• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Kulturalne metro

Listopadowy poranek, godzina 7.40. Wsiadam do metra. Jestem wielkim fanem tego środka komunikacji z bardzo wielu powodów. Ale chyba najważniejsze jest to, że nie mogę skupiać uwagi na widokach za oknem, więc obserwuję innych ludzi. Moją ulubioną zabawą w metrze są różne statystyczne obliczenia.

Wynik dzisiejszej zabawy wprowadził mnie w wielkie zaskoczenie. Już zaraz po wejściu do wagonika poczułem, że coś tu nie gra. Chwila obserwacji i … eureka, wiem! Nie widzę ani jednej osoby ze smartfonem, ani notebookiem. Ale to nie wszystko! Zaczynam obliczenia.

W zasięgu mojego wzroku jest około 40 ludzi, w wieku od około 16 do 50 lat. Mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn. 4 osoby przeglądają gazety, 14 czyta książki, 2 mają w rekach czytniki e-książek. Jest pięknie, uśmiecham się, wynik obliczeń mnie zachwyca.

Ale oto kolejny przystanek, wsiada kilka osób, między innymi nastoletni chłopak, który wyjmuje smartfona. O nie, jak może, popsuje mi taki wspaniały wynik! Chłopak sprawdza coś przez chwilę i chowa smartfona do plecaka, a za moment wyjmuje … KSIĄŻKĘ! To niesamowite! W mojej głowie pojawia się pomysł, że muszę się dowiedzieć co czyta współczesny nastolatek.

Ale co tu zrobić, jak nic nie widać. Pochylam się, aby poprawić sznurówkę w bucie i próbuję przeczytać tytuł na okładce, ale udaje mi się zauważyć tylko początek tytułu: „Życie…”. Prostuję się i zastanawiam, jakie znam książki, których tytuł tak się zaczyna, jest ich cała masa. Nie mogę dać za wygraną, muszę wiedzieć! Pochylam się jeszcze raz i wreszcie widzę: „Życie na pełnej petardzie” ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY