związku, ale daje ci to wiele radości. Nie wiesz co będzie jutro, może tramwaj utnie ci nogi … i osoba z którą jesteś będzie się tobą opiekować do końca życia… a może, to ta druga osoba będzie potrzebowała wsparcia… i otrzyma je od ciebie.

A prawdziwa miłość wygląda tak:

[video_embed][/video_embed]

 

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY