• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Czy rodzice mogą kłócić się przy dziecku? Tak! Tylko jak?

Gdy ilość codziennych obowiązków przekracza optymalny poziom ludzkiej wytrzymałości, gdy trudno o optymizm i pozytywne emocje, gdy dopada bezsilność i frustracja trudno koncentrować się na rodzicielskiej współpracy. Eksplozja negatywnych emocji często rozpoczyna się od robienia wyrzutów drugiej osobie, a kończy na słownej walce, którą każdy chce wygrać.

Wielu rodziców czuje wstyd i wyrzuty sumienia z powodu kłótni, której świadkiem było dziecko. Dostarczyliśmy jemu bowiem dużą dawkę stresu wywołanego poczuciem lęku o dobro rodziców i o szczęście rodzinne. Wizja utraty jednego z rodziców wiąże się dla dziecka z utratą poczucia bezpieczeństwa, gdyż z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej brak któregoś z opiekunów zmniejsza szanse na przetrwanie.

Krzyki, dominacja, krytyka, wzbudzanie poczucia winy – dziecko chłonie takie reakcje jak gąbka i jako dorosły człowiek będzie je powielać.

O negatywnym wpływie kłótni małżeńskich na psychikę dziecka pisze się bardzo wiele. Niektórzy specjaliści radzą: unikaj kłótni przy dziecku. No tak, łatwo powiedzieć. Ale gorzej z praktyką.

Spróbujmy teraz podejść do tematu w nieco inny sposób. Zacznijmy od stwierdzenia: Rodzice, macie prawo do kłótni w obecności dziecka. Nie musicie ukrywać swoich emocji i niczego udawać.

Dziecko powinno się nauczyć, że konflikty i wrogie uczucia zdarzają się ludziom, którzy się kochają. Ale jednocześnie powinno się nauczyć, w jaki sposób się komunikować, by te konflikty rozwiązywać.

Aby nauczyć się skutecznej komunikacji w pierwszej kolejności musimy uświadomić sobie, że kierują nami mechanizmy, których nauczyliśmy się w domach rodzinnych, w dzieciństwie. Jeżeli wzorce komunikacji opierały się na walce i agresji – najprawdopodobniej przenosimy je do własnego świata. Ale nad wszystkim da się popracować i odkrycie takiego niewłaściwego mechanizmu w nas samych jest już dużym krokiem ku poprawie.

Sekretem skutecznej komunikacji jest umiejętność precyzyjnego komunikowania swoich potrzeb oraz umiejętność słuchania. Na tych dwóch elementach opiera się filozofia “porozumiewania bez przemocy” (Nonviolent Communication), którą opracował nieżyjący już amerykański psycholog i psychoterapeuta, Marshall Rosenberg.

Kłótnie rodziców mogą być konstruktywne dla dziecka – powinny nauczyć je otwartości na dialog, empatię, współczucie i porozumienie.

Zrób wszystko co w Twojej mocy, by dać dziecku dobry przykład rozwiązywania konfliktów. Wykonaj w tym kierunku pierwszy krok, który nic Cię nie kosztuje. Dołącz do nas i weź udział w darmowym szkoleniu on-line. 20 listopada o godzinie 19:00 odbędzie się webinarium, podczas którego poznacie tajniki skutecznej komunikacji w rodzinie. Spotkanie poprowadzi Monika Marciniak, blogerka i promotorka tematyki związanej z motywowaniem dzieci. Jej gościem będzie Łukasz Bieliński – trener, coach i praktyk Nonviolent Communication (Porozumiewania bez przemocy).

Webinarium to rodzaj internetowego seminarium realizowanego w taki sposób, aby możliwa była komunikacja między prowadzącymi spotkanie a słuchaczami.

Webinarium, które dla Państwa zaplanowaliśmy będzie miało formę wywiadu, po którym uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.

Aby wziąć udział w Webinarium będziesz potrzebował komputera, połączenia internetowego oraz wolnej godzinki czasu. Wszystkie wskazówki wraz z linkiem aktywacyjnym zostaną Ci przesłane na adres mailowy.

Zapisz się na darmowe szkolenie online

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY